Վահագն Վերմիշյանի «վտանգներ պարունակող» հայտարարությունը
Միայն Գյումրիում 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժի հետևանքով 1500  ընտանիք դեռ անօթևան է. 1100 ընտանիք մնացել է անօթևանների ցուցակում՝ 2008 թվականի նոյեմբերի 1-ին հաշվառված, ևս  400-500 երկրաշարժի հետևանքով անօթևան ընտանիքներ չեն հասցրել հաշվառվել։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վահան Թումասյանը։
Նա նշեց, որ պետությունը պետք է անդրադառնա բոլոր խնդիրներին, եթե ուզում է Գյումրին տնակներից մաքրի։ Թումասյանը տեղեկացրեց, որ Շիրակի մարզի գյուղական համայնքներում ևս 200-300 ընտանիք անօթևան է։
Նա ընդգծեց, որ լուրջ ծրագիր է պետք, չի կարող 3 միլիարդ դրամով 30 տարում չլուծված խնդիրը լուծվի։
Վ. Թումասյանն ասաց, որ Հ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանի երեկ արած հայտարարությունն իր բացասական հետևանքները կարող է ունենալ. «Հովանավորները, որոնք պատրաստվում էին  ներդրումներ անել անօթևան ընտանիքների բնակարաններով ապահովման համար,  հարցնում են՝ ի՞նչ ենք անելու հիմա, որոշել էինք ևս մեկ բնակարան նվիրել մյուս ամիս, անո՞ւմ եք, թե՞ պետությունն է իր վրա վերցնում։
Նաև շահառուներն են իրար խառնվել։ Երեկ ասում էին՝ մի դոմիկ ունեի մի քանի տարի առաջ, ափսոս քանդեցի, կարող է հիմա թղթերս բերեմ, որ ցույց տամ։ Ասում եմ՝ ի՞նչ եք ասում։ Ի՞նչ տուն, ի՞նչ բան, 30 տարի է չեն տվել, ինչպե՞ս կարող են մեկ ամսում տալ։ Այսինքն իրենց մոտ էլ բացասական հետևանք կարող է ունենալ, երբ պարզաբանում ենք, ասում են՝ այ նորից խաբեցին, էլ չեն ասի, որ թյուրիմացություն էր, սխալ արտահայտվելու արդյունք էր։
Մի քանի օրից «Հայաստան» հիմնադրամը  Ամերիկայում հեռուստամարաթոն ունի Գյումրիի համար, հովանավորները կասեն՝ կարդում ենք սոցիալական կայքերում,  խնդիրը լուծել եք, եկել փող եք ուզո՞ւմ Գյումրիում անօթևանների խնդիրը լուծելու համար։
PR թեմա չէ։ Եթե PR քայլ է, անհաջող էր, ավելի շատ վտանգներ պարունակող, քան օգտակար։ Հնարավոր չէ մեկ հարվածով խնդիրը լուծել»։
Նա կրկնեց, որ 3 միլիարդը որևէ կապ չունի ընդհանուր աղետի գոտու անօթևան ընտանիքների խնդիրների հետ,  կապ չունի այն հանձնաժողովի հետո, որ ստեղծվել էր Գյումրիում արտագնա նիստի ժամանակ։ Երկու օր առաջ է առաջարկությունների, ուսումնասիրությունները փաթեթը ներկայացվել կառավարություն, որը պետք է նոր քննարկվի՝  անօթևանների խնդիրները լուծելու նոր ծրագի՞ր է ընդունելու,  ո՞ր ընտանիքներն են ճանաչվելու երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած և պարտավորություն ստանձնեն այդ ընտանիքների հանդեպ։
«Միայն դրանից հետո պարզ կլինի, թե աղետի գոտում քանի անօթևան ընտանիք ունենք, որոնց հանդեպ պետությունը պարտավորություն կստանձնի»,- ասաց «Շիրակ» կենտրոնի տնօրենը։
Վ. Թումասյանի խոսքով, Վ.Վերմիշյանի ներկայացած 457 ընտանիքն ու 3 միլիարդ դրամը վերաբերում են դեռ 2012 թվականին շահառու ճանաչված հիմնականում Լոռու  մարզի գյուղական բնակավայրերում անհատական բնակարանների կառուցման ծրագրին, որոնք անօթևան են մնացել երկրաշարժի պատճառով։
Հարցին, թե այժմ Գյումրիում քանի՞ տնակ կա, նա ասաց, որ 2830  տնակ, մոտավորապես 2500 ընտանիք տնակներում է ապրում, բայց չպետք է մոռանալ, որ կան վթարային տասնյակ շենքեր, որոնք երկրաշարժից խարխլվել են, խոստացել են շենքերն ամրացնել ու վերադարձնել  հիմնական տերերին, բայց չի արվել։
Նա կրկնեց, որ միայն վերահաշվարկի միջոցով է հնարավոր պարզել, թե քանի անօթևան ընտանիք կա Գյումրիում, բայց իրենց դիտարկումներով՝ 2000 ընտանիք դեռ անօթևան է։
Նշենք, որ Լոռու մարզպետ  Տիգրան Պետրոսյանը ֆեյսբուքայն էջում գրել է. «ՀՀ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյան խոսքերը 2020թ.-ին 3 մլրդ. դրամով աղետի գոտու անօթևանության խնդրի մեկընդմիշտ լուծման մասին վերաբերվում է հիմնականում գյուղական համայնքներում պետության կողմից տարիներ առաջ շահառու ճանաչված խմբին միայն, մոտ 450 ընտանիք։ Վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից միայն Գյումրի քաղաքում այս պահի դրությամբ քարտեզագրվել է մոտ 2450 բնակեցված ժամանակավոր կացարաններ, որտեղ բնակվողների հարցի հետ պարոն Վերմիշյանի հայտարարության այդ մասն առնչություն չունի, սակայն որոշ լրատվամիջոցների կողմից թյուրիմացաբար ներկայացվում է որպես անօթևանության ամբողջական խնդրի լուծում։

В. Тумасян прокомментировал «содержащее угрозы» заявление главы Комитета по градостроительству Армении
17:41 02/07/2019
Только вследствие разрушительного землетрясения в 1988 году в Гюмри 1500 семей до сих пор не обеспечены жильем: 1100 семей остались в списках не обеспеченных жильем, с 1 ноября 2008 года – стоят на учете, ещё около 400-500 семей, не имеющих жилья вследствие землетрясения, не поставлены на учет. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил председатель Общественной организации «Центр Ширак» Ваан Тумасян.
