Ստեղծված վիճակը ավտորիտար ճանապարհ գնալու տեսանկյունից խիստ վտանգավոր է. քաղաքագետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ առաջիկայում բանակցություններ կհրավիրի խորհրդարանական և ոչ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ` քննարկելու խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները:
Նա նաև հայտարարել է, որ թեև տրամադրություններ կային դրանք անցկացնել մինչ հաջորդ տարվա հունիս,  սակայն ընտրությունները պետք է անցկացնելավելի վաղ՝ առավել շուտ սկսելու տնտեսության վերականգնման ընթացքը:
Թե որքանով են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կազմակերպելու նախադրյալներ առկա հայաստանյան քաղաքական դաշտում, Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ զրուցեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանի հետ։
Panorama.am- Պարոն Շիրինյան, ձեր կարծիքով կա՞ն արդյոք այն հիմքերը, որոնք թույլ կտան կարճաժամկետ հատվածումՀայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կազմակերպել։
Լևոն Շիրինյան- Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ակնհայտ ցույց տվեցին, որ ոչ։ 80 տոկոսից ավելի ձայները նշանակում են, որ մնացած 20 տոկոսի մեջ շարժի հնարավորություն չկա։ Սա վտանգավոր է դեպի ավտորիտար ճանապարհ գնալու և տոտալիտար հիմքերն ամրացնելու իմաստով։ Հիմա, երբ իշխող ուժը քաղաքը «վերցրեց», կարող է մնացած քայլերին էլ գնալ։ Խոսքն, ընդ որում, ոչ թե Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության, այլ անձամբ վարչապետի մասին է։ Նա կարող է ապահով լինել երկրի զարգացման ցանկացած հնարավորությունից, ժողովրդի գործոնով զուսպ պահել խորհրդարանը։ Բայց լավ կլինի, որ ձեռնամուխ լինի սահմանադրական փոփոխություններին։
Panorama.am- Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մշտապես հայտարարել է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ երկրում պետք է սահմանադրական փոփոխություններ իրականացվեն։ Եթե նման փոփոխություններ դեռևս չեն նախաձեռնվել, որքանո՞վ իրատեսական է արագ  կերպով արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։
Լևոն Շիրինյան- Ամեն ինչ շատ պարզ և հասարակ է։ Վարչապետը ժողովրդին կդիմի, արագ հանրաքվե կանցկացնի, և «գրողի ծոցը կուղարկի» Ազգային  ժողովը։ Հարցն այն է, թե որն է պետության շահերի տեսնակյունից ձեռնտու։ Ամեն դեպքում, շնորհիվ լեգիտիմության՝  Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքերը բացարձակ ազատ են՝ գործել այնպես, ինչպես նա նկատակահարմար կգտնի։
Panorama.am- Իսկ ո՞րն է ըստ Ձեզ արտահերթ ընտրությունենր անցկացնելու ամենաօպտիմալ ժամկետը։
Լևոն Շիրինյան- Երևի 2019 թվականի ապրիլը, որպեսզի քաղաքական կուսակցությունների ձևավորման գործընթաց սկսվի։ Գոյություն ունեցող շատ կուսակցություններ այսօր արդեն որևէ դերակատարություն չունեն։ Նույնիսկ ամենաբոցաշունչ հեղափոխականը, ինչպիսին օրինակ Զարուհի Փոստանջյանն էր, քվե չստացավ։ Սա նշանակում է, որ նախկինը բացարձակապես փլուզվել է, և խորհրդարանում նոր կուսակցություններ պետք է լինեն։ Դրա բոլոր հնարավորությունները կան, խորհրդարանական հանրապետությունը չի կարող գոյություն ունենալ առանց կայացած քաղաքական կուսակցությունների։

Политолог: Сложившаяся в Армении ситуация крайне опасна с точки зрения движения по пути авторитаризма
11:20 25/09/2018
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 23 сентября на встрече с представителями армянской общины и армянских организаций США в Нью-Йорке заявил, что в ближайшее время он пригласит на переговоры парламентские и внепарламентские политические силы, чтобы обсудить с ними сроки и условия проведения внеочередных парламентских выборов.
«Был настрой провести выборы до июня следующего года, но, учитывая выжидательное состояние потенциальных инвесторов, которым нужна долгосрочная политическая стабильность, а также для того, чтобы сделать экономическую среду благоприятной, мы должны провести выборы раньше, чтобы как можно раньше начать процесс восстановления экономики», – отметил Пашинян.
О том, в какой степени в политическом поле Армении имеются предпосылки для организации внеочередных парламентских выборов, корреспондент Panorama.am побеседовал с политологом Левоном Шириняном.
– Г-н Ширинян, по Вашему мнению, имеются ли основания, которые позволят в краткосрочной перспективе организовать в Армении внеочередные выборы в Национальное Собрание?
– Итоги голосования на состоявшихся 23 сентября выборах в Совет старейшин Еревана четко показали, что нет. Полученные Блоком «Мой шаг» голоса – свыше 80% – означают, что в оставшихся 20% нет возможности для маневров. Это опасно в плане движения по авторитарному пути и укрепления основ тоталитаризма.
Сейчас, когда правящая сила «взяла» город, она может пойти и на другие шаги. Речь, при этом, не о партии «Гражданский договор», а лично о премьере Армении Николе Пашиняне. Он может быть гарантирован от любых возможных развитий событий в стране, фактором народа сдерживая парламент. Однако будет лучше, если он инициирует конституционные реформы.
– Премьер Никол Пашинян всегда заявлял, что перед внеочередными парламентскими выборами в стране должны быть произведены конституционные реформы. Если подобных изменений пока не инициировано, насколько реалистично быстрое проведение внеочередных выборов?
– Все очень просто и ясно. Премьер обратится к народу, быстро проведет референдум и «пошлет к черту» Национальное Собрание. Вопрос в том, что выгодно с точки зрения интересов государства. Во всяком случае, благодаря легитимности, Никол Пашинян абсолютно свободен действовать так, как сочтет целесообразным.
– А каковы, на Ваш взгляд, наиболее оптимальные сроки проведения внеочередных выборов?
– Наверное, апрель 2019 года, чтобы начался процесс формирования политических партий. Многие существующие партии сегодня уже какой бы то ни было роли не играют. Даже самые  ярые революционеры,  к примеру, Заруи Постанджян, не заручились поддержкой избирателей. Это означает, что прежнее совершенно развалилось и в парламенте должны быть новые партии. Имеются все возможности для этого, парламентская республика не может существовать без состоявшихся политических партий.