Ինչո՞ւ է օտարերկրյա լրատվամիջոցը հայտնում ՀՀ վարչապետի հրաժարականի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական կտա մինչև հոկտեմբերի 16-ը:  Այս մասին ինքը` վարչապետը, հայտնել է France24-ին տված հարցազրույցում:
Ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններն, ապա, ըստ Փաշինյանի, դրանք կկայանան դեկտեմբերի 9-10-ին՝ 1-2 օրվա ճշգրտությամբ։
Ինչո՞ւ է ՀՀ վարչապետը սպասվող հրաժարականի մասին հայտնել արտասահմանյան լրատվամիջոցին, և ինչո՞ւ պաշտոնական հայտարարություն չկա, Panorama.am-ի հարցին պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանի հետ։
«Վարչապետի հրապարակային խոսքը ամեն դեպքում պաշտոնական խոսք է։ Իսկ թե ինչու ենք այդ մասին իմանում France24-ից, պատճառն այն է, որ այդ օրը վարչապետն ուներ նշանակված հարցազրույց այդ լրատվամիջոցի հետ, ոը նաև կապված էր Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացման հետ։ Այնպես ստացվեց, որ ՀՀ ներքաղաքական զարգացումների մասին տեղեկատվությունն ամբողջացավ հենց այդ օրը, և վարչապետն այդ մասին հայտնեց France24-ին։ Դրա մեջ որևէ սխալ կամ տարօրինակ բան ես չեմ տեսնում։ Նույն հաջողությամբ դրա մասին նա կարող էր հայտնել ցանկացած այլ լրատվամիջոցի, ում հետ այդ օրը խոսելու առիթ ունենար։ Սա է պատճառը»,- ասաց նա։
Ճշգրտմանը՝ բուն հրաժարականի մասին, այնուամենայնիվ, պաշտոնական հայտարարություն չի՞ հետևելու, Արման Եղոյանն ընդգծեց՝ պետք է սպասել ոչ թե հրաժարականի մասին հայտարարության, այլ հենց հրաժարականի հայտարարության՝ անձամբ վարչապետից։
«Հրաժարականի մասին հայտարարությունն արդեն իսկ եղել է։ Սրան պետք է հաջորդի բուն հրաժարականի հայտարարությունը, այսնիքն՝ այն հայտարարությունը, որով վարչապետը կտա հրաժարական՝ երբ կտա և եթե կտա։ Ինչու եթե, որովհետև հրաժարականի սցենարը ամենահավանական սցենարներից մեկն է, որի մասին վարչապետը բարձրաձայնել է։
Հրաժարականի օրն ուղղակի կախված է ընտրությունների անցկացման օրվանից։ Վարչապետն ասել է՝  եթե ընտրությունները պետք է կայանան դեկտեմբերի 9-10-ին, հետևաբար, որպեսզի դա տեղի ունենա, ինքը պետք է հրաժարական տա մինչև հոկտեմբերի 16-ը։
Եթե հանկարծ ինչ-ինչ պատճառներով այդ օրը մեկ-երկու, հինգ, կամ տասը օրով փոխվի, համապատասխանաբար կփոխվի նաև վարչապետի հրաժարականի օրը»,- ամփոփեց Արման Եղոյանը։
Նկատենք, սակայն, որ բոլոր դեպքերում վարչապետի վարչակազմը պիտի հաստատեր օտարերկյա լրատվամիջոցի հայտնած տեղեկության իսկությունը, մանավանդ որ՝  որևէ այլ տեղեկություն, քան թվիթերյան գրառումն էր՝ չկար:

Почему об отставке премьера Армении Никола Пашиняна сообщает иностранное СМИ? Ответил Арман Егоян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подаст в отставку до 16 октября. Об этом сам премьер сообщил в интервью телеканалу France24. По его словам, внеочередные выборы в Национальное Собрание Армении состоятся 9-10 декабря, с разницей в 1-2 дня.
На вопрос Panorama.am, почему премьер Армении об ожидающейся отставке сообщил иностранному СМИ и почему нет официального заявления, ответил пресс-секретарь главы правительства Арман Егоян.
«Публично озвученное слово премьера, в любом случае, является официальным. А почему об этом узнаем из France24? Причина в том, что в этот день у премьера было назначено интервью с данным СМИ, которое также было связано с проводимым 11-12 октября в Ереване Саммитом Франкофонии.
Так вышло, что полноценная информация о внутриполитических процессах в Армении появилась именно в этот день, и премьер сообщил об этом France24. В этом я не вижу чего-либо неправильного или странного. С таким же успехом об этом Никол Пашинян мог сообщить любому другому СМИ, с которым в тот день у него был бы повод общаться. В этом причина», – сказал он.
На уточняющий вопрос, не последует ли, тем не менее, официального заявления об отставке, Арман Егоян подчеркнул: нужно ждать не заявления о предстоящей отставке, а заявления об уходе в отставку – лично от премьера.
«Заявление о предстоящей отставке уже сделано. За ним должно последовать заявление об уходе в отставку, то есть заявление, согласно которому премьер подаст в отставку – когда подаст и если подаст. Почему если? Потому что отставка – один из самых вероятных сценариев, о чем премьер говорил.
День отставки напрямую связан с датой проведения внеочередных выборов. Премьер сказал: если выборы должны пройти 9-10 декабря, соответственно, чтобы это произошло, он должен подать в отставку до 16 октября.
Если вдруг по каким-то причинам этот день будет перенесен на 1-2, 5 или 10 дней, соответственно, поменяется  и день отставки премьера», – резюмировал Арман Егоян.
Отметим, однако, что в любом случае аппарат премьер-министра должен был подтвердить подлинность переданной иностранным СМИ информации, тем более, что иной информации, кроме как записи в микроблоге в Twitter, не было.