ՀՀ նախագահը ներկա է գտնվել Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մայրաքաղաքի «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում ներկա է գտնվել Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի ու «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Էներգետիկայի շաբաթ-2017» խորագրի ներքո անցկացվող Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ողջույնի խոսքով:
Համաժողովը միտված է ներկայացնելու Հայաստանում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումները, ոլորտում առկա հիմնախնդիրները, ներդրումային հնարավորությունները, ֆինանսավորման հնարավոր աղբյուրները, տեխնոլոգիական և ինժեներական լուծումները, հեռանկարային ծրագրերը: Համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներից երեսունից ավելի օտարերկրյա ընկերություններ, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանում արևային կայաններ կառուցելու հնարավորությամբ։
Հունվարի 25-27-ն անցկացվող միջոցառումների շարքը ներառում է նաև եռօրյա ցուցահանդես, որում ներկայացված են տեղական արտադրողներ և ոլորտի մասնագիտացված ընկերություններ: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչների հավաստմամբ` միջոցառումը հնարավորություն կտա այցելուներին ծանոթացնելու ջերմամեկուսիչ նյութերի, լուսավորության և ջեռուցման էներգաարդյունավետ համակարգերի, արևային տեխնոլոգիաների նմուշներին և այս ոլորտում առաջարկվող ծառայություններին։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի բացման կապակցությամբ.
Ես սիրով ողջունում եմ Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի մասնակիցներին, որն անցկացվում է «Էներգետիկայի շաբաթ-2017» միջոցառման շրջանակներում:
Էներգետիկայի բնագավառը, լինելով Հայաստանի տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկը, վերջին տարիներին էական ձեռքբերումներ է գրանցել: Այս ոլորտում տարվող աշխատանքներն ուղղված են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, հուսալի և անխափան ծառայությունների մատուցմանը:
Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների աջակցությամբ գրեթե ամբողջովին արդիականացվել են համակարգային նշանակություն ունեցող բարձրավոլտ ենթակայանները: Այս բնագավառում շարունակական և հետևողական աշխատանքներ են տարվում նոր հզորություններ ստեղծելու, էլեկտրահաղորդման նոր գծեր կառուցելու, նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելու ուղղությամբ:
Տարածաշրջանային առումով արդյունավետ համագործակցում ենք մեր հարևանների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Վրաստանի հետ: 2019 թվականին շահագործման կհանձնվեն Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնք լիովին նոր մակարդակի կբարձրացնեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգը: Նշված ծրագրերի իրագործումը թույլ կտա իրականացնել էլեկտրաէներգիայի տարանցումներ, սեզոնային փոխհոսքեր և փոխանակումներ, առևտրային այլ գործարքներ:
Հայաստանը, որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, կարող է յուրօրինակ կամուրջ լինել Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև: Այդ հանգամանքը լիովին հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնելու համար՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի կողմից:
Երկարաժամկետ առումով «կանաչ» սկզբունքների վրա հիմնված տնտեսությունները ավելի հեռանկարային են և կայուն: Հենց այդ պատճառով այս բնագավառի զարգացման ռազմավարության համատեքստում հատկապես կարևորում ենք վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը՝ արևային, հողմային, երկրաջերմային և հիդրոէներգետիկայի ուղղություններով:
Բազմաթիվ փորձագիտական հետազոտությունների արդյունքների համաձայն՝ Հայաստանն ունի արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ: Ներդրողների համար գրավիչ դաշտ ստեղծելու նպատակով վերջին շրջանում իրականացվել են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ՝ կիրառելով համաշխարհային լավագույն փորձը:
Հարկ է նշել, որ վերջին տարիների ընթացքում շուրջ 80%-ով նվազել է արևային ֆոտովոլտային կայանների տեխնոլոգիաների արժեքը: Դրա շնորհիվ արդյունաբերական ծավալի արևային ֆոտովոլտային տեխնոլոգիան Հայաստանում առկա էլեկտրաէներգիայի արտադրության մյուս տեխնոլոգիաների նկատմամբ դարձել է մրցունակ: Նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այժմ այդ նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ հնարավոր է ստանալ ֆոտովոլտային կայանների համար մրցունակ սակագին, ինչն իր հերթին թույլ կտա բացառել բացասական ազդեցությունները վերջնական սպառողների համար սահմանված էլեկտրական էներգիայի սակագնի վրա:
Այսպիսով, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների համար հնարավորություններ են ստեղծվում մասնակցելու Հայաստանում իրականացվող մրցույթներին և կառուցելու մեծ հզորությամբ ֆոտովոլտային կայաններ:
Առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում մենք նախատեսում ենք զգալիորեն ավելացնել վերականգնվող էներգետիկայի բաժինը ընդհանուր էներգետիկ հաշվեկշռում՝ կառուցելով արևային, հողմային և երկրաջերմային էլեկտրակայաններ:
Այս համաժողովը շատ լավ հարթակ կարող է դառնալ՝ քննարկելու Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումները և ներդրումային հնարավորությունները:

Президент Серж Саргсян на Форуме по солнечной энергетике: Армения может быть мостом между Ираном и ЕАЭС
16:25 25/01/2017
Президент РА Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия Инвестиционного форума по солнечной энергетике, который проводится в Ереване в рамках «Недели энергетики 2017», организованной Фондом возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении и Центром выставочных проектов «Экспомедиа». Как передает пресс-служба главы государства, президент на форуме выступил с приветственным словом.