Он отметил, что государство обязано обратиться ко всем проблемам, если хочет очистить Гюмри от домиков вагонного типа. В. Тумасян сообщил, что в сельских общинах Ширакской области РА ещё около 200-300 не обеспеченных жильём семей.
В. Тумасян подчеркнул, что необходимо разработать серьезную программу, поскольку невозможно решить нерешенные в течение 30 лет проблемы за 3 млрд драмов.
Он отметил, что сделанное накануне заявление главы Комитета по градостроительству РА Ваагна Вермишяна может привести к негативным последствиям. «Спонсоры, которые готовились осуществить инвестиции для обеспечения семей жильем, задаются сейчас вопросом: “Что нам делать, мы решили подарить ещё одну квартиру в следующем месяце, нужно ли или государство берет эту ответственность на себя?”
Бенефициары тоже запутались. Вчера говорили, мол, у них несколько лет назад был домик, жалко, что разрушили, может быть сейчас принести документы, показать им. Отвечаю им, мол, что вы говорите? 30 лет они вам не предоставляли жилье, так как же могут предоставить его за месяц? Иными словами, это может привести к негативным последствиям и в их случае. Когда мы разъясняем им, они нам в ответ, мол – нас снова обманули.
Через несколько дней фонд “Айастан” проведет телемарафон для Гюмри, спонсоры скажут, мол, читаем в соцсетях, что проблема с жильем уже решена, а вы денег требуете для решения жилищных проблем в Гюмри?
Это не тема для PR. Если это PR-ход, то он весьма неудачный, содержит больше угроз, нежели пользы. Невозможно решить проблему разом», – подчеркнул В. Тумасян.
Он повторил, что 3 миллиардов драмов никак не связаны с проблемами необеспеченных жильем семей в зоне бедствия в целом, никак не связаны с той комиссией, которая сформирована во время выездного заседания в Гюмри. Два дня назад пакет предложений и исследований был представлен в правительство, которое должно обсудить – планируется принять новую программу для решения проблем обеспечения семей жильем, какие семьи будут признаны оставшимися без жилья вследствие землетрясения и по части ответственности за эти семьи.
«Только после этого станет ясно, сколько необеспеченных жильем семей есть в зоне бедствия, и в отношении которых государство должно взять обязательство», – отметил он.
По словам В. Тумасяна, представленные В. Вермишяном 457 семей и 3 млрд драмов относятся программы по строительству квартир в основном в сельских местностях Лорийской области РА, признанных бенефициарами ещё в 2012 году, которые остались без крова вследствие землетрясения.
Он отметил, что в данный момент в Гюмри 2830 домиков вагонного типа, в частности, 2500 семей проживают в домиках, но не стоит забывать, что существуют также десятки аварийных домов, которые обветшали после землетрясения, власти обещали укрепить и вернуть основным владельцам, однако, этого сделано не было.
В. Тумасян повторил, что только посредством пересчета можно выяснить, сколько оставшихся без крова семей проживают в Гюмри, но по их наблюдениям – ещё 2000 семей не обеспечены жильем.
Отметим, что губернатор Лорийской области РА Тигран Петросян на своей странице в соцсети Facebook, обратившись к данной проблеме, отметил: «Слова главы Комитета по градостроительству РА Ваагна Вермишяна о полном решении в 2020 году проблемы с обеспечением жильем семей в зоне бедствия за 3 млрд драмов касаются в основном групп, признанных годами ранее бенефициарами – примерно 450 семей. Созданной по поручению премьер-министра рабочей группой по состоянию на данный момент зафиксировано около 2450 временных приютов для не имеющих жилья, к которым эта часть заявления г-на Вермишяна не имеет никакого отношения, однако, со стороны некоторых СМИ данное заявление ошибочно представляется в качестве полного решения проблемы с обеспечением жильем семей.
Забегая вперед отмечу, что вскоре сроки решения данной проблемы также будут ясны».