Արթուր Ղազինյան. ՀՀԿ-ն մեծ աջակցություն ցուցաբերեց Փաշինյանին
«ՀՀԿ-ն կմասնակցի առաջիկա ընտրություններին` չնայած ունեին բոլոր հիմքերը ընտրությունները բոյկոտելու և Փաշինյանի իշխանությանը լրջագույն հարված հասցնելու համար»,-ֆեյսբուքյան իր էջում նման կարծիք է հայտնել իրավաբանական գիտությունների թեկնածու,  Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար Արթուր Ղազինյանը։
Նրա գնահատմամբ, ՀՀԿ-ն` իր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու որոշումով, մեծ աջակցություն ցուցաբերեց Փաշինյանին և որոշակի չափով լեգիտիմացրեց այս ընտրությունները։
«Հակառակ որոշման դեպքում Փաշինյանն ու իր թիմը կմնային ապագա գործընթացների միակ պատասխանատուն` լեգիտիմության խիստ կասկածելի ռեսուրսով և կյանքի շատ կարճ տևողությամբ։
Ինչի՞ համար էր պետք մասնակցել այս ընտրություններին, լեգիտիմացնել այն, դառնալ քննադատությունների թիրախ բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից, եթե կարելի էր ուղղակի բոյկոտել, վերցնել time-out, վերակազամակերպվել և վերադասավորել ուժերը։
Արդյո՞ք սա քաղաքական սխալ հաշվարկի արդյունք էր, թե դեռ անցած տարվա նոյեմբերից սկսված գործընթացի և մեծ ծրագրի տրամաբանական շարունակություն . . .»,-կասկած է հայտնել Ղազինյանը։

Артур Газинян: Республиканская партия Армении оказала огромную поддержку Николу Пашиняну
«Республиканская партия Армении (РПА) примет участие в предстоящих 9 декабря с.г. внеочередных выборах в Национальное Собрание РА, несмотря на все имеющиеся у них основания бойкотировать выборы и нанести серьезнейший удар по власти Никола Пашиняна», – на своей странице в соцсети Facebook написал руководитель Центра европейских исследований, кандидат юридических наук Артур Газинян.
По его оценкам, своим решением принять участие в выборах РПА оказала огромную поддержку Н. Пашиняну и в некоторой степени легитимизировала данные выборы.
Он отметил также, что в случае обратного решения Никол Пашинян и его команда остались бы единственными ответственными за будущие процессы с очень сомнительным ресурсом легитимности.
«Зачем нужно участвовать в этих выборах, легитимизировать их, стать мишенью критики для всех политических сил, если можно было просто бойкотировать выборы, взять time-out, реорганизоваться и перестроить силы?
На самом ли деле это результат неправильного политического расчета? Или же начатого ещё в ноябре прошлого года процесса и логичного продолжения масштабной программы…», – написал А. Газинян.