Форум призван представить последние развития в сфере энергосбережения и восстанавливаемой энергетики в Армении, существующие в отрасли проблемы, инвестиционные возможности, возможные источники финансирования, технологические и инженерные решения, перспективные проекты. В форуме участвуют более тридцати зарубежных компаний из разных стран, которые заинтересованы возможностью строительства в Армении солнечных электростанций.
Серия мероприятий, которые проводятся 25-27 января, включает в себя также трехдневную выставку, в которой представлены местные производители и специализированные компании сферы. По заверению организаторов выставки, мероприятие даст возможность посетителям ознакомиться с теплоизоляционными материалами, энергоэффективными системами освещения и отопления, образцами продукции солнечных технологий и предлагаемыми в этой сфере услугами.
Приветственную речь президента Сержа Саргсяна в связи с открытием Инвестиционного форума по солнечной энергетике приводим ниже без изменений и сокращений:
«Уважаемые предприниматели,
Я с радостью приветствую участников Инвестиционного форума по солнечной энергетике, который проводится в рамках мероприятия "Неделя энергетики - 2017".
Сфера энергетики, являясь одной из важных отраслей экономики Армении, в последние годы зарегистрировала существенные достижения. В этой сфере ведутся работы, направленные на повышение уровня энергетической безопасности Армении, оказание надёжных и бесперебойных услуг.
При содействии международных финансовых организаций почти полностью модернизированы имеющие системное значение высоковольтные подстанции. В этой сфере ведутся непрерывные и последовательные работы по созданию новых мощностей, строительству новых линий электропередач, внедрению новых технологий.
В региональном плане эффективно сотрудничаем с нашими соседями – Исламской Республикой Иран и Грузией. В 2019 году будут сданы в эксплуатацию линии электропередач Армения-Иран и Армения-Грузия, которые поднимут на совершенно новый уровень энергетическую систему Армении. Реализация указанных программ позволит осуществлять транзит электроэнергии, другие торговые сделки.
Армения как член Евразийского экономического союза может быть своеобразным мостом между Исламской Республикой Иран и Евразийским экономическим союзом. Это обстоятельство создаёт все возможности для реализации многочисленных инвестиционных программ, как со стороны государства, так и частного сектора.
В долгосрочном плане экономики основанные на "зелёных" принципах более перспективны и стабильны. Именно по этой причине в контексте стратегии развития этой сферы мы придаём особо важное значение развитию возобновляемой энергетики: солнечной, ветряной, геотермальной и гидроэнергетики.
Согласно результатам многочисленных экспертных исследований, Армения имеет большой потенциал развития солнечной энергетики. С целью создания привлекательного поля для инвесторов, в последний период проведён ряд законодательных реформ, применяя лучший мировой опыт.
Следует отметить, что в течение последних лет на 80 процентов снизилась стоимость технологий фотовольтажных станций. Благодаря этому, в промышленном объёме в Армении фотовольтажная солнечная технология стала конкурентной относительно других существующих технологий производства электроэнергии. Предварительные расчёты показывают, что сейчас благодаря этим новейшим технологиям, возможно получить конкурентный тариф для фотовольтажных станций, что в свою очередь позволит исключить негативные влияния на тарифы на электрическую энергию, утверждённые для конечных пользователей.
Таким образом, для имеющих всемирное признание компаний создаются возможности участвовать в проводимых в Армении тендерах и строить фотовольтажные станции высокой мощности.
В течение ближайших нескольких лет мы намечаем ощутимо увеличить долю возобновляемой энергетики в общем энергетическом балансе, построив солнечные, ветряные и геотермальные электростанции.
Этот форум может стать очень хорошей площадкой для обсуждения последних развитий в сфере возобновляемой энергетики и инвестиционных возможностей Армении.
Желаю вам плодотворной работы и успеха. Уверен, что результаты не заставят себя ждать. Спасибо».