ՏՏ նորաստեղծ ընկերությունների համար ստեղծվում է Սիլիկոնյան հովտում ներկայանալու և սեփական բիզնեսը խթանելու նոր հնարավորություն
19:03 10/03/2016
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ), Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և Համաշխարհային բանկը, համագործակցելով Ձեռներեցության զարգացման և ղեկավարների վերապատրաստման կենտրոն (CEED) հիմնադրամի հետ, կազմակերպում են   Հայաստան-ԱՄՆ ՏՏ ոլորտի աքսելերացիոն ծրագիր՝ Էլ. հասարակության և մրցունակության համար նորարարության ծրագրի շրջանակում:
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացնում են ՁԻՀ-ից, աքսելերացիոն ծրագրին կարող են մասնակցել ՏՏ ոլորտի նորաստեղծ և նոր լուծումներ առաջարկող ընկերությունները: Ծրագիրը ներառում է սեմինարներ, մենթորություն, ինչպես նաև Հայաստանում ու ԱՄՆ-ում գործարար կապեր հաստատելու հնարավորություն:
Հայաստանյան փուլն անցած ընկերություններից կընտրվեն 5-ը, ովքեր կմասնակցեն 2016 թվականի հունիսին Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Հայաստանի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին նվիրված համաժողովին՝ հնարավոր ներդրողների, գործընկերների, հաճախորդների և աքսելերա¬տորների հետ կապեր հաստատելու նպատակով:  Մասնակիցները հնարավորություն կունենան աշխատելու նաև CEED-ի համաշխարհային ցանցի անդամ հանդիսացող գործարարների և ներդրողների հետ:
Ծրագրում ներառված են մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝
• Ապրանքատեսակի համապատասխանությունը շուկային
• Հաճախորդների հետ հարաբերությունների կազմակերպում
• Լուծումների/ապրանքատեսակի  դիրքավորում
• Ընկերության աճի և զարգացման հեռանկարներ
Հաջողակ ձեռներեցները և փորձագետները կուղղորդեն մասնակիցներին բիզնես մոդելի առաջխաղացման, շուկայում ներկայանալու ռազմավարության մշակման, արտասահմանյան ներդրողների և հաճախորդների հետ աշխատելու հմտությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև հետագա քայլերի պլանավորման հարցերում:
Տեղերը սահմանափակ են։ Դիմումի վերջնաժամկետն է մարտի 15-ը: Նախապատվությունը կտրվի մշակված լուծումներ ունեցող ընկերություններին:
Ծրագիրը մեկնարկելու է մարտին և կավարտվի մայիսին, իսկ հաջորդիվ աշխատանքները կիրականացվեն ԱՄՆ-ում՝ Սիլիկոնյան հովտում: Ծրագրի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը և անգլերենը: Թարգմա¬նություն նախատեսված չէ, ուստի երկու լեզուների իմացությունը պար¬տադիր է ծրագրից լիարժեք օգտվելու համար:

Armenia – US IT Acceleration Program
Enterprise Incubator Foundation (EIF), RA Government and World Bank, in cooperation with Center for Entrepreneurship and Executive Development (CEED) is organizing Armenia – US IT Acceleration Program in framework of E-Society and Innovation for Competitiveness (EIC) Project.
The program invites startups and companies with new product initiatives to join an acceleration program with training, mentorship and networking in Armenia and in the US.  After acceleration in Armenia, 5 startups will participate in Armenia IT Start-Up forum being held in Silicon Valley at the beginning of June and get introductions to potential investors, partners, clients, and accelerators to grow further.   The participants will also have access to CEED’s Global Network, which includes accomplished business leaders and investors across the world.
The program will cover a range of topics, including:
• Product-Market Fit
• Customer Development
• Product Positioning
• Metrics and Growth
Successful entrepreneurs and experts will:
• Challenge your business model
• Help you develop a go-to-market strategy
• Prepare you to work with international investors and customers
• Help you define your next steps
Only limited number of teams/companies will be selected to take part in acceleration, so you are encouraged to apply early. The application form can be found through the following link:
Preference will be given to companies with developed products.  The application deadline is March 15.  The program will start in March and conclude in May with subsequent activities in Silicon Valley.  The working languages of the program are English and Armenian.  No translation will be provided and fluency in both languages will be required to take full advantage of the program.