Է. Թոփչյան. Անեկդոտի է նման, որ կարելի է օպերային թատրոնի կանոնադրությունը փոխել  և որոշել, որ գլխավոր դիրիժոր պետք չի
17:18 26/12/2015
Է. Թոփչյան. Անեկդոտի է նման, որ կարելի է օպերային թատրոնի կանոնադրությունը փոխել և որոշել, որ գլխավոր դիրիժոր պետք չի
«Օպերային թատրոնն առանց գլխավոր դիրիժորի, կարծում եմ՝ չի կարող լինել: Բոլոր հանրահայտ օպերային թատրոնների դեմքերը գլխավոր դիրիժորներն են: Գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը փակելը նման է նրան, որ ֆուտբոլի թիմին պետք չէ գլխավոր մարզիչ, դաշտի տնօրենը կզբաղվի դրանով»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդվարդ Թոփչյանը:
Հիշեցնենք, որ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի են ունեցել կառուցվածքային փոփոխություններ: Առաջարկն արել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար  Հայաստանի և Լիտվայի ժողովրդական արտիստ Գեղամ  Գրիգորյանը: Նշվում է, որ փոփոխությունները միտված են ստեղծագործական որակի բարձրացմանը, ստեղծագործական թևի առավել լավացմանը: 2001 թվականից Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գլխավոր դիրիժորն է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանը: Կառուցվածքային փոփոխություններից հետո նրան առաջարկվել է մնալ թատրոնում որպես դիրիժոր: Նա հրաժարվել է:
Ըստ Է.Թոփչյանի, օպերային թատրոնին պետք են տասնյակ դիրիժորներ. «Կարեն Դուրգարյանի սխալներից մեկն այն է եղել, որ չափազանց շատ մարդկանց է  մոտ թողել նվագախմբին: Մյուս կողմից էլ սա նշանակում է, որ որևէ խոչընդոտ չի ստեղծել և չէր էլ ստեղծի, որ այլ դիրիժորներ ղեկավարեին նվագախումբը»:
Նա ընդգծեց, որ Կարեն Դուրգարյանն իսկապես պատրաստի համաշխարհային մակարդակի դիրիժոր է, հիմա կարող է հասնել ավելի լավ արդյունքների, քան մինչև հիմա հասել է. «Տարեկան 30-40 համերգ է ունենում արտասահմանում: Կարեն Դուրգարյանի մակարդակի դիրիժոր այստեղ բերել չենք կարող: Որ նա գնա Հայաստանից, կկորցնի իր կապը հայրենիքի հետ, մենք կկորցնենք նրան, բայց ինքը կմնա դիրիժոր:
Այստեղ հանկարծ որոշում են, որ Կարեն Դուրգարյանը մեզ էլ պետք չի: Սա ինձ ցավ է պատճառում: Ես դրա մասին ասել եմ Գեղամ Գրիգորյանին, ում մանկությունից սիրում եմ, հարգում եմ, երբ երգում է՝  հուզվում եմ: Ժամանակին էլ իր հետ վատ վարվեցին: Շատ խնդիրներ է ունեցել, բայց դարձավ համաշխարհային երգիչ: Ի վերջո նա Հայաստանին հասավ այն ժամանակ, երբ որ արդեն իր ամենափայլուն ժամանակը չէ:
Անեկդոտի նման է, որ կարելի է օպերային թատրոնի կանոնադրությունը փոխել  և որոշել, որ գլխավոր դիրիժոր պետք չի: Վստահ եմ, որ մի օր դա կվերականգնվի, և դրան մենք երկար չենք սպասի»:
Է.Թոփչյանն ընդգծեց, որ պետք է ինտրիգներին վերջ դրվի, բոլորը զբաղվեն իրենց գործով, համագործակցեն միմյանց հետ:
«Երբեք Հայաստանում մշակույթին այսքան մեծ ուշադրությոն չեն դարձել, երբեք մշակույթի նկատմամբ այսքան մեծ հոգածություն չի եղել:  Պետք է այս ժամանակը ճիշտ օգտագործել: Ես շատ լավ կարողանում եմ պատերազմել և  ի վերջո հաղթում եմ: Երբեք, ոչ մի անգամ չեմ վախեցել որևէ մեկի հետ պատերազմելուց: Բայց հոգնել եմ: Կոչ եմ անում՝ հերիք է, ամեն մեկը թող զբաղվի իր գործով: Բոլորի համար տեղ կա, դաշտ կա»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա էին նաև օպերային թատրոնի նվագախմբի երաժիշտները, ովքեր հույս ունեն, որ այս խնդիրը կլուծվի, քանի որ, ըստ նրանց, Կարեն Դուրգարյանն ունի ուրույն ձեռագիր, միասին շատ լավ աշխատանք են կատարել, պրեմիարաներ ունեցել, «նվագախումբը չի կարող պատկերացնել իր աշխատանքն առանց Դուրգարյանի»:

