Ստամբուլի քաղաքապետ է ընտրվել ընդդիմության թեկնածուն
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության թեկնածու, նախագահի աջակիցներից, նախկին վարչապետ և խորհրդարանի նախկին խոսնակ Բինալի Յըլդըրըմը շնորհավորել է մրցակցին՝ հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության թեկնածու Էքրեմ Իմամօղլուին Ստամբուլի քաղաքապետի կրկնակի ընտրություններում հաղթելու համար։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
Իմամօղլուն հավաքել է մոտ 54 տոկոս, Յըլդըրըմը՝ 45,3 տոկոս ձայն։ Մարտի 31-ի ընտրություններում Իմամօղլուն հավաքել էր 48,8 տոկոս, Յըլդըրըմը՝ 48,55 տոկոս։ Իշխող կուսակցությունը բողոքարկել էր արդյունքները, սակայն ԿԸՀ-ն մի քանի տեղամասում վերահաշվարկի արդյունքում սկզբունքային խախտումներ չէր հայտնաբերել։
Ապրիլի 17-ին Իմամօղլուն ստանձնել էր քաղաքապետի պաշտոնը, սակայն մայիսի 6-ին ԿԸՀ-ն բավարարել էր «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության բողոքարկումը՝ ընտրությունների արդյունքները չեղյալ համարելու և հունիսի 23-ին նոր ընտրություններ նշանակելու մասին։
Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, Իմամօղլուին  հաղթանակի առիթով շնորհավորել է նաև Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը՝ ցանկանալով հաջողություններ։
Իմամօղլուն հաղթական ելույթում դիմել է նաև նախագահ Էրդողանին։
«Ես պատրաստ եմ աշխատել ձեզ հետ ներդաշնակորեն։ Ես հայտարարում եմ սա Ստամբուլի բոլոր բնակիչների առջև։ Մանդատը ստանալուց և պաշտոնը ստանձնելուց հետ ես կցանկանայի հանդիպել ձեզ հետ հնարավորինս շուտ, որպեսզի առաջարկենք մեր ճանապարհային քարտեզը  և լսել միմյանց»,- ասել է նա:

Кандидат от оппозиционной партии победил на выборах мэра Стамбула
Кандидат от правящей Партии справедливости и развития (ПСР) Турции, ближайший соратник президента, экс-премьер и экс-спикер парламента Бинали Йылдырым поздравил своего соперника, кандидата от основной оппозиционной Народно-республиканской партии Экрема Имамоглу с победой на повторных выборах мэра Стамбула. Об этом сообщает РИА Новости.
По итогам обработки 96% бюллетеней, Имамоглу набирает 53,8% голосов, Йылдырым – 45,3% голосов.
«Видно, что Экрем Имамоглу впереди. Я поздравляю своего конкурента и желаю ему удачи. Выборы – это демократия. И в Турции эти выборы еще раз показали, что демократия в нашей стране безусловна. Желаю, чтобы Имамоглу руководил Стамбулом, прилагая все усилия для служения городу и его жителям», – сказал Йылдырым в эфире телеканала NTV.
Имамоглу на прошедших 31 марта выборах мэра Стамбула набрал 48,8% голосов, опередив на 13729 голосов Йылдырыма, получившего 48,55% голосов. После обжалования ПСР итогов выборов ЦИК провел пересчет на нескольких избирательных участках, однако принципиальных изменений это не принесло. Имамоглу 17 апреля вступил в должность, но 6 мая ЦИК удовлетворил апелляцию ПСР об отмене итогов выборов из-за нарушений и назначил повторные выборы на 23 июня. Это решение было объяснено рядом нарушений, в частности, тем, что некоторые члены избирательных комиссий на участках были назначены не из числа госслужащих, а часть протоколов оказалась неподписанными.