Կառավարությունում պարգևավճարները բյուջե վերադարձնելու պահանջն անլուրջ են որակում
Կառավարության շենքի դիմաց  այսօր մի քանի քաղաքացիներ պահանջում էին բյուջե վերադարձնել պետական մարմինների աշխատակիցներին տրամադրած պարգևավճարների գումարները։
«Վերադարձրեք պարգևավճարները պետբյուջե» գրությամբ ցուցապաստառներով քաղաքացիները հիշեցնում էին, որ պարգևաևվճարների տրամադրումն իրականացվել է նախկին իշխանությունների օրոք գրված օրենքով։
«Եթե պարոն վարչապետը հայտարարում է, որ ամեն ինչ եղել է օրենքի սահմանում, ապա մենք ցանկանում ենք հարց տալ պարոն վարչապետին՝ այդ ո՞ր օրենքով։ Սերժ Սարգսյանի՞։ Սերժ Սարգսյանը վաղուց հեռացել է, բայց համակարգը, օրենքները, որով դուք առաջնորդվում եք, մնացել են նույնը։ Նոր Հայաստանում հին օրենքներով չպետք է առաջնորդվեն։ Մենք գտնում ենք, որ այս գործընթացն անօրինական է ու միլիոնների հասնող պարգևաևվճարները, որ գրպանել են պետական պաշտոնյանները, պետք է վերադարձվեն»,-ասաց ակցիայի կազմակերպիչներից Իրինա Հարությունյանը։
Նա նշում է, որ նախորդ իշխանությունների օրոք մարդկանց բողոքները տեղ չէին հասնում, նույն գործելաոճը որդեգրել է ներկա իշխանությունը։
«Քիչ ենք, ճիշտ է, բայց բողոքող մարդիկ շատ են, մարզերում էլ են մարդիկ բողոքում, այսօր աշխատանքային օր է, մարդիկ չեն կարող գալ։ Բողոքը, կարելի է ասել, համատարած է»,-ասացին նրանք՝ նշելով, որ կառավարությանը ժամանակ կտան պատասխանելու, պատրաստվո՞ւմ են բյուջե վերադարձնել պարգևավճարների գումարները, եթե այո՝ ապա ե՞րբ, եթե ոչ, ապա կհետևի ստորագրահավաք։
«Դրանց հիման վրա մենք հաղորդում կտանք հանցագործության, կոռուպցիայի մասին։ Ինքնապարգևատրում է տեղի ունեցել, դա ավելի շատ նման է յուրացման։ Եթե գումարները չվերադարձվեն, ապա դա կարելի է  համարել մասայական թալանի ինչ-որ մի ձև»,-ասացին ակցիայի կազմակերպիչները։
Նրանք համարում են, որ պարգևաևվճարների գումարները կարելի է տրամադրել սահմանը պահող զինվորականներին, բազմազավակ ընտանիքներին։
Երբ ակցիայի մասնակիցները փորձեցին մոտենալ կառավարության դռանը, ոստիկանները պահանջեցին իջնել աստիճաններից։ Ակցիայի մասնակիցներից Իրինա Հարությունյանը հիշեցրեց Փաշինյանի խոսքերը. «Մեզ պարոն վարչապետն ասել է` սա ձեր դուռն է. Կուզեք՝ բացեք, կուզեք՝ փակեք»։
Ոստիկաններն ակցիայի մասնակիցներին ցույց տվեցին ընդունարանի դռան տեղը։
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանից Panorama.am-ը փորձեց պարզել, արդո՞ք ակցիայի մասնակիցների պահանջի մասին տեղյակ է գործադիր մարմնի ղեկավարը, կամ նրա խորհրդականները։ Եթե տեղյակ են՝ ի՞նչ են որոշել, ընթացք տա՞լ, թե՞ ոչ։
Վ. Կարապետյանը նախ անլուրջ որակեց հարցը, ապա այն մեր կողմից կրկնելուց հետո խոստացավ պարզել ու պատասխանել։
Նշենք, որ Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում փետրվարի 8-ին հրապարակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեով պետական իշխանության մարմինների համար նախատեսված պարգևատրման ֆոնդից աշխատողների պարգևատրման միասնական կարգը և պայմանները սահմանելու մասին» Կառավարության որոշման նախագիծը։ Դրա վերաբերյալ առաջարկություններ կարելի է ներկայացնել մինչև փետրվարի 23-ը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է կանոնակարգել և միասնականացնել պետական մարմիններում քաղաքական, վարչական, ինքնավար, հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց, պետական ծառայողների, քաղաքացիական աշխատանք կատարող և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող անձանց որակյալ աշխատանքի համար, բացակայող աշխատողին փոխարինելու ժամանակահատվածի համար, ինչպես նաև «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով նախատեսված փորձաշրջանը կամ փորձնակի աշխատանքները համակարգող քաղաքացիական ծառայողներին տրվող պարգևատրումների ամբողջական և միասնական կարգավորումներ:

