Գայանե Սահակյան. Գրիպի եղած պատվաստանյութը միայն քրոնիկ հիվանդների համար է
-Այս տարի բնակչության շրջանում պատվաստանյութի պահանջարկը բավականին մեծ է: Նախորդ տարիներին ռիսկի խմբի շրջանակում բավականին բարդ էր, դժվար էր իրացնելը, մեր մենթալիտետի մեջ կա մտածելակերպ, ասում ենք՝ լավ գրիպ է, կհիվանդանանք, կառողջանանք, որևէ լուրջ բան չի լինի:
Այս տարի համաճարակային վիճակով պայմանավորված պահանջարկը բավականին շատ է եղել: Մենք սեզոնից առաջ ենք 15 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ ներկրել: Ի դեպ ասեմ, ամեն տարի այդ քանակությամբ է բերվել: Այս տարի սեզոնից առաջ ռիսկի խմբերը բոլորն իրենց պատվաստումները ստացել են: Այս փուլում պահուստային քանակությունները նախատեսված են միայն քրոնիկ հիվանդների համար, նրանց թվում են դիաբետիկները, սիրտ-անոթային հիվանդություններ, շնչառական համակարգի խնդիրներ ունեցողները: Ամեն տարի 15 հազար դեղաչափը սպառվել է, բայց նախորդ տարիներին դրա համար բավականին երկար ժամանակ է պահանջվել, սեզոնի սկզբից՝ հոկտեմբերից մինչև սեզոնի ավարտը: Իսկ այս տարի դեռ սեզոնի կեսին ենք, բայց պատվաստանյութ չունենք: Եղածը բաժանված է պոլիկլինիկաներին, բայց առաջնահերթության կարգով հրահանգված է, որ պատվաստումները կատարվեն միայն քրոնիկ հիվանդներին:
-Ովքե՞ր են ներառված ռիսկի խմբերում:
-Յուրաքանչյուր տարի առողջապահության նախարարությունը ձեռք է բերում պատվաստանյութ միայն ռիսկի խմբի մարդկանց համար, այն մասսայական օգտագործման համար չի թույլատրվում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից սահմանվում են ռիսկի խմբեր և սեզոնային գրիպի պատվաստումներն իրականացվում են հենց ռիսկի խմբերի շրջանում: Քանի որ եթե ռիսկի խմբերը վարակվեն սեզոնային գրիպով, հիվանդությունն ավելի մեծ բարդություններով կընթանա:
Ռիսկի խմբի մեջ մտնում են նաև բուժաշխատողները, քանի որ հիվանդների հետ առաջին շփվողներն իրենք են: Առաջնահերթություն է տրվում նաև մանկատների երեխաներին, փակ կոլեկտիվներին ու նրանց սպասարկող անձնակազմերին:
-Ինչո՞ւ մյուս քաղաքացիներին չի կարելի պատվաստվել, ԱՀԿ-ն  արգելո՞ւմ է:
-Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը չի արգելում, ԱՀԿ-ի կողմից սահմանված են ռիսկի խմբեր, որոնք պետք է առաջնահերթ պատվաստվեն: Իսկ մասսայական պատվաստումներ խորհուրդ չեն տրվում, քանի որ սեզոնային գրիպի ենթատեսակները փոփոխության են ենթարկվում, իսկ պատվաստանյութի բաղադրության մեջ մտնում են տվյալ պահին առավել մեծ շրջանառվող շտամները: Օրինակ, այս տարվա սեզոնի համար պատվաստանյութում ներառված են խոզի գրիպի՝ H1N1 տեսակը, A տեսակի H3N2 ենթատեսակը և B տեսակը:
-Ամեն տարի պատվաստանյութի բաղադրությունը փոփոխվո՞ւմ է:
-Միանշանակ: Պատվաստանյութը նախատեսված է մեկ տարվա համար: Հաջորդ սեզոնին արդեն կազմը փոփոխվում է, ԱՀԿ-ի կողմից առաջարկվում է տվյալ սեզոնին շրջանառվող շտամները, դրանք էլ ներառվում են պատվաստանյութի բաղադրության մեջ: Սրանից ելնելով, իմունիտենտ առաջացնելու ունակությունը միայն մեկ տարի է:
-Պատվաստանյութը ո՞ր երկրից է ներկրվում:
-Պատվաստանյութերի ներկրումն իրականացվում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջոցով: Սա նշանակում է, որ տվյալ պահին հիմնադրամի գլոբալ մրցույթում որ արտադրողը կշահի: Նախարարությունն ընդհանրապես կապ չունի: Հիմնադրամը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից ձեռք է բերում նախաորակավորված պատվաստանյութեր, երկրներին տրամադրվում է բավականին մատչելի գներով: Այս տարի մրցույթը շահել է հարավկորեական «Գրին քրոսս» ընկերությունը: Երկու վակցինա կա նախաորակավորված, դրանից մեկը հենց այս ընկերությանն է:
- Պատվաստանյութի արդյունավետության մասին ի՞նչ կարող եք ասել:
-Արդյունավետությունը բավականին բարձր է, անվտանգ է, ինակտիվացված՝ մասնահատված պատվաստանյութ է: Դա կարելի է անգամ հղիներին: Ռիսկի խմբի շրջանում իրականացրած պատվաստումները ցույց են տվել, որ բավականին արդյունավետ է, նրանց շրջանում դեռևս լուրջ բարդություններով ուղեկցվող դեպքեր չեն գրանցվել: Իսկ ընդհանրապես, որևէ պատվաստանյութ 100 տոկոսանոց արդյունավետություն չունի, դա կախած է օրգանիզմի առանձնահատկություններից, շրջանառվող տեսակից: Մարդը կարող է վարակվել այն տեսակով, որը պատվաստանյութի բաղադրության մեջ չի մտնում:

Представитель Минздрава рассказала, кому в Армении предоставляются вакцины против сезонного гриппа
В Армении вакцины против сезонного гриппа предоставляются лишь хронически больным и другим лицам из группы риска. Об этом в интервью Panorama.am  с корреспондентом Лалой Тер-Казарян заявила руководитель национальной программы иммунизации при Министерстве здравоохранения РА Гаяне Саакян.
