Արփինե Հովհաննիսյան. Նախագծի համաձայն, կրճատվում են 5 նախարարություններ
Ըստ կառավարության ներկայացրած պաշտոնական նախագծի, կկրճատվեն (կօպտիմալացվեն) ոչ միայն մշակույթի և սփյուռքի,  այլ նաև սպորտի, գյուղատնտեսության և էներգետիկայի նախարարությունները: Նախագիծն ուսումնասիրել ու ֆեյսբուքյան իր էջում գրել  է ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արփինե Հովհյաննիսյանը։
«Ինչպես և ակնկալվում էր, հայրենի կառավարությունը երկար սպասեցնել չտվեց։ Ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից ընդամենը մեկ շաբաթ անց՝ դեկտեմբերի 20-ին, Կառավարության կողմից շրջանառության մեջ է դրվել «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի համաձայն կրճատվում են 5 նախարարություններ` միանալով այլ նախարարությունների: Նախագիծն առաջացնում է երկու անմիջական հետևանք`
1) առաջնային և ամենացավոտ հետևանքն իհարկե ահռելի թվով պետական ծառայողների անխուսափելի կրճատումն է:
Նոր տարում մարդկանց անգործ թողնելով՝ մեր «մարդակենտրոն» կառավարությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ իր համար կարևորը ոչ թե ճիշտ, այլ հեշտ լուծումներն են։ Սա այն հիմնական մտահոգություններից էր, ինչի մասին իմ գործընկերները և անձամբ ես բարձրաձայնում էինք ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում։ Բայց, ցավոք, մարդկանց մեծամասնությունը հավատաց Նիկոլ Փաշինյանին, ով այսօր արդեն ասում է, որ մարդիկ կրճատման մասին իմանալով են քվե տվել իրենց:
Հատկապես Ամանորից առաջ չէի անդրադառնա այս նախագծին, եթե խորհրդարանում հայտնված ընդդիմադիր ուժերը, զբաղված չլինեին միմյանց դեմ «աստղային» պատերազմներ վարելով կամ ավելի «կարևոր»՝ տոնածառի հանդես «խափանելով», իսկ իշխանության ներկայացուցիչներն էլ բանուգործը թողած` չհաշվեին թե ըստ իրենց ինչքան ժամանակով է հեռացել հանրապետականը։ Իսկ մարդիկ պետք է տեղեկացվեն իրենց սպասվող հեռանկարի մասին, որպեսզի պլանավորեն իրենց հետագա քայլերը:
Քիչ անց մեկ այլ գրառմամբ կանդրադառնամ փոփոխությունների բովանդակությանը:
Հ.Գ. Կարծում եմ` վարչապետը ժանրի կանոններով կառաջարկի, որ այս բոլոր նախարարությունների աշխատակիցները ևս գործադուլ անեն, միևնույն է իրենք հո սպորտսմենները, էներգետիկները կամ գյուղատնտեսները չեն, ինչպես մշակույթի նախարարության աշխատակիցները մշակույթը չեն: Եվ այս ամենը պետք է անել չմոռանալով նախորդ կառավարության հիմք դրած ծրագրերի ֆոնին լուսանկարվելը (շաբաթ օրը Վանաձորում բացված գործարանի հիմնարկեքը վարչապետ Կ. Կարապետյանն էր իրականացրել(տես՝ հղումը)։ Բայց այդ մասին իհարկե ոչ մի խոսք:
Հ.Հ.Գ. Մի դիտարկում վարչապետի` նախկին իշխանության կողմից մի քանի քվեի համար պաշտոնով վարձահատույց լինելու հայտարարության մասով։
Մի բան հստակ է ՝ նախորդ իշխանությունը չի կարևորել քվե բերելն այնչափ, որ այս ընտրությունների պես առաջնագծից մոտ 10 հազար զինվոր բերեր` Գորիսում, Կապանում, Վարդենիսում քվեարկելու համար։
Հ.Հ.Գ. 2 Պետական ծառայողների համար կառավարության մյուս անակնկալի մասին կտեղեկացնեմ Ամանորից հետո»,-գրել է նա։

Арпине Ованнисян: Правительство Армении сокращением 5 министерств показало, что для него главное – легкие решения
12:05 24/12/2018
Согласно представленному правительством Армении официальному законопроекту, будут сокращены (оптимизированы) не только министерства культуры и Диаспоры, но и спорта, сельского хозяйства и энергетики, написала на своей странице в социальной сети Facebook вице-спикер НС 6- го созыва, член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян.
«Как и ожидалось, правительство Армении на заставило себя долго ждать. Всего через неделю после подведения итогов выборов, 20 декабря, правительство ввело в обращение законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон РА "О структуре и деятельности правительства"».
Согласно проекту, сокращаются 5 министерств, которые будут присоединены к другим министерствам.
У проекта 2 непосредственных последствия: первое и самое болезненное последствие, конечно, неизбежное сокращение огромного числа госслужащих.
Оставив людей без работы в Новом году, наше "ориентированное на человека" правительство еще раз подтвердило, что для него главное – не правильные, а легкие решения. Это было среди тех основных опасений, о чем мои коллеги и лично я говорили в течение всей агиткампании. Но, к сожалению, большинство людей поверили Николу Пашиняну, который уже сегодня говорит, что люди дали ему свои голоса, зная о грядущих сокращениях.
Я бы не стала обращаться к данному проекту, особенно перед Новым годом, если бы оказавшиеся в парламенте оппозиционные силы не были заняты ведением "звездных" войн друг против друга или, что гораздо "важнее", "срывом" новогоднего утренника, а представители власти, оставив свои дела, не занимались подсчетом того, на какое время ушла РПА. А люди должны быть уведомлены об ожидающих их перспективах, чтобы спланировать свои дальнейшие шаги», – отметила Арпине Ованнисян, пообещав «о другом сюрпризе кабинета министров для госслужащих» сообщить после новогодних праздников.