Լավ ավանդույթ է՝ քաղաքական ուժերը ցեղասպանության դատապարտման հարցում ունեն նույն դիրքորոշումը. Շարմազանով
13:33 15/01/2018
«Նախագիծը ոչ միայն կոչ է անում եզդի ժողովրդի նկատմամբ կատարված ցեղասպանությունը դատապարտել, այլ միջազգային հանրությանը կոչ է անում միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետաքննել կատարված հանցագործությունները, հետապնդել և պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություն կատարած մարդկանց և ձեռնարկել քայլեր ապագայում նման դրսևորումները կանխելու համար»,- ԱԺ-ում «Ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014թ. իրականացված ցեղասպանության դատապարտման մասին» նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց հիմնական զեկուցող, ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռուստամ Մախմուդյանը։
Նախագծի հեղինակներն են պատգամավորներ Ռուստամ Մախմուդյանը, Վահրամ Բաղդասարյանը և Արմեն Աշոտյանը,  նրանց են միացել նաև «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն», «Ծառուկյան», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» և «Ելք» խմբակցությունները։
Մախմուդյանը հիշեցրեց, որ 2014թ. օգոստոսի 3-ին հարձակումներ են եղել Իրաքի Սինջար քաղաքի վրա, հարձակման զոհ են դարձել սկզբնական շրջանում ավելի քան 800 եզդիներ, որից հետո 5000 կանայք և աղջիկներ առևանգվել, ենթարկվել են ստրկության, սեռական շահագործման, որոնք տեղավորում են «ցեղասպանություն» եզրույթի տակ:
Նրա խոսքով՝ եզդի ժողովրդի դեմ կատարված ոճրագործությունները նման են եղել 1915-23  թվականներին հայ ժողովրդի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությանը։
Նախագծով կոչ է արվում միջազգային հանրությանը միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետաքննել կատարված հանցագործությունները, հետապնդել և պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց։
Հարակից զեկուցող Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ որպես Հայաստանի խորհրդարան, պարտավոր են լինել մաքսիմալ շիտակ նման գնահատականներում. «չեմ կասկածում, որ այս ակտը կընդունվի միաձայն»։
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նարիա Զոհրաբյանը նշեց, որ շատ կարևոր է, որ ունեն քաղաքական կոնսենսուս։
«Ազգային ժողովում ձևավորվել է շատ լավ ավանդույթ, երբ բոլոր քաղաքական ուժերը՝ դիմություն, թե ընդդիմության, անկախ իրենց ներքաղաքական տարաձայնություններից, ցեղասպանության դատապարտման հարցում ունեն նույն դիրքորոշումը»,- հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա նաև կոչ արեց հունվարի 16-ը ՀՀ-ում ունենալ հիշատակի օր, որը բոլորը կընդունեն որպես հայոց պառլամենտի կողմից եզդի ժողովրդի ցեղասպանության դատապարտման օր:

Э.Шармазанов: Хорошая традиция, у политических сил Армении в вопросе осуждения преступления геноцида единое мнение
На сегодняшнем заседании третьей сессии Национального Собрания Армении шестого созыва на обсуждение был вынесен проект заявления об осуждении геноцидальных действий террористических группировок в отношении представителей езидского народа на находящихся под контролем боевиков территориях Ирака.
«Проект не только предлагает осудить геноцид в отношении езидов, но и призывает международное сообщество посредством международных структур провести расследования совершенных преступлений, привлечь к ответственности совершивших преступления лиц, принять меры по предотвращению повтора подобных действий в будущем», – отметил основной докладчик, депутат Национального Собрания Армении, представитель езидской общины Рустам Махмудян.
Авторы проекта – депутаты Рустам Махмудян, Ваграм Багдасарян и Армен Ашотян, к ним присоединились фракции НС РА «Республиканская партия Армении», «АРФ „Дашнакцутюн”», «Царукян» и «Елк» («Выход»).
По словам Махмудяна, есть множество доказательств совершения данного преступления. В частности, 3 августа 2014 года в Синджаре (район на севере Ирака близ границы с Сирией) свыше 800 езидов были убиты террористами, 5000 женщин и девочек были взяты в плен, подверглись сексуальной эксплуатации.
Армен Ашотян в свою очередь отметил, что парламент Армении обязан быть максимально правильным в своей оценке. «Не сомневаюсь, что данный проект будет принят единогласно», – добавил он.
В свою очередь депутат от оппозиционной фракции «Царукян» Наира Зограбян отметила важность политического консенсуса в данном вопросе.
«В НС РА сформировалась очень хорошая традиция, когда все политические силы, в том числе и оппозиционные, независимо от внутриполитических разногласий в вопросе осуждения геноцида придерживаются единого мнения», – заявил вице-спикер НС Армении Э.Шармазанов.
Он призвал провозгласить 16 января в Армении днем памяти – днем осуждения парламентом РА геноцида езидов.