Թուրք հոդվածագիր. «Խոստում» ֆիլմը Թուրքիայի համար գլխացավանք է դառնալու»
Թուրք հոդվածագիր Ալի Էյուբօղլուն անդրադարձել  Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմին: «Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, թուրքական «Milliyet» թերթում հրապարակված հոդվածում Էյուբօղլուն զգուշացնում է, որ «Կեսգիշերային ճեպընթաց» ֆիլմից հետո «Խոստումը» Թուրքիայի համար մի նոր գլխացավանք է դառնալու:
«Կեսգիշերային ճեպընթաց»  ֆիլմը 1978 թվականին նկարահանել է ռեժիսոր Ալան Փարքերը: Այն հիմնված է իրական փաստերի վրա: Թուրքիայում ազատազրկման դատապարտված ամերիկացի Բիլլի Հեյսի պատմության միջոցով ներկայացվում է Թուրքիայում տիրող ապօրինությունները, բանտային դաժան իրականությունը, բռնությունը և իշխանական ամենաթողությունը: Ֆիլմն արժանացել է 2 Օսկարի:
«Տարիներ շարունակ «Կեսգիշերային ճեպընթաց» ֆիլմով ենք զբաղվել: Հետո էլ անվեջանալի գլխացավանք դարձան տարբեր երկրների խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագծերի ընդունումը: Մինչև հիմա էլ զբաղվում ենք այս հարցով…Հիմա էլ մոտ ժամանակներս մի գլխացավանք էլ կավելանա…»
Կարճ անդրադարձով ներկայացնելով ֆիլմի սցենարը՝ Էյուբօղլուն նշում է, որ ֆիլմում սիրային եռանկյունու պատմությունն ընդամենը պատրվակ է, իսկ հիմնական նպատակն է ցույց տալ, որ թուրքերը ցեղասպանության են ենթարկել հայերին:
«Իհարկե, հարցնողներ կլինեն, թե ինչպես եմ նման եզրակացություն արել առանց ֆիլմը դիտելու»,-գրում է թուրք հոդվածագիրը՝ նշելով, որ իրեն այդպես մտածելու տեղիք են տվել նախ ֆիլմի թրեյլերը և երկրորդ՝ ֆիլմի պրոդյուսերների շարքում Քըրք Քըրքորյանի անունը:
Էյուբօղլուն, Քըրքորյանին ներկայացնելով որպես Հայաստանի գլխավոր հովանավոր, գրում է. «Երբ այդ ֆիլմը վարձույթի դուրս գա, այն ժամանակ կտեսնեք, թե թուրքերի թշնամի Քըրքորյանը մահվանից առաջ ինչ գլխացավանք է թողել մեզ»:
Հիշեցնենք, որ ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան կայացել է սեպտեմբերի 11-ին` Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնում: Ֆիլմի գլխավոր դերերում նկարահանվել են օսկարակիր Քրիստիան Բեյլի, Շառլոթ լը Բոնի և Օսկար Այզեքի:

Турецкий эксперт: Фильм о Геноциде армян «Обещание» станет для Анкары такой же головной болью, как картина А. Паркера «Полуночный экспресс»
Фильм «Обещание» («The Promise»), рассказывающий о Геноциде армян в Османской империи 1915 года, станет новой головной болью для Турции после киноленты «Полуночный экспресс» («Midnight Express»). Как передает Ermenihaber.am, об этом пишет турецкий обозреватель Али Эюбоглу в статье, опубликованной изданием Milliyet.
Отметим, «Полуночный экспресс» – драматический кинофильм, снятый в 1978 году режиссером Аланом Паркером. Данный фильм основан на реальных событиях. Картина рассказывает об американце Билли Хэйсе, который был приговорен к заключению под стражу в Турции. В фильме представлены беззаконие, жестокая реальность тюрьмы, насилие и вседозволенность властей в Турции. «Полуночный экспресс» удостоен двух премий «Оскар».
«На протяжении нескольких лет мы занимались фильмом “Полуночный экспресс”. Затем бесконечной головной болью стало принятие парламентами различных стран законопроектов о Геноциде армян. И до сих пор мы занимаемся этими вопросами. А вскоре прибавится еще одна головная боль…» – цитирует Ermenihaber.am материал турецкого обозревателя.
Обратившись к сценарию кинокартины «Обещание», Али Эюбоглу в статье Milliyet пишет, что «представленная в фильме история любовного треугольника является лишь предлогом, а основная цель киноленты показать, что турки подвергли армян геноциду».
«Безусловно, у некоторых может возникнуть вопрос, как я пришел к такому выводу без просмотра фильма», – пишет автор статьи, отметив, что подобное заключение он сделал после ознакомления с официальным трейлером картины.
По словам турецкого обозревателя, он также пришел к подобному выводу после того, как ему стало известно, что фильм «Обещание» создан продюсерским центром Survival Pictures, который основан корпорацией «Tracinda», принадлежащей американскому предпринимателю, миллиардеру армянского происхождения Кирку Керкоряну.
Назвав Кирка Керкоряна «главным спонсором Армении», Али Эюбоглу написал: «Когда этот фильм выйдет в прокат, тогда и увидите, какую головную боль нам оставил враг турок – Кирк Керкорян – перед смертью».
Отметим, в главных ролях фильма «Обещание» задействованы Кристиан Бэйл и Оскар Айзек. Режиссером фильма является лауреат премии «Оскар» Терри Джордж. Премьера картины состоялась 11 сентября в рамках Международного кинофестиваля в Торонто.