Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավում ենք ունենալու.  Արտեմ Ասատրյան
ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի և առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովներն այսօր լսումներ էին կազմակերպել «ՀՀ ժողովրդագրկան իրավիճակի բարելավման 2016-2018 թթ. ազգային ծրագրի և դրա իրականացումն ապահովող միջոցառումների ծրագրին հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության արձանագրային որոշման նախագիծը» թեմայով:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը կարևորելով քննարկումը, նշեց, որ այն վերաբերում է Հայաստանի  ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանը և այս նախագծի ընդունումը կարող է հանրապետությունում առարկայական խնդիրներ լուծել:
Նրա խոսքերով՝ դեռևս 2009թ-ին ՀՀ կառավարությունն առաջին անգամ հաստատել է ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավվման ռազմավարություն, դրանից հետո մշակվել են տարեկան ծրագրեր և այս ուղղությամբ համակարգված աշխատանք է իրականացվում. «Եւ պետական բյուջեով նախատեսված միջոցները, և ոչ բյուջետային միջոցներն ուղղվում են այս խնդիրների լուծմանը, սակայն պետք է ավելի համակարգված աշխատանք տանել: Այդ նպատակով մշակվել է այս նախագիծը, որը կառավարության հավանության արժանանալուց հետո արդեն իսկ կյանքի կկոչվի»:
Նախարարը առանձնացրեց մի քանի հիմնական խնդիրներ, որոնք ամրագրված են ծրագրում, մասնավորապես, բնակչության զբաղվածությունը, բնակարանային  ապահովումը և հույս հայտնեց, որ համատեղ ուժերով կկարողանան ծրագիրը դարձնել այնպիսի փաստաթուղթ, որը գործնականում  առարկայական խնդիրներ լուծելով բնակչության համար ավելի բարենպաստ իրավիճակ ապահովի:
«Պետք է հաշվի առնենք, որ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման խնդիրները երկարաժամկետ են, դրանք չեն կարող մեկ քայլով կամ մեկ միջոցառմամբ  առարկայական արդյունքներ ապահովել, բայց օր առաջ պետք է ներդնենք այն կառուցակարգերը, որոնք իրավիճակի բարելավմանն ուղղված առարկայական միջոցառումներ են նախատեսելու և ամենակարևորը համախմբելու են բոլորիս ջանքերը»,-նշեց նախարարը։
ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2016-2018թթ-ի ազգային ծրագրի նպատակն է՝ ժողովրդագրական իրավիճակի համակողմանի գնահատման և իրականացվող նպատակային միջոցառումների շնորհիվ ժողովրդագրական բացասական զարգացումների հետևանքները մեղմել, իրավիճակի կայունացման ու բարելավման համար անհրաժեշտ նախադրյալների ստեղծել:

Глава Минтруда: Для улучшения демографической ситуации в Армении выделяются средства не только из госбюджета
15:01 04/03/2016
Постоянная комиссия Национального Собрания Армении по вопросам здравоохранения, материнства и детства, а также Постоянная комиссия НС РА по социальным вопросам сегодня организовали слушания на тему «Проект протокольного решения правительства Армении “Об одобрении национальной программы и программы мероприятий по улучшению демографической ситуации в 2016-2018гг.”».
Министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян, подчеркнув важность данного обсуждения, отметил, что оно касается улучшения демографической ситуации страны, и принятие данного проекта может способствовать решению практических проблем  в республике.
По словам А. Асатряна, еще в 2009г. правительство Армении впервые утвердило стратегию по улучшению демографической ситуации, и после этого были разработаны годовые программы, и сейчас в этом направлении осуществляются систематизированные работы.
«Для решения этих проблем выделяются как средства, предусмотренные государственным бюджетом, так и внебюджетные средства. Однако необходимо проведение более систематизированных работ. С этой целью и был разработан данный проект, который будет реализован после одобрения правительством Армении», – подчеркнул глава Минтруда.
А. Асатрян отметил несколько основных проблем, которые зафиксированы в проекте, в частности, вопросы занятости населения и жилищного обеспечения.
«Необходимо учитывать то, что задачи по улучшению демографической ситуации являются долгосрочными, и они не могут обеспечить материальные результаты  принятием одной меры или проведением одного мероприятия. Мы должны ввести механизмы, которые обеспечат практические мероприятия, направленные на улучшение ситуации, и, самое главное, объединят наши совместные усилия», – сказал глава Минтруда РА.
Отметим, национальная программа по улучшению демографической ситуации в Армении на 2016-2018гг.  нацелена на комплексную оценку демографической ситуации республики, смягчение последствий негативных демографических развитий посредством осуществляемых целевых мероприятий, а также на стабилизацию ситуации и создание необходимых предпосылок для улучшения демографической ситуации РА.