Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ճանապարհին տեղի ունեցած պատահարից տուժածները տեղափոխվում են Հայաստան
Առավոտյան Թբիլիսիից վերադարձած  ՀՀ արտակարգ իրավիճակենրի փոխնախարար Արմեն Հարությունյանի տեղեկատվությամբ Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժած երեք քաղաքացիները տեղափոխվում են Հայաստան:
ԱԻՆ հաղորդմամբ, ըստ պայմանավորվածության՝ ժամը 10:00-ին հայ-վրացական սահմանից շտապօգնության ավտոմեքենաներով տուժածները կտեղափոխվեն համապատասխան բժշկական կենտրոններ:
Առողջական վիճակից կախված՝ մյուս երկու առավել ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիները Հայաստան կտեղափոխվեն ուղղաթիռով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ին, ժամը 08:10-ին Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացվել, որ ժամը 06։00-ի սահմաններում Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհի 100-րդ կմ-ին «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենան (վարորդ՝ Ա.Մ., 1977 թ.) բախվել է արգելապատնեշին և բռնկվել։ Ավտոմեքենայից դուրս հայտնաբերվել են Ռ.Հ.-ի (1979 թ.), Ա.Մ.-ի (2008 թ.) և Է.Մ.-ի (2003 թ.) դիերը:
ՃՏՊ-ի հետևանքով տուժածներ Ա.Մ.-ն (1977 թ.), Ռ.Մ.-ն (2006 թ.), Մ.Մ.-ն (1988 թ.), Լ.Մ.-ն (2002 թ.) և Մ.Մ.-ն (2005 թ.) հոսպիտալացվել են Քարելիի և Գորիի բժշկական կենտրոններ: Բժշկական կենտրոններից ստացված նախնական տեղեկության համաձայն՝ Մ.Մ.-ն (31 տ.) գտնվում է Գորիի ԲԿ-ում, որտեղ բժիշկները տուժածի առողջական վիճակը գնահատել են միջին ծանրության, իսկ Լ.Մ.-ն և Մ.Մ.-ն տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ, որտեղ նրանց առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր: Քարելիի ԲԿ-ում գտնվող Ա.Մ.-ի և Ռ.Մ.-ի առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր, վերջիններս նույնպես տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ:
Ժամը 19:00-ի դրությամբ Ա.Մ.-ի և Ռ.Մ.-ի առողջական վիճակը բժիշկները գնահատել են ծայրահեղ ծանր, իսկ մյուսներինը՝ միջին ծանրության:

Пострадавших в ДТП на автодороге Тбилиси-Сенаки-Леселидзе граждан Армении доставят на родину
По данным вернувшегося утром замминистра по чрезвычайным ситуациям Армении Армена Арутюняна, пострадавшие вследствие ДТП на автодороге Тбилиси-Сенаки-Леселидзе трое граждан будут доставлены в Армению.
Как сообщает пресс-служба МЧС РА, согласно договоренности, в 10:00 пострадавших на армяно-грузинской границе встретят кареты «Скорой помощи» и перевезут в соответствующие медицинские центры.
Отмечается, с учетом состояния здоровья двое других пострадавших, находящихся в наиболее тяжелом состоянии, будут доставлены в Армению на вертолете.
Напомним, 7 июля в 08:10 по местному времени из департамента ЧС МВД Грузии поступило сообщение о том, что около 06:00 на 100-м километре автодороги Тбилиси-Сенаки-Леселидзе автомобиль марки «Mercedes» (водитель А. М., 1977 г.р.) врезался в ограждение и загорелся. За пределами автомобиля были обнаружены тела Р. Г. (1979 г.р.), А.М. (2008 г.р.) и Э. М. (2003 г.р.), а пострадавшие – А. М. (1977 г.р.), Р.М. (2006 г.р.), М.М. (1988 г.р.), Л.М. (2002 г.р.) и М.М. (2005 г.р.) были госпитализированы в медцентр Карели и Гори.
По предварительным данным, полученным из медицинских центров, М.М. (31 год) находится в медцентре Гори, где врачи оценили его состояние как средней тяжести. А пострадавшие Л.М. и М.М. были госпитализированы в медцентры города Тбилиси, где состояние их здоровья врачи оценили как тяжелое. Состояние здоровья находящихся в медцентре Карели А.М. и Р.М. врачи оценили как тяжелое, последние также были доставлены в медцентры города Тбилиси.
По состоянию на 19:00 состояние здоровья А.М. и Р.М. врачи оценили как крайне тяжелое, а остальных – средней тяжести.