Տավուշի մարզպետ․ Սահմանին կրակոց չկա
Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև օպերատիվ կապի շնորհիվ Հայաստանի սահմաններում իրավիճակը հանգիստ է։
«Վերջին 17-18 օրերին մենք ընդամենը 1 տեղում ենք ունեցել կրակահերթի փոխանակում։ Սահմանին կրակոց չկա»,-այս մասին Հայաստանի համայնքների միության կողմից կազմակերպված «Տեղական ինքնակառավարման խնդիրների ու հեռանկարների» վերաբերյալ սեմինարից հետո լրագրողներին ասաց Տավուշի մարզպետ Վահե Ղալումյանը՝ հավելելով, որ սա կապված է օպերատիվ կապի հետ։
Նշեց, որ փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել մեկ դիրքում օրեր առաջ ու շատ կարճ։ Մնացած դիրքերում իրավիճակը հանգիստ է։
Տավուշի խնդիրներին անդրադառնալով՝ մարզպետն առաջնային համարեց գործազրկությունը․ զբաղվածության կենտրոնում գրանցված է 5800 գործազուրկ։ Մարզպետը նշեց, որ ներկա պահին մարզից տեսանելի արտագաղթ չկա, ավելին, կան մարդիկ, գործարարներ, ովքեր ցանկություն ունեն տեղափոխվել մարզ ու գործարարությամբ զբաղվել։
Հարցին, թե սահմանամերձ համայնքում բիզնես ծրագրերի դեպքում գործարարներն ազատվում են շահութահարկից, արդյոք կան արդեն ծրագրեր, մարզպետը նշեց, որ արդեն կա օրինակ՝ Տավուշ տեքստիլի գործունեությունը, որը մի քանի տարվա ընթացքում պետք է 520 աշխատատեղ պետք է բացի։
Մարզպետը, անդրադառնալով մտավախությանը, որ մեծահարուստները կարող են իրենց բիզնեսները տեղափոխել սահմանամերձ համայնքներ, ասաց. «Ես այդ մտավախությանը դեմ եմ, եթե անգամ մեծահարուստները պետք է բերեն, թող բերեն։ Մեր սահմանի խնդիրները շատ ավելի մեծ են, քան ինչ-որ մեծահարուստի հնարավորություն տալ մեծացնելու իր շահույթը՝ շահութահարկի պատճառով»։

Губернатор Тавушской области Армении: Ситуация на границе РА спокойная
Благодаря установленной между президентами Армении и Азербайджана оперативной связи ситуация на границе РА спокойная.
«За последние 17-18 дней всего лишь в одном месте зафиксирована перестрелка. На границе подобных случаев нет», – заявил после обсуждения на тему «Проблемы и перспективы местного самоуправления» губернатор Тавушской области РА Ваге Галумян.
Он добавил также, что это связано с оперативной связью.
Ваге Галумян отметил, что перестрелка произошла на одной из позиций днями ранее и длилась очень коротко. На остальных боевых позициях ситуация спокойная.
Обратившись к проблемам Тавушской области, губернатор посчитал приоритетной проблему безработицы: в центре занятости зарегистрировано 5800 человек. Он в то же время отметил, что на данный момент в области не наблюдается видимой эмиграции, более того, есть бизнесмены, которые выразили желание переехать в область и заняться бизнесом.
На вопрос, освобождаются ли предприниматели от налога на прибыль в случае осуществления бизнес-программ в приграничной общине, есть ли подобные программы, губернатор в качестве примера привел деятельность компании «Тавуш-текстиль», которая в течение нескольких лет должна создать 520 рабочих мест.