Կարծում եմ՝ կխուսափենք գազի գնի բարձրացումից. Ռոբերտ Նազարյան
Հայաստանի և ռուսական կողմի միջև դեռ բանակցություններ են ընթանում սահմանի վրա գազի սակագնի վերաբերյալ:  Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2016թ. գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Ռոբերտ Նազարյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանի հարցին:
Պատգամավորը հետաքրքրվում էր, թե արդյոք ճի՞շտ են տարբեր տեղեկություններն այն մասին, որ գազի, էլէներգիայի և ջրի սակագները կբարձրանան:
«Դրանից հետո միայն կկարողանանք հստակեցնել ամեն ինչ: Չշտապեմ լավատեսությունս հայտնել, բայց կարծում եմ, որ երևի թե կխուսափենք գազի սակագնի բարձրացումից», -հավելեց Նազարյանը:
Անդրադառնալով էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ հարցին, Նազարյանը նկատեց, որ այդ մասին դեռ վաղ է որևէ կանխատեսում անել և դրա պատճառները մի քանիսն են.
«Նախ մենք այսօր չունենք էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հաշվեկշիռը, որը իր սովորական բնույթից տարբերվելու է, քանի որ ատոմակայանը կանգնելու է ոչ միայն իր նորմատիվային 45 օր կանգառը, այլ նաև ևս երեք ամիս: Հետո՝ գարնանը արդեն պարզ կլինի, թե մեր ջրամբարների վիճակն ինչպիսին կլինեն և մեր հիդրոլեկտրակայանները ինչպիսի քանակությամբ էլեկտրաէներգիա կկարողանան արտադրել և վերջապես մյուս պատճառը՝ դրամ-դոլար փոխարժեքի հարցն է»:
Ինչ վերաբերում է ջրի սակագնի մասին հարցին, Նազարյանը տեղեկացրեց, որ կառավարությունը շուտով մրցույթ է հայտարարելու, ինչի արդյունքում ջրի բոլոր օպերատորները կմիավորվեն մեկ կառավարչի ներքո՝ 15 տարի կառավարման պայմանով:
«Կարևորագույն պայմաններից մեկը, որ մենք առաջ ենք քաշելու օպերատորների առաջ, դա այն է, թե որ ընկերությունն է պարտավորվում ավելի ցածր սակագնի առաջարկել», -հավելեց ՀԾԿՀ նախագահը:

Глава КРОУ Армении: Переговоры с Россией продолжаются, цена на газ может не повыситься
Армения продолжает пока переговоры с российской стороной касательно тарифа на газ на границе. Об этом сегодня на заседании парламента РА заявил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Роберт Назарян, отвечая на вопрос Ваге Энфиаджяна о возможности повышения тарифов на электроэнергию, газ и воду.
«Только после завершения переговоров мы сможем все уточнить. Не хочу спешить с проявлением оптимизма, но полагаю, что нам удастся избежать повышения тарифа на газ», – отметил Р. Назарян.
Говоря о возможности повышения тарифа на электроэнергию, Р. Назарян заявил, что еще рано делать прогнозы на сей счет по целому ряду причин: во-первых, работа Армянской (Мецаморской) АЭС будет остановлена не на стандартный срок в 45 дней, а еще на три месяца; во-вторых, лишь весной станет ясна ситуация с водохранилищами и уточнены возможности ГЭС; а в-третьих, важно учесть вопрос курса драм-доллар.
Комментируя вопрос о возможности повышения тарифа на водоснабжение, Р. Назарян сообщил, что вскоре правительство объявит конкурс, по итогам которого все операторы будут объединены под руководством одной управляющей компании на срок в 15 лет. И первым требованием-условием для операторов в ходе данного конкурса, отметил глава КРОУ, станет вопрос о минимальности предлагаемого тарифа на воду.