Արթուր Ղազինյան. Աննախադեպ բարենպաստ իրավիճակ է ձևավորել Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում
10:21 11/04/2019
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, «Մեկ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Արթուր Ղազինյանը համարում է, որ աննախադեպ բարենպաստ իրավիճակ է ձևավորել Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում։
«Երեկ ԱՄՆ Սենատում տեղի ունեցած լսումների ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն մի հայտարարություն է արել, որով Արցախին տվել է լեգիտիմ իրավունք իր ինքնիշխանությունը հաստատել 1992 -1994թթ. Արցախին պարտադրված պատերազմում Ադրբեջանի կողմից կորցրած տարածքների նկատմամբ։
Պատասխանելով դեմոկրատ Սենատոր Դուրբինի այն հարցին, թե արդյոք Հոլանի Բարձունքները Իսրայելի ինքնիշխան տարածք ճանաչելու ԱՄՆ նախագահի որոշումն ու Ղրիմի «բռնակցումը» նույնական չեն, Պետքարտուղարը պատասխանել է, որ չի կարելի համեմատել նշված երկու խնդիրները, քանի որ Իսրայելը Հոլանի Բարձունքները գրավել է իր կենսական անվտանգությունը պաշտպանելու և իր վրա Սիրիայի կողմից հարձակումները կանխելու նպատակով, մինչդեռ Ռուսաստանը Ղրիմը «բռնակցել» է իրեն անվտանգային ոչ մի սպառնալիք չառաջացնող պետությունից։
Չքննարկելով Ղրիմի վերաբերյալ Պետքարտուղարի կողմից արված հայտարարության իրավաչափությունը, պետք է արձանագրել, միջազգային իրավունքում հաստատվեց նոր իրողություն, որը հավակնում է վերածվել միջազգային սովորութային իրավունքի աղբյուրի։
Համաձայն այդ իրողության, եթե իր նկատմամբ ուղղված ակնհայտ ագրեսիայի արդյունքում պաշտպանվող պետությանը հաջողվում է գրավել իր անվտանգության համար կենսական նշանակություն ունեցող, սակայն ագրեսոր պետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը, ապա պաշտպանվող պետությունը ստանում է լեգիտիմ իրավունք պահանջել և ստանալ միջազգային հանրությունից այդ տարածքի նկատմամբ իր ինքնիշխանության ճանաչում։
Կարծում եմ, Հայաստանի և Արցախի դիվանագետներն ու փորձագետները պետք է օգտագործեն այս նախադեպը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ ցուցաբերած ագրեսիայի արդյունքում կորցրած տարածքների նկատմամբ Արցախի ինքնիշխանության հաստատման նպատակով։
Հատկապես, որ այդ տարածքները լրջագույն նշանակություն ունեն Արցախի 150.000 խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի պաշտպանության համար»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Артур Казинян: В вопросе урегулирования карабахского конфликта сложилась беспрецедентно благоприятная ситуация
12:20 11/04/2019
Учредитель партии «Одна Армения», кандидат юридических наук Артур Казинян считает, что в вопросе урегулирования карабахского конфликта сложилась беспрецедентно благоприятная ситуация.
«В ходе состоявшихся накануне в Сенате США слушаний госсекретарь Соединенных Штатов Америки Майк Помпео сделал одно заявление, которым дал Арцаху (НКР) легитимное право утвердить свой суверенитет в отношении территорий, потерянных Азербайджаном в навязанной Арцаху в 1992-1994 годах войне.
В ответ на вопрос сенатора–демократа Дика Дурбина, разве не одно и то же решение президента США признать Голанские высоты суверенной территорией Израиля  и "аннексия" Крыма, госсекретарь заявил, что нельзя сравнивать две вышеупомянутые проблемы, поскольку Израиль занял Голанские высоты для защиты своей жизненной  безопасности и с целью предотвращения нападений со стороны Сирии, в то время как Россия "аннексировала" Крым  у государства, не представляющего какой-либо угрозы ее безопасности".
Не обсуждая правомерности сделанного госсекретарем заявления по поводу Крыма, следует констатировать установление новых реалий в международном праве, которые претендуют на то, чтобы превратиться в источник международного обычного права.
В соответствии с этими реалиями, если государству, обороняющемуся в результате направленной на него явной агрессии, удается занять имеющую жизненно важное значение, однако международно признанную территорию государства-агрессора, то обороняющееся государство получает легитимное право требовать и добиваться от международного сообщества признания своего суверенитета в отношении данной территории.
Полагаю, что дипломаты и эксперты Армении и Арцаха должны воспользоваться этим прецедентом – с целью утверждения суверенитета Арцаха в отношении территорий, потерянных Азербайджаном в результате развязанной им агрессии против Арцаха.
Особенно, когда эти территории имеют серьезнейшее значение для защиты права 150-тысячного населения Арцаха на жизнь», – написал Артур Казанян в социальной сети Facebook.