ԱՄՆ պետքարտուղարն էլ ավելի մշուշոտ դարձրեց Հայաստանով իրանական գազի արտահանման հեռանկարը
Փետրվարի վերջին վարչապետ Փաշինյանի Իրան կատարած այցից հետո ակտիվացան իրանական գազի արտահանումներն ընդլայնելու և Հայաստանի տարածքով հնարավոր տարանցման մասին քննարկումները։ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտնել էր իրանական կողմի պատրաստակամությունը՝ ավելացնելու գազի մատակարարումների ծավալները և գազ արտահանելու դեպի Վրաստան: Հայաստանի վարչապետն էլ իր հերթին հավաստիացրել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է լինել իրանական գազի տարանցիկ երկիր։
Գաղափարը բավականին գրավիչ է թվում հատկապես Հայաստանի համար, որը ադրբեջանաթուրքական բլոկադայի պատճառով հայտնվել է տարածաշրջանային էներգետիկ նախաձեռնություններից դուրս։ Սակայն բոլորին էլ հասկանալի է, որ այդ գաղափարը հեշտ իրագործելի չէ, քանի որ կան բազմաթիվ այլ տնտեսական ու աշխարհաքաղաքական շահեր։ Եթե Հայաստանի տարածքով իրանական գազի տարանցումը կարող է մրցակցային համարվել Ռուսաստանի կամ Ադրբեջանի համար, ապա այսօրվա դրությամբ այն հակասում է տարածաշրջանում ԱՄՆ վարած էներգետիկ քաղաքականությանը, որին մարտի 12-ին ծրագրային ելույթով անդրադարձել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
Տեխաս նահանգի Հյուսթոն քաղաքում նավթարդյունաբերության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, խոսելով գլոբալ էներգետիկ շուկայում Իրանի նվազող դերի մասին, նա ասել է, որ Իրանի արտահանումը ընկել է «մեր ճնշման արշավի շնորհիվ»  և ընդգծել, որ «մեր մտադրությունն է հնարվորինս արագ իրանական նավթի արտահանումը դարձնել զրոյական»։
Պոմպեոն ուրվագծել է Թրամփի վարչակազմի էներգետիկ դիվանագիտության առանցքային ուղենիշները, ինչի հիմնական նպատակն է գործընկեր երկրներին խրախուսել գնելու ամերիկյան նավթամթերքները, ընդլայնել էներգետիկ ապրանքների ամերիկյան արտահանումները և հաստատել գլոբալ մակարդակում «էներգետիկ գերակայություն»։ Այդ կերպ ԱՄՆ-ը փորձելու է նաև պատժել «վատ դերակատարներին»՝ նրանց, ովքեր օգտագործում են իրենց էներգետիկ ռեսուրսները վատ նպատակների համար։
Այս համատեքստում առաջինը շեշտվում է Իրանը, որն ըստ ամերիկյան կողմի, միջազգային հարաբերություններում վարում է ապակառուցողական քաղաքականություն և սատարում է ահաբեկիչներին։ Այս իսկ պատճառով ԱՄՆ-ը շարունակելու է խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Իրանի նկատմամբ, մինչև այն իրեն չպահի «նորմալ պետության նման»։
Պետքարտուղարը չի շրջանցել նաև Ռուսաստանին։ Նշելով, որ ամերիկյան նավթային ապրանքների առատությունը հնարավորություն կտա բարեկամ երկրներին ապահովել իրենց էներգետիկ անվտանգությունը, Պոպմպեոն ասել է, որ «չենք ցանկանում, որ մեր եվրոպական դաշնակիցները կառչած մնան ռուսական գազից՝ Հյուսիսային հոսք 2 ծրագրի միջոցով»։
Այս համատեքստում արժանահիշատակ է նաև Թրամփի վարչակազմի Asia EDGE (Enhancing Development and Growth through Energy) նախաձեռնությունը, որի հայտարարված նպատակն է ամերիկյան գազի ու նավթի արտահանումների հետագա ընդլայնման միջոցով նպաստել Ասիայում էներգետիկ անվտանգությանը։
Այս բարի մտադրության հետևում, բնականաբար, կանգնած են ամերիկյան նավթարդյունահանողների տնտեսական շահերը և ամերիկյան աշխարհաքաղաքական հաշվարկները։ Այս կերպ էներգետիկ միջոցներով ավելացվում է ճնշումը տարածաշրջանի ԱՄՆ ոչ բարեկամ երկրների՝ առաջին հերթին Իրանի նկատմամբ։
Ահա այսպիսի պայմաններում, երբ ԱՄՆ-ն ամեն կերպ սաստկացնում է պատժամիջոցները Իրանի նկատմամբ, դժվար է պատկերացնել, թե ովքեր կլինեն ներդրողները Հայաստան-Իրան առկա գազատարի կարողությունների մեծացման կամ նորի կառուցման համար։ Սա նույնիսկ այն դեպքում, եթե ԱՄՆ քաղաքականապես չընդդիմանա այս նախաձեռնությանը։
Նման հնարավորություն կարող էր լինել։ Այսպես, Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերսկսումից հետո, Միացյալ Նահանգները 8 երկրի համար բացառություն արեց գնելու իրանական նավթը։ Պատժամիջոցների այդ ժամանակավոր կասեցումը, որը լրանալու է այս տարվա մայիսին՝ նպատակ ուներ խուսափել նավթի գլոբալ գների բարձրացումից։ Ըստ փորձագետների՝ որոշ երկրների համար այդ բացառությունները չեն երկարաձգվի, թեպետ կարծիք կա, որ նավթի ամենամեծ համաշխարհային գնորդներից  Հնդկաստանը և Չինաստանը կշարունակեն օգտվել ժամանակավոր կասեցման ռեժիմից և նավթ կներկրեն Իրանից։
Ստացվում է, որ սեփական աշխարհագրության պատանդ Հայաստանը չի կարող լիարժեք օգտվել բացված հնարավորության եզակի պատուհանից, քանի որ շատ հետաքրքրական ձևով, սովորաբար հակադիր ռուս-ամերիկյան շահերը այս դեպքում ավելի մոտ են ու գերակայող, քան թե հայ-իրանական, գումարած մի քիչ էլ վրացական շահերի հանրագումարը։

Эксперт: Госсекретарь США сделал перспективы экспорта иранского газа через территорию Армении более туманными
