Կենդանաբանական այգում սա արջերի հետ կապված առաջին միջադեպը չէ
Երևանի կենդանաբանական այգում գորշ արջերի կողմից մյուսին խժռելը շատերը պայմանավորեցին կենդանիների սոված լինելով։ Պարզվում է, օրեր առաջ էլ է նման դեպք գրանցվել։ Նախորդ հարձակումից տուժած արջը դեռ կարանտինային բաժնում է։ Միջադեպը տեղի է ունեցել ցերեկը, ինչ արդյունքում աշխատակիցները կարողացել են ժամանակին միջամտել, կենդանին մահացու վնասվածքներ չի ստացել։ Այգուց փոխանցեցին՝ տուժածը հիմա իրեն լավ է զգում։
Panorama.am-ը կենդանաբանական այգու գլխավոր կենդանաբույծ Աննա Ասատուրյանից փորձեց պարզել, ի՞նչ են ուտում արջերը, ի վերջո ինչի՞ հետևանք է միջադեպը։ Հենց Ասատուրյանն է կազմում կենդանիների ճաշացանկը։ Նա բացառում է, որ արջին հոշոտելը կենդանիների քաղցած լինելու հետևանք է։ Հիշեցնում է, ընդհակառակ այս սեզոնին ավելի լավ են կերակրում, որպեսզի նրանք ձմռան շեմին ճարպ հավաքեն։
«Կերաբաժինը գրում եմ ես, կերակրմանին հետևում եմ ես, դա սոված լինելու խնդիր չի եղել»,-ասաց այգու կենդանաբույծը՝ հիշեցնելով, եթե կենդանին սոված է, ապա վտանգավոր է նաև կերակրողի, խնամողի համար։
Նրա խոսքով, պայքարը եղել է տարածքի, գոյության համար, իսկ նման վարքագիծ լինում է բոլոր տեսակի կենդանիների, այդ թվում գիշատիչ թռչունների մոտ։
«Ես տասը տարի է աշխատում եմ այգում։ Իմ պրակտիկայում նման դեպքեր էլի են եղել, բայց ոչ անկման ելքով։ Դեպքը եղել է առավոտ շուտ»,-ասաց նա։
Մասնագետի խոսքով, միջադեպի ականատեսները փորձել են կանխել, քար են նետել, հետո պայթուցիկ սարքերն են գործի դրել, ձայնից հետո մեծ արջերը փախել են, կերակրելու միջոցով տարվել իրենց վանդակները։ Դրանից հետո միայն անկած արջին կարողացել են դուրս բերել։ Սատկած կենդանու մասին տվյալների այս պահին չեն տիրապետում, քանի որ ենթամաշկի տակ տեղադրված չիպը չեն գտնում։
«Համենայն դեպս, այնքան էլ ծեր կենդանի չի եղել, որովհետև տարիքը հաշվվում է նաև ատամների մաշվածությամբ»,-մանրամասնեց մասնագետը։
Ամեն օր մեկ արջին տրվում է 0.5-ական  կգ գարեձավար, եգիպտացորեն, թեփ, որոնք խառնվում են մսի հետ ու պատրաստում շիլա, 5-ական կգ խնձոր, գազար, 0.5 կգ թարմ եգիպտացորեն, 5-ական կգ ձմերուկ, դդում, դդմիկ, մեկական կգ սալոր, դեղձ, շաբաթը մեկ անգամ 3 հատ թարմ ձու։
«Հիմա քանի որ բտման սեզոն է, ու կենդանիները պետք է քաշ հավաքեն, 2-ական կիլոգրամներով տրվում է գետնանուշ, ընկույզ, կաղին։ Սա արվում է ամեն օր։ Նորից եմ ասում, բացառվում է, որ կենդանիները սոված լինեն։ Եթե սոված լինի, նման տեսք չեն ունենա»,-ասաց այգու աշխատակիցը։
Այգում հիմա 15 արջ կա, երկուսը՝ կարանտինային բաժնում, բացի ընկերների հարձակումից տուժածից այստեղ է  պահվում նաև մեկը, ով չի կարողացել նոր շրջապատում ինտեգրվել։

Анна Асатурян: Это не первый инцидент в Ереванском зоопарке, связанный с медведями
В Ереванском зоопарке бурые медведи загрызли самку. Многие связали данный факт с тем, что животные были голодны. Выяснилось, что днями ранее также был зарегистрирован подобный случай. Пострадавший после последнего нападения медведь до сих пор находится в отделе карантина. Инцидент произошел днем, посему сотрудники зоопарка сумели своевременно вмешаться, медведь не получил смертельных травм. Как сообщают из зоопарка, пострадавший сейчас чувствует себя хорошо.
Корреспондент Panorama.am у главного зоотехника парка Анны Асатурян попытался выяснить, чем питаются медведи и следствием чего является данный инцидент. Именно Анна Асатурян составляет рацион питания животных. Она исключила, что данный случай является следствием голода медведей. Напоминает, что, наоборот – в данный сезон животные питаются намного лучше, чтобы набрать жир к зимнему сезону.
«Именно я рассчитываю порцию корма, слежу за данным процессом, это не является следствием голода животных», – отметила она, напомнив, если животное испытывает голод, то это опасно также для того, кто его кормит.
По её словам, имела место борьба за территорию, выживание, а подобное поведение наблюдается у всех видов животных, в том числе – хищных птиц.
«Я уже десять лет работаю в зоопарке. В моей практике бывали подобные случаи, но не с летальным исходом. Инцидент произошел рано утром», – отметила она.
По словам специалиста, очевидцы инцидента попытались предотвратить случившееся, бросали камни, затем были введены в действие взрывные устройства, после звука большие медведи убежали и посредством корма были отправлены обратно в свои клетки.
По словам А. Асатурян, на данный момент они не владеют сведениями о погибшем животном, поскольку не могут найти чип, находящийся в подкожной клетчатке.
«По крайней мере, это было не очень старое животное, поскольку возраст рассчитывается также износом зубов», – отметила она.
Ниже представляем ежедневный рацион питания медведей:
0,5 кг. ячневой крупы, кукурузы, отрубей, которые смешиваются с мясом, затем готовится густой крупяной суп, 5 кг. яблок, моркови, 0,5 кг. свежей кукурузы, 5 кг. арбузов, дыни, тыквы, 1 кг. сливы, абрикосов, раз в неделю – 3 свежих яйца.
«Так как сейчас сезон, когда животные должны набрать вес к зиме, медведи едят по 2 кг. арахиса, орехов. Это делается каждый день. Вновь повторяю, исключено, чтобы животные были голодными. Если они были бы голодными, то не выглядели бы так», – отметила сотрудник зоопарка.
Сейчас в зоопарке содержатся 15 медведей, 2 из которых в отделе карантина, помимо пострадавшего от нападения медведя, в данном отделе содержится животное, которое ещё не сумело интегрироваться в новую среду.
«В прошлые годы территория для содержания медведей была меньше, тогда мы содержали всего 7 животных», – напомнила она.