Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. «Ես հաճախ նկատում եմ պատասխանատվությունը միմյանց վրա թողնելու միտում»
Ղարաբաղյան հարցը քաղաքական լուծում չունի, հարցը չունի նաև իրավական լուծում: «Բարձրաձայն» հաղորդման ընթացքում նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Հայկական կողմի սխալն այն է, որ մենք մշտապես փորձում ենք խուսափել պատերազմից: Մինչդեռ իրականությունը, ցավոք սրտի այն է, որ մենք պետք է մշտպես պատրաստ լինենք պայքարի»,-ասել է քաղաքագետը:
Հաղորդավարի նկատառմանն ի պատասխան, որ սոցիալական ցանցերում առաջացել է արևմտամետների և ռուսամետների տարանջատման հարց, քաղաքագետը նշել է. «Ամեն երկիր կցանկանա, տարածաշրջանի իրադարձությունների վրա ավելի լուրջ դերակատարություն ունենալ, սակայն կողմերից յուրաքանչյուրը հասկանում է, որ ամբողջական պատասխանատվություն չի կարող վերցնել: Ես հաճախ նկատում եմ պատասխանատվությունը միմյանց վրա թողնելու միտում:  Երբ մենք խոսում ենք Մադրիդյան սկզբունքների կամ այլ փաստաթղթի մասին, մենք պետք է հասկանանք, որ այդ փաստաթղթերը եղել են մի կարգավիճակում, հիմա ադրբեջանական ռազմական գործողությունների սանձազերծումից հետո իրավիճակը փոխվել է: Հիմա կան առաջ քաշված նախապայամններ և այդ նախապայմանները երաշխավորություն են պահանջում, որ Ադրբեջանը կրկին ագրեսիա չի իրականացնի»:
Հյուրի կարծիքով, բուն բանակցությունները դեռ չեն վերսկսվել, ուստի ոչ մտավախության, ոչ էլ ուրախանալու առիթ կա: Այս կոնտեքստում քաղաքագետը հորդորեց չհիմնվել սոցիալական ցանցերի տրամադրությունների վրա, քանի որ նույն սոց ցացներում, ի դեմս իրեն, կան նաև այնպիսի օգտատերեր, ովքեր պնդում են, որ տարածքների վերադարձ չի լինի:

Эксперт: Переговоры по карабахскому урегулированию пока не возобновлены, нет поводов ни для обеспокоенности, ни для радости
Настоящий переговорный процесс по карабахскому урегулированию пока не возобновлен, посему нет поводов ни для обеспокоенности, ни для радости. Об этом заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян в ходе интервью программе «Барцрадзайн» на армянском телеканале «Еркир Медиа».
«Любая страна хотела бы играть более серьезную роль в региональных развитиях, однако каждая из сторон понимает, что не может взять на себя всю ответственность. Я все чаще замечаю стремление стран перекладывать ответственность друг на друга. Когда речь идет о Мадридских принципах урегулирования конфликта или о других документах, мы должны понимать, что они раньше имели один статус, а после развязанных вооруженными силами Азербайджана военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. – совершенно уже иной. На сегодняшний день выдвинуты определенные условия, и они требуют гарантий того, чтобы Азербайджан вновь не прибегнет к агрессивным действиям», – сказал эксперт.
При этом Г. Мелик-Шахназарян подчеркнул: «Карабахский вопрос не имеет ни политического, ни правового решения. Ошибка армянской стороны заключается в том, что мы всегда стараемся избежать войны. Между тем, реальность, к сожалению, заключается в том, что нам необходимо постоянно быть готовыми к борьбе».