«Էրեբունի» ռազմաբազայում ՌԴ զինված ուժերի համալրումը կապ չունի ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետ. Փորձագետ
18:46 08/12/2015
Հայաստանի «Էրեբունի» ռազմաբազայում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի համալրումը Մի24-Պ և  Մի-8ՄՏ  ուղղաթիռների նոր խմբաքանակով ոչ մի կապ չունի ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետ: Այդ մասին Panorama.am-ին ասաց ռազմական փորձագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Պետք է հիշեք, որ 2013 թվականին այդ մասին հայտարարվել էր և ուղղաթիռների մասին տասնյակ նյութեր կարող եք տեսնել, որոնց համաձայն, որոշումն ընդունվել է, Հայաստանի կառավարությունը համապատասխան որոշմամբ կայանատեղիներ է տրամադրել ուղղաթիռների համար: Առնվազն երկու տարի է, որ այս գործընթացը տեղի է ունենում և նույնիսկ կասեմ, որ շատ զարմանալի է, որ այս ուղղաթիռները ավելի շուտ չէին բերում: Այ եթե ուրիշ բան բերեին, մտածելու տեղիք կտար, իսկ սա պլանային է», -հավելեց Սերգեյ Մինասյանը:
Ավելի վաղ` վկայակոչելով ՌԴ ՊՆ Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությանը «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը տեղեկացրել էր, որ մինչ ընթացիկ տարվա ավարտը կուղարկվի ուղղաթիռների ևս մեկ խմբաքանակ:
Ուղղաթիռները տեղակայվել են կայանատեղիներում՝ ՄիԳ-29 կործանիչների կողքին: Ըստ աղբյուրի, ավիացիոն միջոցները կպատրաստվեն մեկ ամսվա ընթացքում, ինչից հետո օդաչուները կսկսեն պլանային թռիչքները: Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ուղարկված խմբաքանակի մեջ ներառված է 7 հարվածային Մի24-Պ և տրանսպորտային Մի-8ՄՏ ուղղաթիռ։
Ռազմական փորձագետի խոսքով, համալրումն իրականացվում է ըստ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված պայմանագրի, և հարվածային Մի24-Պ և տրանսպորտային Մի-8ՄՏ ուղղաթիռների թիվը պետք է հասցվի 18-ի:

Эксперт: Усиление российской военной базы Эребуни в Армении никак не связано с ухудшением отношений России и Турции
20:31 08/12/2015
Пополнение дислоцированной в Армении российской авиационной военной базы Эребуни Южного военного округа современными ударными вертолетами Ми-24П и транспортными Ми-8МТ не связано с отношениями России и Турции. Об этом заявил сегодня в интервью Panorama.am политолог Сергей Минасян.
«Об этом говорилось еще в 2013 году, и о данных вертолетах можно найти десятки материалов, согласно которым было принято решение, что правительство Армении в соответствии с определенными решениями (соглашениями, договоренностями)  предоставит посадочные площадки для данных вертолетов», – подчеркнул С. Минасян.
Эксперт также добавил: «По меньшей мере, в течение двух лет продолжается данный процесс. Даже удивительно, что эти  вертолеты не были доставлены ранее. Если бы на базу доставили нечто другое, то это еще бы могло стать пищей для размышлений, а данное пополнение было плановым».
Отметим, ранее информагентство РИА Новости со ссылкой на пресс-службу ЮВО сообщило, что семь современных ударных вертолетов Ми-24П и транспортных Ми-8МТ были доставлены на российскую авиационную военную базу Эребуни Южного военного округа в РА.
По данным МО РФ, российская авиабаза ЮВО, которая находится в Ереване, сформирована в 1995 году. В ноябре 1998 года на базу из РФ были передислоцированы многоцелевые истребители МиГ-29. В июле 2001 года из размещенных в Эребуни частей была сформирована авиационная база, ставшая воздушной компонентой 102-й военной базы, дислоцированной в Гюмри.