BBC պատմել է Ղարաբաղյան շարժման մեջ Գալինա Ստարովոյտովայի ունեցած դերակատարության մասին
BBC-ի ռուսական ծառայությունը նյութ է հրապարակել նվիրված ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ Գալինա Ստարովոյտովայի մահվան 20 ամյակի տարելիցի կապակցությամբ։ Հոդվածում պատմվում է նաև Ղարաբաղյան շարժման մեջ նրա ունեցած դերակատարության մասին։
«Անդրկովկասի և Լեռնային Ղարաբաղի ազգային հիմնախնդիրների հետ ծանոթացել է 1980 ական թվականների սկզբին, երբ աշխատում էր երկարակյացության երևույթն ուսումնասիրող գիտական արշավներում։
Ստարովոյտովային քաղաքականություն է բերել ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Առավելագույնը, որ գիտեին ԽՍՀՄ քաղաքացիների մեծամասնությունը Լեռնային Ղարաբաղի մասին մինչև 1988թ. փետրվարը այն էր, որ դա գոյությունն ունի։
Հանրությանը հետաքրքրում էր սկզբունքային հարցը՝ կարող է ժողովուրդը պահանջներ ներկայացնել իշխանությանը։ Բարեփոխումների կողմնակիցների տեսակետով՝ հենց դա էր ժողովրդավարությունը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները բոլորին օրինակ էին ցույց տալիս»,- գրում է BBC-ին։
«Գալինա Ստարովոյտովան ղարաբաղյան հակամարտությունը համարում էր դժվար լուծելի հակասության դասական օրինակ՝ «երկու հիմնարար սկզբունքների միջև՝ մի կողմից ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն է, մյուս կողմից՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ըստ որի հնարավոր է միայն համաձայնությամբ սահմանների խաղաղ փոփոխություն», ընդսմին նա հանդես էր գալիս մարզը բարեկամաբար Հայաստանի կազմ փոխանցելու օգտին։
Այդ դիրքորոշումը նրան վիթխարի հեղինակություն բերեց հանրապետությունում, որտեղից էլ նրան 1989թ. ընտրեցին ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր։ Նա ստացավ ձայների 75 տոկոսը, թեպետ երբեք Հայաստանում չէր բնակվել։
1990թ. ընտրվել է Ռուսաստանի խորհրդարանի պատգամավոր։
Ժողովրդավարական ճամբարում Գալինա Ստարովոյտովան դառնում է ազգային հարցով առաջատար մասնագետ։ Նրան դասում էին մտավորականների թվին, ովքեր ձևավորել են ապագա նախագահ Բորիս Ելցինի հայացքները և օրակարգը»,- գրում է ԶԼՄ-ն։

Двадцать лет без Галины Старовойтовой: Би-би-си рассказала о роли политика в карабахском движении
Русская служба «BBC» опубликовала материал к 20-й годовщине смерти российского политика Галины Старовойтовой. В статье рассказывается также о ее роли в карабахском движении.
«С национальными проблемами Закавказья и Нагорного Карабаха познакомилась в начале 1980-х годов, когда работала в экспедициях по изучению феномена долгожительства.
В политику Старовойтову привел карабахский конфликт.
Максимум, что знало большинство граждан СССР до февраля 1988 года о Нагорном Карабахе – то, что он существует. Публику волновал принципиальный вопрос: может ли народ предъявлять требования власти?
С точки зрения реформаторов, в этом и состоит демократия, а жители Нагорного Карабаха подали всем пример», – пишет BBC.
«Галина Старовойтова назвала карабахский конфликт классическим примером трудноразрешимого противоречия "между двумя фундаментальными принципами: с одной стороны, права народа на самоопределение, с другой стороны, принципа территориальной целостности, согласно которому возможно только мирное изменение границ по соглашению", но при этом выступила за полюбовную передачу области в состав Армении.
Такая позиция снискала ей огромную популярность в республике, от которой ее в мае 1989 года избрали народным депутатом СССР. Она получила 75% голосов, хотя никогда в Армении не жила.
В 1990 году была избрана депутатом российского парламента.
В демократическим лагере Галина Старовойтова стала ведущим специалистом по национальному вопросу. Ее относили к интеллектуалам, сформировавшим взгляды и повестку дня будущего президента Бориса Ельцина», – пишет СМИ.