«Оперные страсти» в Армении: Эдуард Топчян призвал прекратить интриги и не потерять дирижера мирового уровня Карена Дургаряна
18:23 26/12/2015
«Оперного театра без главного дирижера не бывает, упразднение данного штата сродни тому, как если бы объявить, что футбольной команде не нужен тренер, его работой будет заниматься “директор поля”», – заявил сегодня на пресс-конференции художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян, комментируя последние развития в сфере музыкального искусства республики.
Отметим, в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна (Ереван) недавно были осуществлены структурные изменения, предложенные художественным руководителем данного культурного заведения, народным артистом Армении и Литвы Гегамом  Григоряном. В результате были упразднены штаты главного дирижера и музыкального руководителя – ввиду того, что у театра есть художественный руководитель. Отмечалось, что данные перемены направлены на повышение качества работы театра. Занимавшему пост главного дирижера театра – заслуженному артисту Армении Карену Дургаряну – после реформирования было предложено продолжить работу в качестве дирижера, однако он отказался.
Э. Топчян отметил, что оперному театру нужны десятки дирижеров. По его мнению, «одной из ошибок Карена Дургаряна было то, что он допускал к оркестру очень многих». «С другой стороны, это свидетельствует о том, что он не создавал и не стал бы учинять препятствий другим дирижерам, чтобы те руководили оркестром», – отметил Э. Топчян.
«Карен Дургарян – дирижер мирового уровня и теперь может достичь еще больших высот. У него ежегодно по 30-40 концертов за рубежом. Дирижера уровня Карена Дургаряна мы не сможем привлечь. А если он уедет из Армении и потеряет связь с родиной, мы его потеряем, но он останется дирижером. А тут вдруг решили, что Карен Дургарян нам более не нужен. Это причиняет мне боль. Я говорил об этом Гегаму Григоряну, которого люблю с детства, уважаю, когда он поет, меня переполняют эмоции. В свое время с ним тоже дурно обошлись, у него было множество проблем, но он стал всемирно известным певцом и достался Армении в самый блестящий для него период. Это какой-то анекдот, что можно менять устав оперного театра и решать, будто главный дирижер более не нужен. Уверен, штат восстановят, и нам недолго придется этого ждать», – сказал Э. Топчян, подчеркнув необходимость прекращения интриг и сотрудничества.
«В Армении внимание к культуре еще никогда не было так велико, как сейчас, еще никогда к ней не проявляли так много заботы. Необходимо правильно использовать это время.  Я могу довольно хорошо бороться и в конце концов побеждаю. Еще никогда, ни разу, я не боялся борьбы с кем бы то ни было. Но я устал. Я призываю: хватит, пусть каждый занимается своим делом. Для всех есть место, есть поле», – сказал Э. Топчян.
На данной пресс-конференции присутствовали также музыканты оркестра Национального академического театра оперы и балета имени, которые выразили надежду, что данная проблема будет решена, поскольку, по их словам, дирижер Карен Дургарян имеет  уникальный почерк, вместе они проделали довольно хорошую работу и организовали премьеры, и «оркестр не может представить работу без своего дирижера».