Այսօր լռության օր է Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Շիրակի և Սյունիքի մարզերի 10 համայնքներում: Վաղը համայնքներից յոթում՝ Ախուրիկում, Նուռնուսում, Արևիկում, Նոյակերտում,  Վերին Բազմաբերդում, Նոյակերտում ու Վարդանաշենում գյուղապետ են ընտրելու, 3-ում՝ Դարանակում, Արծվանիստում ու Սեմյոնովկայում ավագանու անդամներ:
Ի դեպ, համայնքներից երկուսում՝ Արմավիրի մարզի Վարդանաշենում ու Գեղարքունիքի մարզի Սեմյոնովկայում փորձարկվելու են նոր սարքերը, որոնց միջոցով հսկվելու է ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը:
ԿԸՀ-ից հայտնել էին, որ սահմանված ժամկետում ընտրություններին որպես համայնքի ղեկավարի թեկնածու գրանցված 17 քաղաքացիներից 4-ը ներկայացրել է ինքնաբացարկի դիմում: Ավագանու անդամի 23 գրանցված թեկնածուներից ինքնաբացարկի դիմում են ներկայացրել 2-ը: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին մասնակցող համայնքի ղեկավարի 13 թեկնածուներից 2-ը և ավագանու անդամի 21 թեկնածուներից 2-ն իգական սեռի ներկայացուցիչներ են:
ՏԻՄ ընտրություններին համայնքի ղեկավար ընտրող 7 համայնքներից 2-ում քվեարկվելու է 1 թեկնածու, 4-ում` 2 թեկնածու և մեկ համայնքում` 3 թեկնածու:
Փետրվարի 12-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով սահմանված ժամկետում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվել է 6 տեղական հասարակական կազմակերպության թվով 23 դիտորդ:

На муниципальных выборах в Армении опробуют оборудование для наблюдения за ходом парламентских выборов
14:36 11/02/2017
Сегодня наступил «день тишины» перед муниципальными выборами в 10 общинах Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Гехаркуникской, Котайкской, Ширакской и Сюникской областей РА.
Отметим, в 7 общинах пройдут выборы старосты села, а в 3 общинах изберут членов советов старейшин.
Примечательно, что в 2 общинах – Вардашене (Армавирской области) и Семеновке (Гехаркуникской области) опробуют новое оборудование, с помощью которого предусмотрено отслеживать процесс выборов в Национальное собрание Армении 2 апреля с.г.
По сообщению Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА, 4 из 17 зарегистрированных кандидатов на пост главы муниципалитетов подали заявление о самоотводе, а из 23 зарегистрированных кандидатов в советы старейшин заявления о самоотводе подали двое; из 13-и зарегистрированных участников в выборах в органы местного самоуправления 2 подали соответствующее заявление. Отметим, что в данных муниципальных выборах в качестве кандидатов зарегистрированы 2 женщины.
Отметим, что 12 февраля во время выборов в органы местного самоуправления для осуществления наблюдательной миссии в ЦИК РА зарегистрировались 23 наблюдателя из 6 местных общественных организаций.