Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել է Երևանի ամենահին փողոցը
Էրեբունիում հայ-ֆրանսիական արշավախմբի ութ տարվա պեղումները տվել են հետաքրքիր արդյունքներ: Ծրագիրը մոտեցել է ավարտին, սակայն հույս կա, որ այն կշարունակվի,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ հայ-ֆրանսիական արշավախումբն աշխատանքները սկսել է Էրեբունիում 2008 թվականից, ծրագիրը ֆինանսավորվել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ կողմից:
«Այս պեղումները երեք կարևոր խնդիր են լուծել՝ հնագետները հանդես են գալիս իրենց հետազոտական, գիտական բացահայտումներով, համագործակցում ենք ֆրանսիական հնագիտական կարևոր կառույցի հետ: Մեզ համար այս պահին կարևորը երրորդ խնդիրն է. նախապատրաստում ենք Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակին: Մինչև 2018-ը պետք է որոշակի վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնենք, այս պեղումները տվել են նման հնարավորություն»,- ասաց Գ. Գյուրջյանը:
Նա կարևորեց այն փաստը, որ պեղումներին մասնակցել են նաև իրանցի հնագետներ:
Հայ-ֆրանսիական արշավախմբի հայկական կողմի ղեկավար Միքայել Բադալյանի խոսքով,  այս պեղումները տալիս են մի շարք հարցերի պատասխաններ, բայց միաժամանակ նաև նոր հարցեր են առաջ բերում:
Նա ասաց, որ 1950 թվականին գտնվում է սեպագիր արձանագրությունը, որը համարվում է Երևանի ծննդյան վկայականը, 1968 թվականին, ըստ այդ արձանագրություն, լրանում էր Էրեբունի-Երևանի 2750-ամյակը:
«Այս առումով  պեղումները լայն թափ ստացան: Որոշ հատվածներում արագ էին ընթանում, ինչի  հետևանքով մի շարք շերտեր չէին արձանագրվել»,- ասաց հնագետը՝ հավելելով, որ այս պեղումների ընթացքում իրենք շեշտը դրել են մի ժամանակաշրջանի վրա, որը կոչվում է հետուրարտական:
«Անընդհատ խոսում ենք ուրարտական ժամանակաշրջանի, կառույցների, պատմության մասին, այնուհետև արդեն Աքեմենյան ժամանակաշրջանի մասին: Ուրարտական պետությունը վերացել է մ.թ.ա 640-ականներին, Աքքեմենյան պետությունը հիմնադրվել է մ.թ.ա 6-րդ դարի կեսերին: Այդ միջանկյալ հատվածի մասին մենք ոչինչ չգիտենք:  Հայ-ֆրանսիական արշավախմբի պեղումները բավականին տեղեկատվություն են հաղորդում հենց այդ ժամանակաշրջանի մասին: Այդ շրջանը նաև կարևոր է այն առումով, որ սկսվում է  ձևավորվել Երվանդունիների թագավորությունը»,- նշեց նա:
Միքայել Բադալյանն ասաց, որ խորհրդային շրջանից խոսվում է սյունազարդ դահլճի մասին, համարվում է  այն Խալդ Աստծո տաճարի բաղկացուցիչ մասը:
«Այս պեղումները գալիս են ապացուցելու, որ կառույցը հենց հետուրարտական շրջանում է կառուցվել: Նման է Մարական ժամանակաշրջանի հուշարձանների: Նման է Իրանում գտնվող Գոդին թեփե սյունազարդ դահլիճին, գրեթե ճիշտ նույն ժամանակաշրջանով է թվագրվում»,- ասաց նա:
Հնագետը տեղեկացրեց, որ պեղումները հիմնականում իրականացվել են Խալդ Աստծո տաճարում և հարակից տարածքներում: Հայտնաբերվել է գեղեցիկ խճապատ փողոց: Գտնվում է Խալդ Աստծո տաճարի արևելքում:  Մոտ տաս մետրից հետո թեքվում է դեպի աջ: Ամբողջը կլինի 30 մետր:
«Եթե մենք համարում ենք, որ Էրեբունին մեր մայրաքաղաք Երևանի օրրան է, կարելի է ասել, որ մենք հայտնաբերել ենք Երևանի ամենահին փողոցը կամ փողոցներից մեկը»,- նշեց հնագետը՝ միաժամանակ հավելելով, որ ուրարտական որևէ այլ կառույցում նման փողոց չի արձանագրվել:
«Այն իր որակով կարող է նոր հաղորդումներ տալ Էրեբունիի պատմության մի կարևոր փուլի համար: Փողոցի հետ մեկտեղ ֆիքսվել է երկրաշարժի հետքեր: Հրավիրվել ենք հայ և ֆրանսիացի մասնագետներ, ովքեր հաստատել են երկրաշարժի հետքերը: Ըստ մեր դիտարկումների, այն եղել է մ.թ.ա.7 –րդ դարի կեսերին: Մի կարևոր հանգամանք, որը մեզ   թույլ է տալիս ասելու, թեև դեռևս հիպոթեզ է, թե ինչու է կառուցվել Թեյշեբաինի բերդ-ամրոցը: Ինչո՞ւ Ռուսա Երկրորդը, ունենալով Էրեբունի, Արգիշտիխինիլի ամրոցներն Արարտայան դաշտում, կառուցեց նաև Թեյշեբաինին: Էրեբունիից  մի շարք իրեր հենց Էրեբունու մակագրությամբ տեղափոխվել էին Թեյշեբաինի: Ինչո՞ւ էին տեղափոխվել:  Կարող էր երկրաշարժի պատճառով»,- մանրամասնեց Մ. Բադալյանը:
Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել է քարե հիմքեր, ըստ նրա, չի բացառվում, որ կարևոր նշանակություն ունեցող կառույց լինի. «Սկզբնական փուլում Էրեբունին այնպիսի չի եղել, ինչպես տեսնում ենք: Գուցե Խալդի, Սուսի տաճարները և այդ կառույցը տեղակայված են եղել մեկ համալիր կառույցի մեջ: Հին Մերձավոր Արևելքում ունենք ֆիքսված մի շարք ծեսեր, երբ  մի ծեսը սկսվում էր մի տաճարում, ավարտվում մեկ այլ տաճարում: Գուցե ծիսապաշտամունքային համալիր էր: Նման պատկերները դրվագված են նաև ուրարտական գոտիների վրա»:
Փարիզի հնագիտական ծառայության ղեկավար Ստեֆան Դեշամպը նշեց, որ պեղումները ոչ միայն կարևոր նշանակություն ունեն հնագիտական առումով, այլ նաև Էրեբունու վերականգնման, վերստեղծման աշխատանքների համար:
«Այս պեղումները նման աշխատանքների համար բավականին լավ հիմք են տալիս»,- նշեց ֆրանսիացի մասնագետը:
Նույն արշավախմբի իրանական կողմի ներկայացուցիչ, ԻԻՀ Արևմտյան Արդրբեջան նահանգի Մշակութային ժառանգության և տուրիզմի հետազոտությունների ինստիտուտի աշխատակից Ռեզա Հեյդարին նշեց, որ այս պեղումները շատ կարևոր համագործակցություն է, մշակույթի համար կարևոր աշխատանք է, ինչպես նաև կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, նաև Իրանի համար:
«Էրեբունու պեղումները կարևոր են, նոր լույս են սփռում Մարական ժամանակաշրջանի ուսումնասիրությունների վրա»,- նշեց նա:

The 8 years of excavations by the Armenian-French expedition team have shown some interesting results, director of Erebuni Historical and Archaeological Museum-Reserve, Gagik Gyurjyan said during a press conference.
Mr. Gyurjyan informed that the excavations, which started in 2008 in Erebuni, were funded by the French Foreign Ministry.
“These excavations have solved serious problems: archaeologists were able to come up with their research, their scientific discoveries and we’ve been able to cooperate with French archaeologists. However, the most important issue at this point is preparing for the 2800th anniversary of Erebuni-Yerevan. Certain renovations should be carried out until 2018,” he said.
He underlined the fact that Iranian archaeologists also participated in the excavations.
According to head of the Armenian group, Michael Badalyan, these excavations offered answers to a number of questions yet they also raised new ones.
Mr. Badalyan noted that during the excavations they were focused on post-Urartian period. “We keep speaking about the Urartu period, its history, architecture then we speak about the Achaemenid period. Urartu disappeared in 640’s BC. The Achaemenid Empire was found in mid-6th century BC. We don’t know anything about the gap. The results of the Armenian-French expedition provide information about this particular period”.
According to Michael Badalyan, since the Soviet era there were rumours about a pillared hall, which is considered to be a part of a temple dedicated to God Khaldi.
“These excavations prove that the temple was built during post-Urartian period. It resembles the Moorish monuments. It also resembles the pillared hall of Godin Tepe situated in Iran,” he said.
The archaeologist also said that the excavations were mainly carried out in the Temple of God Khaldi and its surroundings. A pebbly street has been discovered to the East of the temple. It is about 30 meters long. “If we believe Erebuni to be the cradle of our capital city of Yerevan, we may say that we’ve found the oldest street of the city”.
“It can reveal new information about an important period in the history of Erebuni. Some signs of earthquake have also been observed. We’ve invited both Armenian and French specialists who confirmed those signs. According to our observations, the earthquake occurred in mid-7th century. Although still a hypothesis, this is an important factor, which allows us to say why the fortress of Teishebaini was built. Perhaps it was because of this earthquake that Rusa II decided to move,” Mr. Badalyan said.
During the excavations, stone foundations were discovered. The archaeologist doesn’t rule out the fact that there was once a building of great importance. According to Mr. Badalyan, there could be a worship complex, which was common in the Old Middle East.
Head of Paris Archaeological Service, Stéphane Deschamps, noted that the excavations are significant not only in terms of archaeology, but also for restoring and recreating Erebuni. “These excavations are a good basis for such kind of work”.
Representative of the Iranian team, Reza Heydari noted that these excavations are an important cultural cooperation for both Armenia and Iran. “The excavations in Erebuni are very important. They shed light on the studies of the Moorish period”.