В правительстве Армении требование о возврате премий в госбюджет считают несерьезным
Перед зданием правительства Армении сегодня группа граждан требовала вернуть в госбюджет средства, выделенные на премии сотрудникам госорганов.
Граждане держали в руках плакаты с надписью «Верните премии в госбюджет» и напоминали, что предоставление премий осуществлялось по законам, написанным предыдущими властями.
«Если г-н премьер заявляет, что все было в рамках закона, то мы хотим задать ему вопрос: какого закона? Написанного при Серже Саргсяне? Он уже давно ушел в отставку, но система, законы, которыми вы руководствуетесь, остались прежними. В новой Армении нельзя руководствоваться старыми законами. Мы считаем, что этот процесс является незаконным, и премии, сумма которых достигает миллионов, прикарманенные государственными чиновниками, должны быть возвращены », – сказала Ирина Арутюнян – одна из организаторов акции.
Она отмечает, что жалобы людей при прежних властях не были слышимыми, таким же образом действует и нынешняя власть.
«Нас здесь мало, это правда. Но людей, которые недовольны, много, в том числе и в областях. Кроме того, сегодня – рабочий день, люди не могут присоединиться. Можно сказать, что жалоба повсеместна», – сказали участники акции, отметив, что у правительства будет время для ответа на вопрос, собираются ли они вернуть в госбюджет премии и если да, то когда. При отрицательном ответе, по их словам, последует сбор подписей.
«На основании этого мы намерены сообщить о преступности и коррупции. Были случаи самовознаграждения, это больше похоже на присвоение. Если деньги не будут возвращены, это можно считать формой массового грабежа», – сказали организаторы акции.
Они считают, что сумма, выделенная на премии, может быть предоставлена военным, несущим службу на границе, многодетным семьям.
Когда протестующие попытались приблизиться к двери здания правительства, полиция потребовала освободить лестницу. Ирина Арутюнян напомнила слова премьер-министра Никола Пашиняна. «Господин премьер-министр сказал нам: это ваша дверь, хотите – открывайте, хотите – закрывайте».
Сотрудники Полиции показали участникам акции, какая дверь ведет в приемную.
Корреспондент Panorama.am попытался выяснить у пресс-секретаря премьер-министра Армении Владимира Карапетяна, в курсе ли о требовании участников акции глава правительства или его советники. Если в курсе, намерены ли давать ход требованию?
Владимир Карапетян сперва назвал несерьезным вопрос, а после повторного озвучивания с нашей стороны пообещал выяснить и ответить.
Позже пресс-секретарь премьер-министра сообщил: письменного обращения с подобным требованием в приемную не поступало.
Отметим, что на едином веб-сайте для публикации правовых актов 8 февраля был опубликован проект решения правительства «Об установлении единого порядка и условий вознаграждения работников из предусмотренного для органов госвласти Фонда вознаграждений за счет государственного бюджета Республики Армения на 2019 год ». Предложения в этой связи можно представить до 23 февраля.