Թեև արդեն երկու օր է հաստատված տեղեկատվություն կա, որ Երևանի գլխավոր ճարատարապետ նշանակվելու է Արթուր Մեսչյանը, քաղաքապետ Հայկ Մարությանի որոշումը՝ նրան ճարտարապետ նշանակելու վերաբերյալ եղավ այսօր։
Երևանի քաղաքապետը «Իմ քայլ» խմբակցությունից է։ Հենց այդ խմբակցությունում ընդգրկված են մարդիկ, ովքեր տարիներ շարունակ դժգոհում էին քաղաքի արտաքին տեսքից, քաղաքում կատարվող շինարարական աշխատանքներից ու հին շենքերի խեղաթյուրումներից։ Հետաքրքիր է՝ ինչպիսի քննարկումներ են եղել, կամ՝ եղել են արդյո՞ք: Panorama.am-ը հետաքրքրվեց խմբակցության անդամներից ինչն ինչպես է եղել:
«Իմ քայլ»-ը խմբակցության անդամ ճարտարապետ Լիլիթ Պիպոյանն ասաց, որ խմբակցության վերջին նիստին ներկա չի եղել։
«Ինձ թվում է հենց այդ նիստի ժամանակ քննարկած կլինեն»,- նշեց նա։
Նույն խմբակցության անդամ երգիչ Արթուր Իսպիրյանը ուրբաթ օրվա նիստին ներկա չի եղել, զբաղված է եղել Երևանի 2800-ամյակի համերգներով, փորձերով, տեղյակ չէ խմբակցության անդամների հետ եղել է քննարկում, թե ոչ։
«Որոշողը եղել է քաղաքապետը, այդպես պետք է լինի։ Խմբակցությունում խոսակցություն եղել է»,- ասաց նա։
Իհարկե՝ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի համաձայն Երևանի գլխավոր ճարտարապետին պաշտոնի նշանակում և պաշտոնից ազատում է քաղաքապետը: Սակայն տանել այդքան ճարտարապետ Երևանի ավագանի ու չքննարկել նրանց հետ թեկնածություն, կամ նույնիսկ՝ իսկ պե՞տք է քաղաքին գլխավոր ճարտարապետ,…: Էլ ում է պետք, կամ՝ ու երբ է պետք քաղաքապետին իր կողմնակիցների ավագանին:
Խմբակցության անդամ Լուսինե Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ոչինչ չէ, որ ես չեմ կիսում Մեսչյանի նշանակման հետ կապված ձեր ոգևորությունը? Կներեք, որ չեմ կիսում :))կարելի է, չէ?

Хотя уже 2 дня есть подтвержденная информация, что главным архитектором Еревана будет назначен Артур Месчян, решение мэра армянской столицы Айка Марутяна о его назначении появилось только сегодня.
Мэр Еревана представляет фракцию Совета старейшин «Мой шаг». Именно в состав этой фракции включены люди, которые годами высказывали свое недовольство внешним обликом Еревана, проводимыми в городе строительными работами и искажением старых зданий. Интересно, какие обсуждения проводились и проводились ли они вообще? Корреспондент Panorama.am поинтересовался у членов фракции, как все было.
Член фракции «Мой шаг» архитектор Лилит Пипоян отметила, что она отсутствовала на последнем заседании фракции.
«Мне кажется, обсуждения проводились именно на этом заседании», – отметила она.
Член от той же фракции, певец Артур Испирян на заседании в пятницу не присутствовал, был занят концертами по случаю 2800-летия основания столицы Армении Еревана, репетициями, не в курсе, проводилось ли обсуждение с членами фракции.
«Решение принимал мэр, так должно быть. Во фракции разговор был», – сказал он.
Конечно, в соответствии с законом РА «О местном самоуправлении в городе Ереване» главного архитектора Еревана назначает и освобождает от занимаемой должности мэр. Однако повести в Совет старейшин столько архитекторов и не обсуждать с ними кандидатуру, или даже то, нужен ли городу вообще главный архитектор?.. Кому тогда вообще нужен, или когда тогда мэру нужен Совет старейшин из своих сторонников?
А представляющая фракцию «Мой шаг» Лусине Бадалян на своей станице в социальной сети Facebook написала: «Ведь это ничего, что я не разделаю вашего воодушевления по поводу назначения Месчяна? Простите, что не разделяю. Можно же? Хотя, поживем – увидим»