Բուքիքիո․ Հայաստանն ունի լավագույն սահմանադրություններից մեկը, բայց քաղաքացիները բավարարված չէին
«Միշտ հաճելի է լինել Հայաստանում, որը մեծապես գնահատում է Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքն ու նրա աջակցությունը, իսկ Հայաստանն էլ գնահատվում է որպես երկիր, որը բաց է միջազգային համագործակցության համար»,-այսօր Երևանում մեկնարկած «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովին իր խոսքում  ասաց Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոն։
Բուքիքիոն նշեց, որ սահմանադրությունը կարող է ապահովել անհատական իրավունքներն ու դառնալ ժողովրդավարական կարգի հիմքը, եթե այդ արժեքները կիսում է հասարակությունն ու քաղաքական էլիտան։ Միայն այդ ժամանակ այն կարող է սահմանափակել ու կազմակերպել հանրային կյանքը։
Բուքիքիոյի խոսքերով, սահմանադրական մշակույթը սահմանադրությունը դարձնում է իրական։ Օրինակ ԽՍՀՄ սահմանադրությունը պարունակում էր շատ լավ կետեր, սակայն դրանք ոչ մի աղերս չունեին իրականության հետ։
Նշվեց, որ վերջերս կենտրոնական և արևելյան Եվրոպայի մի շարք  երկրներում ընդունվել են նոր ժողովրդավարական սահմանադրություններ, որոնց տեքստերը հիմնականում լավն են, սակայն դրանք ամբողջովին չեն արտահայտվում կառավարման մեջ, քանի որ սահմանադրականության մշակույթն ամբողջովին զարգացած չէ։
Հայաստանի օրինակով նշվեց, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանում ընդունվեց նոր սահմանադրություն, Վենետիկի հանձնաժողովի աջակցությամբ կատարվեցին 2 կարևոր փոփոխություններ 2005-ին ու 2015-ին, երբ տեղի ունեցավ խորհրդարանական կառավարման անցում։
«Այս բարեփոխումների շնորհիվ Հայաստանն ունի Եվրոպայի ամենալավ սահմանադրություններից մեկը, սակայն, չնայած սրան, Հայաստանի քաղաքացիները  բավարարված չէին իրենց երկրում իրավիճակից ու իրականացրեցին թավշյա հեղափոխություն։ Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ ՀՀ սահմանադրության  մեր դրական գնահատումը սխալ էր, չեմ կարծում։ Խնդիրն այն էր, որ նրանք, ովքեր իշխանության էին, չտեղայնացրեցին նոր սահմանադրության արժեքներն ու այն դիտարկեցին որպես տակտիկական գործիք՝ պահպանելու իրենց իշխանությունը։ Մարդիկ ապացուցեցին, որ ավելի խելացի են ու պնդեցին, որ պրակտիկան պետք է արտահայտնի սահմանադրական դրույթը, որ իշխանությունը բխում է ժողովրդից ու որ ժողովուրդը  կարող է փոխել իշխանությունը ժողովրդավարական ու ոչ բռնի միջոցներով»,-ասաց Բուքիքիոն՝ ընդգծելով նաև կարևորությունը, որ նախկին իշխանությունը չփորձեց իշխանությունը պահել ուժի միջոցով ու ընդունեցին, որ իրենք կորցրել են մարդկանց վստահությունը։
Հասարակության մեջ այս կոնսենսուսը, որ ցանկացած փոփոխություն պետք է տեղի ունենա ժողովրդավարական ու ոչ բռնի միջոցներով, կարևոր է երկրի ապագայի համար, որտեղ դեռևս անհրաժեշտ են ավելի շատ բարեփոխումներ։

Глава Венецианской комиссии Дж. Букиккио: У Армении одна из лучших конституций в Европе, но…
«Всегда приятно находиться в Армении, которая высоко ценит работу и поддержку Венецианской комиссии, а Армения ценится как страна, открытая для международного сотрудничества», – сказал председатель Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия) Джанни Букиккио в своей речи на стартовавшей в Ереване международной конференции на тему «Конституционность нового тысячелетия».
Букиккио отметил, что Конституция может обеспечить индивидуальные права и стать основой демократического строя, если эти ценности разделяют общество и политическая элита. Только тогда она может очертить и организовать общественную жизнь.
По его словам, конституционная культура делает конституцию реальной. Например, Конституция СССР содержала очень хорошие положения, но они не имели ничего общего с реальностью.
Он указал, что после развала СССР в Армении была принята новая конституция, при поддержке Венецианской комиссии были произведены важные реформы в 2005 году  и в 2015 году, когда произошел переход к парламентской модели государственного управления.
«Благодаря этим реформам у Армении одна из лучших конституций в Европе, но, несмотря на это, граждане Армении не были удовлетворены ситуацией в своей стране и осуществили бархатную революцию. Означает ли это, что наша позитивная оценка Конституции РА была неверной? Не думаю. Проблема заключалась в том, что те, кто находился у власти, не локализовали ценности новой Конституции, рассматривая ее как тактический инструмент для сохранения своей власти. Люди доказали, что они гораздо умнее и настояли, что практика должна отражать положение конституции, что власть исходит от народа и что народ может сменить власть демократическими и ненасильственными средствами», – сказал Букиккио, подчеркнув важность того, что прежние власти не попытались удержать власть  силой и признали, что они потеряли доверие людей.
Этот консенсус в обществе, что любые изменения должны происходить демократическими и ненасильственными средствами, важен для будущего страны, где все еще необходимы большие реформы, указал он.