Քաղաքագետ. Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի համար  կարևորը ոչնչից հետ չմնալն է
Հայաստանի հարևան երկրներում առկա լարվածության,  հնարավոր զարգացումների ու Հայաստանի անելիքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի  հետ:
-Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը մի քանի բառով ինչպե՞ս կբնութագրեք: Որո՞նք պետք է լինեն Հայաստանի քայլերը:
-Ընդհանուր առմամբ, սա վերափոխումների, ուժերի բաշխվածության վերանայման, հետևաբար նաև նոր ռիսկերի ու հնարավորությունների շրջան է: Այստեղ կարևորը ոչնչից հետ չմնալն է, իրավիճակին ճիշտ գնահատական տալն ու դրա հիման վրա հետագա գործողությունների պլանի մշակումն է: Ես կարծում եմ, որ իրականում Հայաստանի համար լավ հնարավորություններ են ստեղծվել, ինչպես Ադրբեջանի հետ հակամարտությունում, այնպես էլ տարածաշրջանում իր կշիռը մեծացնելու համար: Դրա համար պետք է աշխատել, աշխատել ու աշխատել:
-Ադրբեջանում ճգնաժամ է: Հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ի՞նչ եք կանխատեսում:
-Ադրբեջանի ճգնաժամն օր օրի մեծ թափ է հավաքում, ինչը Ադրբեջանի համար բավական բացասական զարգացումների պատճառ է դարձել: Մենք տեսնում ենք, որ հարևան երկրի քաղաքացիները բողոքի ցույցեր են իրականացնում՝ պահանջելով ապրուստի տարրական միջոցներ: Մարդիկ քաղաքական պահանջներ չեն ներկայացնում, զուտ հացի խնդիր են դնում: Դա խոսում է այն մասին, որ տարիներ շարունակ այն լինելով նավթ ու գազ արտահանող երկիր, չի կարողացել դիվերսիֆիկացնել իր տնտեսությունը, և նավթի միջազգային գները վատ են անդրադառնում այդ երկրի ներքին զարգացումների վրա: Չի եղել ճիշտ կառավարում, եղել է ֆինանսական միջոցների վատնում, ռեզերվները ճիշտ չեն ձևավորվել:
Սա նշանակում է, որ այս պետության կողմից նախկինում հնչեցված բոլոր քարոզչական թեզերն իրականում անհիմն են: Կարծում եմ, որ սա փաստացի նոր իրավիճակ է ստեղծելու նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում: Ընդհանրապես, պետք է ասեմ, որ վերջին երկու տարիների զարգացումներն իրավիճակն անընդհատ փոխել են հօգուտ մեզ: Նախ բացահայտվեց Ադրբեջանի թուլությունը ռազմական տեսակետից: Երկար ժամանակ ադրբեջանցիները փորձում էին ողջ աշխարհին համոզել, որ հզոր բանակ ունեն, որը կարող է նպաստել արցախյան խնդրի՝ հօգուտ Ադրբեջանի լուծմանը, փորձում էին  պատերազմի չվերսկսելը որպես  զիջում ներկայացնել: Տեսանք, որ այդպես չէ:
Նույն բանը հիմա տեսնում ենք տնտեսական զարգացումներում: Ադրբեջանի քարոզչական այն թեզը, թե իբր հայկական կողմը հաղթել է ճակատամարտը, սակայն պատերազմում պարտվել են, որովհետև նրանց տնտեսությունը թույլ է, մերն ավելի ուժեղ է:
-Հաշվի առնելով տարիների փորձը, երբ Ադրբեջանը քաղաքացիների ուշադրությունը խնդիրներից շեղելու համար լարվածություն է ստեղծում սահմանին, ի՞նչ հնարավոր զարգացումներ կարող են լինել հայ-ադրբեջանական սահմանին:
-Ալիևի վարչակազմի գործողությունները միշտ անկանխատեսելի են, տրամաբանական գնահատման դժվար են ենթարկվում, բայց ես կարծում եմ, որ հիմա Ադրբեջանը նման պոտենցիալ չունի՝ սահմանային իրադարձություններով հասարակության ուշադրությունը շեղելու համար:
Իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներն արդեն իսկ օրվա հացի խնդիր են բարձրացնում, իսկ դա նշանակում է՝ որևէ զարագացում չի կարող նրանց շեղել իրեն պահանջից,  և երկրորդ պատճառը ադրբեջանական բանակի բարոյալքված վիճակն է:
Ներքին ճգնաժամն անմիջական ազդեցություն է ունեցել բանակի վրա, բացի այդ, կրճատվում են ադրբեջանցի զինծառայողների աշխատավարձերը, տեղեկատվություն կա, որ 30-50 տոկոսով, տեղեկատվություն կա, որ պայմանագրային զինծառայողներից շատերը չեն ստացել դեկտեմբերի աշխատավարձերը, և ընդհանրապես, պայմանագրային զինծառայողների թիվն է կրճատվում:
Այսինքն, ակնհայտ է, որ ճգնաժամը լուրջ ազդեցություն է ունեցել նաև բանակի վրա: Այս պարագայում սահմանին իրավիճակի սրումը Ադրբեջանի համար կարող է բավականին լուրջ հետևանքեր ունենալ: Ալիևը սա հասկանում է, դրա ապացույցներից  մեկն էլ այն է, որ նրանք չեն կարողանում կառավարել լարվածության աստիճանը հայ-ադրբեջանական սահմանում: Սահմանին իրավիճակի սրմամբ, Ալիևը չի կարողանա իր ներքին հարցերը լուծել, դրա համար անիմաստ բան է դառնում:

Г. Мелик-Шахназарян: Обострением ситуации на границе с Арменией и НКР Алиев не сможет решить внутренних проблем Азербайджана
09:10 19/01/2016
По поводу напряженности в соседних с Арменией странах, возможных сценариях развития ситуации и действиях армянской стороны корреспондент Panorama.am Лала Тер-Казарян побеседовала с политологом Грантом Мелик-Шахназаряном.
