14-ամյա դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը ցանկանում է ստանալ Հայաստանի քաղաքացիություն
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում նախօրեին ելույթ է ունեցել ռուսաստանաբնակ դաշնակահարուհի 14-ամյա Եվա Գևորգյանը։ Նա ներկայացրել է Շոպենի Դաշնամուրի կոնցերտը թիվ 2-ը և Շոստակովիչի Սիմֆոնիա թիվ 10-ը։ Համերգը գլխավորել է դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Տարբեր միջազգային մրցույթներին մասնակցած ու մրցանակների արժանացած Եվա Գևորգյանը հնարավոր է առաջիկայում աշխարհի հանրահայտ բեմերում ներկայացնի հենց Հայաստանը։
Այսօր Հանրային հեռուստաընկերության «Առավոտ լուսո» հաղորդման ժամանակ Եվայի հայրը՝ Բաբկեն Գևորգյանն ասաց, որ իրենք փաստաթղթեր են ձևակերպում ներկայացնելու և ստանալու Հայաստանի քաղաքացիություն։ ՀԱՖՆ-ի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանն ասաց, որ պատրաստում են նամակներ, դիմելու են նաև ՀՀ նախագահին՝ խնդրելու, որ Եվային, նրա հայրիկին ու մայրիկին տրամադրվի Հայաստանի քաղաքացիություն։

Проживающая в России 14-летняя Ева Геворгян накануне, 10 марта, выступила в Концертном зале им. Арама Хачатуряна. Юная пианистка представила Концерт для фортепиано с оркестром № 2 (Шопен) и Симфонию № 10 (Шостакович). Дирижировал концертом – Эдуард Топчян.
Ева Геворгян, которая принимала участие в различных международных конкурсах и становилась лауреатом многих премий, может вскоре представить Армению на всемирно известных сценах.
Сегодня во время утренней программы на Общественном телеканале Армении отец Евы – Бабген Геворгян – отметил, что сейчас оформляются документы для получения гражданства Республики Армения. Главный продюсер Национального филармонического оркестра Армении Арман Дадарян отметил, что подготавливаются письма для обращения также к президенту РА с целью прошения о предоставлении гражданства РА Еве Геворгян и её родителям.