Տուն ենք կորցրել, գյուղն ենք կորցրել, մեզ գցել են քուչեն  ու տեր չեն կանգնում. Արծվաշենցիները կառավարության դիմաց են
11:57 20/09/2018
Տուն ենք կորցրել, գյուղն ենք կորցրել, մեզ գցել են քուչեն ու տեր չեն կանգնում. Արծվաշենցիները կառավարության դիմաց են
Կառավարության շենքի առաջ այսօր բողոքի ակցիա էին անում արծվաշենցիները: 1992 թ. օգոստոսի 8-ին հայրենի գյուղից բռնագաղթած արծվաշենցիների մեծ մասն ունեն  բնակարանային խնդիրներ: Բռնագաղթումից հետո նրանց մեծը մասը տեղավորվել են Ճամբարակում  նախկինում բնակվող մալականների փայտյա տներում և ադրբեջանցիների տներում:
Բողոքի ակցիա անող արծվաշենցիները նշեցին, որ իրենք համարվում են ներքին տեղահանված և ի տարբերություն Սումգայիթի, Բաքվի հայությանը չունեն փախստականի կարգավիճակ:
«Միչև հիմա մենք ոչ մի կարգավիճակ չունենք, բնակարանի խնդիր ունենք: Տուն ենք կորցրել, ամեն ինչ կորցրել ենք, բայց մինչև հիմա ոչ մի փոխհատուցում չենք ստացել»,- ասաց արծվաշենցիներից մեկը:
Մի տղամարդ էլ հուզված ավելացրեց, թե ինչո՞ւ չեն ասում, որ իրենց ոչ մի կառավարություն տեր չի կանգնել. «Նախկին կառավարությունը՝  1992 թվականին, Արծվաշենը կամավոր հանձնեց Ադրբեջանին ու մեզ բռնի հանեցին գյուղից: Մենք տուն ենք կորցրել, մեր գյուղն ենք կորցրել, հիմա մեզ գցել են քուչեն  ու տեր չեն կանգնում»:
Արծվաշենցիները նշեցին, որ մեծ հույսեր են կապում ներկայիս կառավարության հետ: «Մենք լիահույս ենք, որ մեզ այս կառավարությունը կաջակցի: Սահմանապահ ժողովուրդ ենք, էդքան կարելի՞ է մեզ արհամարհել: Որպես շարքային արծվաշենցիներ խնդրում ենք, որ ժողովրդի պահանջները լսեն, իսկ պահանջները տեղին են: Մենք քաղաքակիրթ ձևով ասում ենք, որ մեզ լսեն: Վարչապետից մեծ ակնկալիքներ ունենք, եթե ինքն էլ բան չանի, ժողովուրդն անկառավարելի կդառնա»,- ասացին արծվաշենցիները:
Արծվաշենցիների հետ հանդիպեց Պետական վերահսկողական ծառայության նամակների, դիմումների և քաղաքացիների ընդունելության վարչության պետ Հարություն Գևորգյանը: Բողոքները լսելուց հետո նա առաջարկեց, որ արծվաշենցիներն իրենց ձեռքի տակ եղած բոլոր փաստաղթերը ներկայացնեն Պետական վերահսկողական ծառայություն. «Դրանք ուսումնասիրելուց հետո կփորձենք հասկանալ, թե ինչով կարող ենք օգնել այս քաղաքացիներին»:
Արծվաշենը հայկական անկլավ էր` շրջապատված մի քանի տասնյակ հազար ադրբեջանցիներով: 1992 թվականի օգոստոսի 8-ից օկուպացված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից և մինչ այսօր  օկուպացված է:

У здания правительства Армении акцию протеста проводят арцвашенцы
Перед зданием правительства Армении сегодня акцию протеста проводят арцвашенцы – с требованием оказать содействие в решении жилищных проблем.
8 августа 1992 года блокированный азербайджанскими ВС Арцвашен после упорных боев было решено оставить. Убежищем для арцвашенцев стали в основном город Чамбарак и близлежащие села. Сегодня у большинства арцвашенцев имеются жилищные проблемы.
Проводящие акцию протеста арцвашенцы отмечают, что они считаются внутренними переселенцами и, в отличие от армян Сумгаита и Баку, у них нет статуса беженцев.
«До сих пор у нас нет никакого статуса, у нас жилищные проблемы. Мы потеряли свой дом, потеряли все, но до сих пор какой-либо компенсации не получили», – сказал один из арцвашенцев.
Другой участник акции возмущено добавил: «Почему не говоришь о том, что ни одному из правительств не было никакого дело до нас?»
«Мы потеряли свои дома, свое село. Теперь же нас бросили на улице, и никому нет дела до нас», – отметил он.
Арцвашенцы отметили, что они связывают большие надежды с новым правительством Армении во главе с премьер-министром Николом Пашиняном.
«Мы надеемся на поддержку этого правительства. Мы жители приграничного села, как можно нас до такой степени игнорировать? Как рядовые арцвашенцы просим выслушать требования народа, уместные требования. У нас большие ожидания от премьера. Если и он ничего не предпримет, народ станет неуправляемым», – сказали собравшиеся у здания правительства арцвашенцы.
К митингующим вышел руководитель управления писем, обращений и приема граждан Государственной контрольной службы Арутюн Геворкян. «Мы предложили документально представить проблемы. Лишь после полного ознакомления поймем, чем можем помочь», – сказал он после беседы с арцвашенцами.