15:33 14/03/2019
После последнего визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Иран активизировались обсуждения касательно расширения объемов экспорта иранского газа и возможного транзита через территорию Армении. Президент ИРИ Хасан Роухани заявил о готовности иранской стороны – увеличить объемы поставок газа и экспортировать газ в Грузию. Премьер РА же в свою очередь заверил, что Армения готова быть транзитной страной для иранского газа.
Идея кажется довольно заманчивой особенно для Армении, которая из-за азербайджано-турецкой блокады оказалась за пределами региональных энергетических инициатив. Однако всем очевидно, что данная идея трудно реализуема, поскольку существует множество других экономических и геополитических интересов. Если транзит иранского газа через территорию Армении может считаться конкурентным для России или Азербайджана, то на сегодняшний день это противоречит проводимой США энергетической политике в регионе, к чему 12 марта в ходе программного выступления обратился Госсекретарь США Майк Помпео.
На встрече с представителями сферы нефтяной промышленности в городе Техас штата Хьюстон, говоря о снижающейся роли Ирана на глобальном энергетическом рынке, он отметил, что объемы экспорта Ирана снизились «благодаря нашей кампании давления» и подчеркнул, что «Мы абсолютно точно намерены довести экспорт иранской нефти до нуля».
Помпео очертил ключевые направления энергетической дипломатии администрации Дональда Трампа, основной целью которого является поощрение стран-партнеров закупать американскую нефтепродуктов, расширить объемы экспорта американской энергопродукции и на глобальном уровне установить «энергетическое превосходство». Таким образом США попытается также наказать «плохих акторов», тех, кто использует свои энергетические ресурсы в плохих целях.
В данном контексте в первую очередь акцентируется Иран, который, согласно американской стороне, проводит в международных отношениях деконструктивную политику и поддерживает террористов. По этой причине США продолжает применять жесткие санкции в отношении ИРИ, пока Иран не начнет «вести себя, как нормальная страна».
Госсекретарь не обошел стороной также Россию. Отметив, что обилие американских нефтепродуктов позволит обеспечить энергетическую безопасность дружественных стран, Помпео отметил, что «Мы не хотим, чтобы наши союзники подсели на российский газ – благодаря проекту "Северный поток-2"».
В данном контексте стоит упомянуть также инициативу администрации Трампа Asia EDGE (Enhancing Development and Growth through Energy), целью которой является посредством дальнейшего расширения объемов экспорта американского газа и нефти способствование энергетической безопасности в Азии.
За подобным добрым намерением, естественно, стоят экономические интересы американских производителей нефти и американские геополитические расчеты. Таким образом увеличивается давление энергетическими средствами на недружественные страны США в регионе, в первую очередь – в отношении Ирана.
В подобных условиях, когда США всячески усиливает санкции в отношении Ирана, трудно представить, кто станет инвестором для увеличения существующих возможностей газопровода или строительства нового. Это в том случае, если США политически не станут сопротивляться этой инициативе.
Подобная возможность может быть. Таким образом, после возобновления санкций в отношении Ирана, США сделали исключение для 8 стран, которым временно разрешено покупать иранский газ. Временное приостановление санкций, которое завершится в мае этого года, преследовало цель избежать повышения глобальных цен на нефть. По словам экспертов, для некоторых стран срок на эти исключения не будет продлен, несмотря на то, что существует мнение, что самые крупные мировые покупатели нефти – Индия и Китай – продолжат использовать режим временной приостановки и закупать нефть из Ирана.
Получается, что заложница собственного географического положения Армения не может полноценно использовать единственное открытое окно возможности, поскольку весьма интересным образом, обычно противоречащие друг другу российско-американские интересы в этом случае ближе  и являются превалирующими, нежели армяно-иранские, и немного грузинские интересы в сумме.
(оригинал материала – на армянском языке)