Ռուսական ընկերությունը Ռամազոտիից պատրաստվում է 5 մլն եվրո պահանջել
«Գլոբալնիե կոմունիկացիի» ռուսական ընկերությունը պատրաստվում է 5 մլն եվրո պահանջել իտալացի երգիչ Էրոս Ռամազոտիից՝ Ռուսաստանում համերգը չեղյալ հայտարարելու համար: Այս մասին գրում են ռուսական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով ընկերության փաստաբան Վալերի Պանասյուկի խոսքը:
«Մենք պատրաստվում են հայց ներկայացնել Մոսկվայի արբիտրաժային դատարան: Այս պահին հաշվարկված է 1.5 մլն եվրո, հետագայում մենք նախատեսում ենք ավելացնել գումարը, քան որ շրջագայության ընթացքում համերգներ էին նախատեսված 10 քաղաքներում: Հիմա մենք հաշվում ենք ծախսերը»,-ասել է ընկերության իրավաբանը:
Նա մանրամասնել է, որ գումարում ներառված են Տալինում, Երևանում, Մոսկվայում նախատեսված համերգների, որոնք չեղարկվել են,  կատարած ծախսերը: Ռուսաստանի տարածքում հետագայում նախատեսված է Ռամազոտիի մոտ մեկ տասնյակ համերգներ, եթե նա դրանք էլ բաց թողնի, ապա գումարը կհասնի 5 մլն եվրոյի:
«Մենք զգալի ծախսեր ենք կատարել: Նաև այն հոնորարները, որոնք վճարել ենք Ռամազոտիին: Դա էլ ենք ցանկանում վերադարձնել, հիմա հաշվում ենք մեր կրած վնասները: Ռամազոտին շատ մեծ փողեր է ստացել, սակայն չի եկել»,-ասել է ընկերության ներկայացուցիչը: Նրա խոսքով, հայց է ներկայացվելու երգչի պաշտոնական ներկայացուցչի դեմ:
Ռուսական այս ընկերությունը մտադիր է 2 մլն եվրոյի հայց ներկայացնել նաև Trident Music-ի դեմ, որ Ռամազոտիի համերգի գործընկերն է:
Ռամազոտիի երևանյան համերգի ներկայացուցիչ Ֆորպոստարտ Պրոդաքշըն ընկերության գլխավոր տնօրեն Զառա Մխեյանի տարածած վերջին հայտարարություն մեջ, որը տարածել է կեսգիշեր անց, նշվում է, որ ինքը Global Communications-ի կողմից համերգային ծրագրի չեղարկման վերաբերյալ պաշտոնական գրությունը ստացվել է երեկ:
«Global Communications ընկերությունը պարտավորվում է դատական կարգով պահանջել՝ Էրոս Ռամազոտտի ծառայությունների մատուցման բացառիկ իրավունք ունեցող RADIORAMA S.R.L.-ի կողմից իր պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման արդյունքում պատճառված բոլոր վնասների փոխհատուցում»,-երևանյան ընկերության տնօրենին ուղղված նամակում հայտնել է ռուսական ընկերության գլխավոր տնօրեն Ագապովը:
Զ. Մխեյանը տարածած հայտարարության մեջ նշել է, որ պատվիրատուն պարտավորվում է փոխհատուցել համերգային ծրագրերի չեղարկման արդյունքում պատճառված բոլոր վնասները:
«Իսկ FORPOSTART PRODUCTION-ը և նրա երևանյան ներկայացուցիչ «Շոուսթար» ընկերությունն իրենց հերթին պարտավորվում են փոխհատուցել չեղյալ հայտարարված համերգային ծրագրի տոմսերի ետ վերադարձի դիմաց դրամական միջոցները` Global Communications-ի կողմից իրենց կրած վնասների փոխհատուցումը ստանալուն պես:
FORPOSTART PRODUCTION-ը և նրա երևանյան ներկայացուցիչ «Շոուսթար» ընկերությունը հայտարարում են, որ միջոցառման տոմսերի իրացմամբ զբաղվող տոմսարկղերը և գործակալները չեն կրում տոմսերի ետ վերադարձի դիմաց դրամական փոխհատուցման կամ որևէ այլ վնասի հատուցման պատասխանատվություն: Տոմսերի դիմաց դրամական փոխհատուցումները կկատարվեն FORPOSTART PRODUCTION-ի և նրա երևանյան ներկայացուցիչ «Շոուսթար» ընկերության կողմից:
Եվս մեկ անգամ խնդրում ենք համերգային ծրագրի տոմսեր ձեռք բերած բոլոր անձանց անվնաս և ամբողջական պահպանել տոմսերը` դրանց ետ վերադարձման համար»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Շեշտենք, որ panorama.am-ը մատնանշել էր հանրային գովազդից բխող՝ FORPOSTART PRODUCTION-ի պարտավորությունները։ Անկախ այն բանից, թե ընկերությունը ինչ պայմանագիր է կնքել այլ ընկերության հետ, հանրային գովազդը նրան դարձնում է պատասխանատու։ Հիշեցնենք՝ պայմանագրի ուժը չի կարող լինել ավելին, քան օրենքինը։

Российская компания потребует от Эроса Рамазотти компенсацию до €5 млн. за отмену концертов, в том числе в Ереване
18:15 01/04/2016
Российский организатор концертов «Глобальные коммуникации» намерен взыскать с итальянского певца Эроса Рамазотти до €5 млн за отмену концертов в России. Об этом сообщил RNS адвокат «Глобальных коммуникаций» Валерий Панасюк.