– Как Вы кратко охарактеризуете сложившуюся в регионе ситуацию? Какие действия должна предпринять Армения?
– В целом, это период преобразований, пересмотра распределения сил, соответственно новых рисков и новых возможностей. Здесь главное – ни в чем не отставать, правильно оценивать ситуацию и разработать на основе этого план дальнейших действий. Я считаю, что на самом деле для Армении создались хорошие возможности, как в конфликте с Азербайджаном, так и в плане увеличения своего влияния в регионе. Для этого необходимо работать, работать и работать.
– Как отразится кризис в Азербайджане на армяно-азербайджанских отношениях?
– Кризис в Азербайджане с каждым днем приобретает все больший размах, что стало причинной довольно негативных процессов для этой страны. Мы видим, что граждане соседней страны проводят акции протеста, требуя элементарных средств к существованию. Люди не предъявляют политических требований, все лишь поднимают проблему хлеба насущного. Это говорит о том, что в течение многих лет будучи экспортирующей нефть и газ страной, Азербайджан не сумел диверсифицировать свою экономику,  и мировые цены на нефть негативно отражаются на внутренние процессы в этой стране. Грамотное управление отсутствовало, происходила растрата финансовых средств, резервы не были правильно сформированы.
Это означает, что все озвученные этой страной в прошлом пропагандистские тезисы на самом деле необоснованны. Считаю, что это фактически создаст новую ситуацию и в армяно-азербайджанских отношениях. В целом, должен отметить, что события последних 2 лет ситуацию постоянно меняли в нашу пользу. Во-первых, раскрылась слабость Азербайджана с военной точки зрения. Длительное время азербайджанцы пытались убедить весь мир, что у них мощная армия, которая может способствовать решению карабахской проблемы в пользу Азербайджана, пытались представить невозобновление войны в качестве уступки. Мы увидели, что это не так.
То же самое сейчас мы видим в экономических процессах – тезис азербайджанского агитпропа, будто армянская сторона  выиграла битву, но не войну из-за того, что ее экономика слабее.
– Учитывая опыт минувших лет, когда Азербайджан отвлекал внимание населения от внутренних проблем, обостряя ситуацию на границе, какие возможные развития возможны на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил?
– Действия режима Алиева всегда непредсказуемы, с трудом поддаются логическому объяснению, но я полагаю, что сейчас Азербайджан не обладает соответствующим потенциалом для отвлечения внимания общества посредством событий на границе.
Реальность такова, что граждане Азербайджана уже поднимают проблему хлеба насущного, а это означает, что никакие развития не смогут отвлечь их от данного требования. Еще одна причина – деморализованное состояние азербайджанской армии.
Внутренний кризис оказал непосредственное влияние на армию. Кроме того, сокращаются зарплаты азербайджанских военных, есть информация, что на 30-50%. Сообщается, что многие военные контрактной службы не получили зарплаты за декабрь, а их число сокращается.
То есть очевидно, что кризис серьезно отразился и на армии. В данной ситуации обострение ситуации на границе может иметь для Азербайджана довольно серьезные последствия. Алиев это понимает, и одним из доказательств тому служит то, что азербайджанская сторона не может управлять градусом напряженности на границе. Обострением ситуации на границе Алиев не сможет решить внутренние проблемы, поэтому это становится бессмысленным.
Продолжение следует.