Կնախընտրեի, որ ծրագրում ավելի շատ թվային թիրախներ լինեին. Բաբկեն Թունյան
ՀՀ ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Աղազարյանն ընտրվեց հանձնաժողովի փոխնախագահ։
«Ես կօգնեմ բոլորին՝ անկախ քաղաքական հայացքներից, հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում։ Հասկանում եմ, որ պետք է լինեմ կարգապահ ու հաշվետու քաղաքական թիմի առաջ։ Տնտեսական հեղափոխությունը շատերը պատկերացնում են արտառոց մի բան։ Իմ պատկերացմամբ, տնտեսական հեղափոխության կոնտեքստում ամենակարևոր դրսևորումներից մեկն այն է, որ մենք կարող ենք ասել՝ այժմ կոռուպցիան գլխատված է», - նշեց Հ. Աղազարյանը։
Այնուհետև հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը լրագրողների հետ զրույցում պատասխանեց կառավարության ծրագրին վերաբերող հարցերին, մասնավորապես, որ այնտեղ թվերը քիչ են. «Համաձայն եմ, թվերը քիչ են, միգուցե այդպիսի հստակ չափանիշ էլ չկա, քանի թիվ պետք է լինի։ Ես ավելի կնախընտրեի, որ մի քիչ ավելի շատ թվային թիրախներ լիեին, բայց եղած թիրախներն էլ ամենաառանցքայիններից էին, օրինակ ՀՆԱ-ի տարեկան առնվազն 5 տոկոս աճը այն ամենակարևոր ուղենիշային ցուցանիշներից է։ Այնտեղ կա նաև ներդրումների կշիռը ՀՆԱ-ի մեջ և արտահանման կշիռը, որոնք նույնպես կարևոր ցուցանիշներ են։ Բացի սա՝ մենք նախընտրական ծրագրից մնացած թվային թիրախներ ունենք, աղքատության կրճատում՝10 տոկոսային կետով, և գործազրկության կրճատում՝ 5 տոկոսով։ Այս ամբողջ համախումբը եթե նայում ենք, այն բավարար է, որպեսզի հինգ տարի հետո հասարակությունը հասկանա՝ մեր առջև դրած խնդիրները կատարել են, թե ոչ»։
Թունյանի խոսքով՝ կառավարության ծրագրերի դերը ոչ պետք է գերագնահատել, ոչ էլ թերագնահատել. «Մենք ունեցել ենք կառավարության շատ լավ ծրագրեր, անգամ նավահանգիստ կառուցելու վերաբերյալ, բայց հետո ունեցել ենք այն, ինչ ունեցել ենք։ Շատ բաներ ավելի շատ կապված են մեր աշխատանքից»։
Նրա կարծիքով՝ այս ծրագիրը իրատեսական է և մի քիչ զգուշավեր. «Իմ անձնական տեսակետն եմ ասում՝ կարելի է մի քիչ ավելի համարձակ բաների գնալ։ Օրինակ ինձ համար նույն տնտեսական աճի թիրախը կարող էր ավելի բարձր լինել։ Բայց մյուս կողմից էլ ավելի լավ է թիրախն ավելի ցածր դնենք, հետո ավելիին հասնենք»։
Լրագրողների հարցին, թե ինչպես է գնահատում գյուղնախարարության միավորումը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ, նա պատասխանեց. «Եթե իմ անձնական կարծիքն եք հարցնում, զուտ որպես տնտեսագետ, սխալ եմ համարում այդ միացումը, բայց ինչպիսի կառուցվածք էլ քննարկվի, համոզված եմ, որ միշտ կլինեն ինչ-որ տարաձայնություններ»։

Бабкен Тунян: Предпочел бы увидеть в программе правительства Армении больше цифр
На сегодняшнем заседании Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Агазарян был избран заместителем данной комиссии.
«Буду помогать всем, независимо от политических взглядов, и в рамках деятельности комиссии. Понимаю, что должен быть дисциплинированным и подотчетным перед политической командой. Многие представляют экономическую революцию чем-то сверхъестественным. На мой взгляд, одним из самых главных проявлений в контексте экономической революции является то, что мы можем сказать – сейчас коррупция искоренена», – О. Агазарян.
Затем председатель данной Комиссии Бабкен Тунян в беседе с журналистами ответил на касающиеся программы правительства вопросы, в частности, коснулся отсутствия в ней достаточного количества цифр.
«Согласен, цифр мало, возможно, по части этого отсутствует конкретный стандарт, сколько цифр должно быть в программе. Предпочел, чтобы было больше цифровых целей, но и имеющиеся в программе цели также являются одними из самых ключевых.
К примеру, минимальный 5%-й ежегодный рост ВВП и доля экспорта, которые также очень важные показатели. Кроме этого, остались также цели из прошлой программы правительства: сокращение уровня бедности на 10 процентных пунктов, и сокращение безработицы – на 5 пунктов. Этого достаточно, чтобы спустя 5 лет общественность поняла – удалось ли выполнить поставленные перед нами задачи или нет», – отметил он.
По словам Б. Туняна, роль программ правительства не нужно ни преувеличивать, ни преуменьшать. «У нас были и очень хорошие программы правительства, даже по части строительства порта, но потом мы получили то, что получили. Многие вещи зависят от нашей работы», – отметил он.
По его словам, эта программа реалистична и немного осторожная. «Выражаю свою личную точку зрения, можно было бы пойти на более решительные шаги. К примеру, для меня те же показатели экономического роста могли бы быть выше. Но, с другой стороны, лучше поставить панку ниже, затем достичь большего», – пояснил Бабкен Тунян.
На вопрос журналистов, как он оценивает объединение министерства сельского хозяйства с министерством экономического развития и инвестиций РА, он ответил: «Если вы спрашиваете моё личное мнение, то, как экономист скажу, что считаю неверным данное объединение, но какая бы структура правительства не обсуждалась, убежден, всегда будут возникать определенные разногласия».