«В этом году среди населения спрос на вакцину от сезонного гриппа достаточно велик.  В предыдущие годы среди групп риска было довольно трудно и сложно осуществлять вакцинацию, так как при нашем менталитете мы говорим – ничего страшного, это всего лишь грипп, поболеем и поправимся, ничего серьезного не произойдет. В этом же году в связи с эпидемической ситуацией спрос весьма велик. Перед началом сезона мы реализовали 15 тысяч доз вакцины. Более того, отмечу, что каждый год реализуется такое же количество доз. В этом году перед началом сезона всем группам риска были предоставлены вакцины. И на данном этапе резервное количество вакцин было предусмотрено только хронически больным, к ним относятся диабетики, а также страдающие сердечно-сосудистыми заболеваниями и проблемами с дыхательной системой», – подчеркнула Г. Саакян.
Она также отметила: «Каждый год реализовывалось 15 тысяч доз, однако раньше для этого требовалось больше времени, с начала сезона – с октября – и до конца сезона. А в этом году позади лишь половина сезона, однако вакцин в наличии больше нет. Все, что мы имели, роздано поликлиникам, и в приоритетном порядке было инструктировано прививать только хронически больных».
Г. Саакян подчеркнула, что каждый год Минздрав РА приобретает вакцины только для  лиц, входящих в группу риска, то есть данные вакцины не предоставляются для массовой реализации.
«Всемирной организацией здравоохранения определяются группы риска, и вакцинация от сезонного гриппа осуществляется именно среди данных лиц. Поскольку если эти люди заразятся  сезонным гриппом, то у них заболевание будет проходить с большими осложнениями. В группу риска также входят медицинские работники, поскольку они первыми контактируют с больными. Также приоритет дается детям из детских домов, закрытым коллективам  и обслуживающим их персоналам», – пояснила руководитель национальной программы иммунизации при Минздраве РА.
На вопрос, запрещает ли ВОЗ предоставлять вакцины людям, не входящим в группы риска, Г. Саакян ответила: «Всемирная организация здравоохранения не ставит запретов. Она определяет группы риска, лиц, которых необходимо вакцинировать первоочередно. А осуществлять массовую вакцинацию не рекомендуется, поскольку подвиды сезонного гриппа подвергаются изменениям, а в состав вакцины на данный момент входят наиболее циркулирующие штаммы. К примеру, в вакцину для сезона текущего года включены такой вид “свиного гриппа”, как H1N1, подвид H3N2 вида А, а также вид В».
Руководитель национальной программы иммунизации при Минздраве Армении, подчеркнула, что каждый год состав вакцины меняется. «Вакцина предназначена для одного года. Уже в следующем сезоне состав изменится, ВОЗ предлагает циркулирующие в течение данного сезона штаммы, и они включаются в состав вакцины. Таким образом, способность вакцины вырабатывать иммунитет длится всего один год», – пояснила Г. Саакян.
Она также отметила, что реализация вакцин осуществляется с помощью Детского фонда Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ). «Это означает, что реализует тот производитель, который на данный момент победит в глобальном конкурсе Фонда. Те есть, министерство не имеет к этому никакого отношения. Данный Фонд приобретает у ВОЗ прошедшие предварительную квалификацию вакцины и предоставляет их странам по весьма доступным ценам. В этом году конкурс выиграла южнокорейская компания “Green Cross”. Существуют две вакцины, прошедшие предварительную квалификацию, одна из них выпускается именно данной компанией», – отметила Г. Саакян.
Эксперт при этом подчеркнула, что довольно высоко оценивает эффективность вакцины. «Она безопасна и инактивированна. Ее разрешается делать даже беременным. Результаты сделанных вакцинаций среди группы риска показали, что они весьма эффективны. Среди них пока не зарегистрированы случаи, проистекающие с серьезными осложнениями. А, в общем, ни одна вакцина не обладает 100%-ной эффективностью, это зависит от особенностей организма и циркулирующего вида. Человек может заразиться таким видом, который не входит в состав вакцины», – подытожила  Г. Саакян.