«Мы подготовили исковое заявление, в понедельник оно будет подано в Арбитражный суд Москвы. Иск на €1,5 млн и в дальнейшем мы планируем увеличивать сумму по мере поступления новых расходов, в турне было запланировано более 10 городов, сейчас они считают расходы», – сообщил RNS Панасюк.
Он уточнил, что сумма исковых требований формируется из тех расходов, которые понесла компания после того, как итальянский певец пропустил концерты в Таллине, Ереване и Москве. В дальнейшем у Рамазотти запланировано еще около десятка концертов по России. Если он пропустит и их, сумма иска будет увеличиваться до €5 млн.
«Мы оплачивали площадки, кассы, мы понесли значительные расходы. Более того, те гонорары, которые мы выплачивали Рамазотти, мы тоже хотим их вернуть, мы считаем их убытками. Рамазотти очень большие деньги получил, но не приехал», – заявил Панасюк. Адвокат уточнил, что иск будет подан против официального представителя Рамазотти – компании Radio Rama.
Также «Глобальные коммуникации» намерены взыскать до €2 млн с продюсерской компании Trident Music, которая выступала партнером по организации концертов Рамазотти. Сумма исковых требований будет увеличиваться с €500 тыс. до €2 млн, по аналогии с иском против Рамазотти.
«Trident Music по договору должна была предоставить только техническое сооружение для мероприятий. И то, она была готова к этому. То, что "Глобальные коммуникации" не выполнили каких-либо финансовых условий, не соответствует действительности. Компания никак не имела права отменять все мероприятия», – заявил Панасюк.
Он отметил, что после концерта в Минске партнеры уехали, не предоставив никаких объяснений и не уведомив «Глобальные коммуникации» об отмене договоренностей. «По нашему контракту они должны были как минимум отправить заказное письмо с уведомлением с указанием срока устранения недостатков, но они этого не сделали», – сказал Панасюк. Компания не получала никаких писем от Trident.
По данным ЕГРЮЛ, компания «Глобальные коммуникации» работает с 2014 года, принадлежит бизнесмену Марине Аралиной, также владеющей концертным агентством «Российская академия развлечений». Финансовые результаты компании не раскрываются.
Между тем, гендиректор компании «Форпостарт Продакшн», выступающей организатором ереванского концерта Э. Рамазотти, – Зара Мхеян – поздно ночью распространила сообщение, в котором отмечается, что официальное извещение от Global Communications касательно отмены концерта было получено вчера.
«Компания Global Communications обязуется в судебном порядке добиться компенсации всего ущерба от имеющей эксклюзивные права на предоставление услуг Эросом Рамазотти RADIO RAMA S.R.L. – за невыполнение договорных обязательств», – говорилось в письме гендиректора российской компании, адресованном Заре Мхеян.
З. Мхеян в распространенном ею заявлении также отметила, что заказчик обязуется компенсировать весь ущерб, нанесенный вследствие отмены концертной программы.
«А FORPOSTART PRODUCTION и его представитель в Ереване – компания „Шоустар” – в свою очередь обязываются компенсировать стоимость билетов на отмененную концертную программу – сразу после получения компенсации от Global Communications за понесенный ущерб.
FORPOSTART PRODUCTION и компания „Шоустар” заявляют, что занимающиеся реализацией билетов на мероприятие кассы и агенты не несут никакой ответственности в вопросе выплаты денежной компенсации за возвращенные билеты или компенсации любого друга ущерба. Денежная компенсация за билеты будет выплачиваться FORPOSTART PRODUCTION и компанией „Шоустар”.
Еще раз просим всех тех, кто приобрел билеты на концерт, проследить за тем, чтобы билеты при возвращении были целостными и неповрежденными», – говорится в заявлении.
Стоит отметить, что сайт Panorama.am ранее коснулся исходящих из общественной рекламы обязательств FORPOSTART PRODUCTION. Независимо от того, какой договор заключила компания с другой компанией, общественная реклама накладывает на нее ответственность.