Հայաստանը հանդես կգա էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային հանգույցի դերում
Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցումից և շահագործման հանձնելուց հետո Հայաստանը հանդես կգա  էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային հաբի (հանգույցի) դերում՝ կապելով Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության  հետ  կապերի բաժնից հայտնում են, որ կառավարության գործունեության առաջիկա հինգ տարիների ծրագիրն ամրագրել է, որ ինչպես Իրան-Հայաստան, այնպես էլ Հայաստան-Վրաստան օդային գծերը շահագործման կանձնվեն  2019թ. վերջին։
Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի շրջանակներում, որն արդեն մեկնարկել է, 2017-2018թթ. ընթացքում նախատեսվում է ավարտել հենասյունների և հաղորդալարերի մոնտաժման, ինչպես նաև ենթակայանի կառուցման աշխատանքները։ Գիծը և ենթակայանը շահագործման կհանձնվեն 2019թ.։ Այն հնարավորություն կընձեռի 3 անգամ ավելացնել էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը հարևան Իրանի հետ։
Մինչև տարեվերջ կառավարությունը մտադիր է սկսել նաև Հայաստան-Վրաստան 400կՎ օդային գծի նախագծման աշխատանքները։ Ծրագրի իրականացման ավարտ է սահմանված 2019 թվականը։
Հայտարարված միջազգային մրցույթի շրջանակում այս պահին ընթանում է Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման կապալառու կազմակերպության ընտրության գործընթացը, որը նախատեսվում է ավարտել սեպտեմբերին։

Вскоре Армения станет региональным центром в энергетическом секторе и свяжет энергосистемы Ирана, Грузии и России
16:00 22/06/2017
После строительства и ввода в эксплуатацию линии электропередач «Иран-Армения» и «Армения-Грузия» Армения будет играть роль регионального центра в энергетическом секторе, связывая энергетические системы ИРИ, Грузии и России.
Как сообщает пресс-служба министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, в программе правительства Армении на 2017-2022 годы закреплен срок сдачи в эксплуатацию воздушных линий электропередач «Иран-Армения» и «Армения-Грузия» – до конца 2019 года.
Линия и подстанция «Иран-Армения» будут сданы в эксплуатацию в 2019 году. Это позволит в три раза увеличить мощность взаимопотоков электроэнергии с Ираном.
Между тем, правительство РА намерено начать проектные работы воздушной линии электропередач «Армения-Грузия» мощностью 400 кВт. Реализацию данного проекта планируется завершить до 2019 года.