Կարգազանց վարորդների նկատմամբ հանդուրժողականություն չի կարելի ցուցաբերել. Նիկոլ Փաշինյան
Ճանապարհային երթևեկության նկատմամբ պետք է լինի կրկնակի և եռակի ավելի վերահսկողություն։ Այս մասին այսօր գործադիրի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով անցած շաբաթ տեղի ունեցած ողբերգական վթարներին, որոնց հետևանքով մեծ թվով զոհեր ունեցանք։
Վարչապետը նշեց, որ ոստիկանությունը օրենքի նոր նախագիծ է մշակել, որի նպատակը կարգազանց վարորդներին ընդհանրապես երթևեկությունից հեռացնելն է:
«Այսինքն՝ այն վարորդները, որոնք պարբերաբար և չարամիտ խախտումներ են թույլ տալիս, նրանք պետք է  երթևեկությունից  ընդհանրապես հեռացվեն: Նախագիծն Ազգային ժողովում է, կարծում եմ՝  ԱԺ-ի հետ պետք է քննարկենք, թե ինչ ժամկետներում կարող ենք հնարավորինս շուտ այդ նախագիծն ընդունել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝  այդ հարցով կառավարությունն ու ոստիկանությունը պետք է սերտորեն համագործակցեն հասարակական կազմակերպությունների հետ. «Հիշում եք՝ մի անգամ այդ թեմայով խոսակցություն ունեցել ենք իմ ֆեյսբուքյան եթերներից մեկի ժամանակ, երբ  հնարավորություն պիտի ընձեռեինք համապատասխան ծրագրային ապահովումով, որ քաղաքացիները նույնպես երթևեկության կոպիտ խախտում արձանագրել և ոստիկանություն ուղարկել կարողանան։ Ես տեղյակ եմ, որ ԱԺ-ի «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացուցիչները ՀԿ-ների հետ արդեն սկսել են այդ աշխատանքը, ինչին տեղյակ է նաև ոստիկանությունը»:
Ըստ Փաշինյանի՝ քաղաքական կամքը և որոշումը կա, այստեղ հարցն այդ որոշման տեխնիկական մասը ապահովելն է, ուստի պետք է  համապատասխան ծրագրային ապահովում լինի, որ այդ գործողություններն ինչ-որ ընթացակարգով մտնեն սովորական առօրյայի մեջ:
Նա միաժամանակ ասաց, որ ճանապարհային երթևեկության նկատմամբ պետք է լինի կրկնակի և եռակի ավելի վերահսկողություն։
«Իհարկե հասկանալի է, որ հատկապես 2018-2019թթ. Հայաստանում ավտոմեքենաների քանակի աննախադեպ աճ է արձանագրվել, աներևակայելի թվով ավտոմեքենա կա, մեծ ծավալով ներկրումները շարունակվում են, դա իր հերթին բերում է մարտահրավերներ։ Դրանց արձագանքը պետք է լինի այն, որ ոստիկանությունն ամենակոշտ միջոցները ձեռնարկի կարգազանց վարորդների նկատմամբ:  Վերջին դեպքերը ցույց տվեցին՝ այդտեղ որևէ հանդուրժողականություն չի կարելի ցուցաբերել, որովհետև խոսքը մեր երեխաների, մեր հայրենակիցների անվտանգության և առողջության մասին է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանն իր հերթին հիշեցրեց նախկինում տեղի ունեցած նմանատիպ վթարների մասին՝ վստահեցնելով, որ բոլոր դեպքերով ուսումնասիրություններ են իրականացվում:
Նա չբացառեց, որ իրենց գործողություններում կան թերացումներ։
Անդրադառնալով Զոդի կամրջի վրա տեղի ունենցած ողբերգական վթարին՝ ոստիկանապետն ասաց, որ կամրջի վրա անթույլատրելի է վազանց կատարել։
Վալերիյ Օսիպյանը նաև թվեր ներկայացրեց՝ նշելով, որ վերջին տասը տարում վթարների և զոհերի թիվն ավելանում է. «Օրինակ՝ 2018 թվականի ապրիլի 10-ի դրությամբ՝ գրանցվել է 1861 ՃՏՊ, 150 զոհ, 2736 վիրավոր, իսկ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 2203 ՃՏՊ, 169 զոհ, 3212 վիրավոր»:
Նա նույնպես փաստեց, որ Հայաստան մեքենաների աննախադեպ հոսք կա: Մասնավորապես, որ 2017թ-ին ներկրվել է 38 հազար տրանսպորտային միջոց, 2018-ին՝ 73562, 2018թ-ի վեց ամիսներին՝ 28 954, իսկ 2019 թվականի վեց ամիսներին՝ 54216 տրասնպորտային միջոց:
Օսիպյանի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցող ավտովթարների պատճառներից է նաև ճանապարհների վատ լուսավորվածությունը, տեխզննության ձևական բնույթ կրող համակարգը:
«Դա կրում է ձևական բնույթ, կարելի է ասել տեխզննում չի իրականացվում: Այսօր մարդիկ փայլեցնում են մեքենաներն արտաքնապես, բայց բոլոր մասերը հնամաշ են: Իսկ նախկինում տեխզննումը պարտադիր էր»,- նշեց ոստիկանապետը:
Նրա խոսքով՝ միակ փրկությունը բալային համակարգը կյանքի կոչելն է:
Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես նշեց, որ բալային համակարգը լավն է. «Իմ համոզմունքն այն է, որ տուգանելու քաղաքականությունը ոչ մի էֆեկտի չի բերում, եթե բերում է, ընդամենը տեղային էֆեկտի»:
Վարչապետը հանձնարարեց շարունակել ուժեղացված ծառայությունը ճանապարհներին, հայտնաբերել ոչ սթափ վարորդներին, հայտնաբերել գերբեռնված մեքենաները:
Փոխավարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ ասաց՝ ժամանակն է, որ տեխզննման ու ԱՊՊԱ-ի գործընթացը սինխրոնիզացնել, ինչը կլինի ամենաարդյունավետ միջոցը: Այսինքն՝ այն մեքենան, որ չունի նորմալ տեխնիկական վիճակ, պետք է ապահովագրություն չստանա:
Փաշինյանին այս առաջարկը դուր եկավ և Տարածքաին կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին հանձնարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահի հետ քննարկել փոխվարչապետի առաջարկը:

Пашинян: В Армении злостные нарушители ПДД не должны иметь возможности управлять транспортными средствами
13:30 11/07/2019
Контроль за соблюдением правил дорожного движения в Армении должен быть ужесточен вдвое и втрое, заявил на заседании правительства в четверг премьер-министр РА Никол Пашинян, коснувшись произошедших на минувшей неделе трагических ДТП.
Премьер-министр отметил, что полиция разработала новый законопроект, цель которого лишить прав на вождение водителей, периодически и злостно нарушающих правила дорожного движения.
«Другими словами, водители, которые регулярно и злостно нарушают ПДД, должны быть полностью лишены возможности водить. Законопроект находится в Национальном Собрании, я думаю, мы должны обсудить с Национальным Собранием сроки, мы должны принять законопроект как можно скорее», – сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, правительство и Полиция должны тесно сотрудничать по этому вопросу с общественными организациями:
«Помните, однажды мы поговорили на эту тему во время одного из моих прямых эфиров в Facebook, когда обсуждалось предоставление возможности, посредством соответствующего программного обеспечения, чтобы граждане также фиксировали грубые нарушения правил дорожного движения и могли отправить записи в Полицию. Я знаю, что представители фракции НС "Мой шаг" уже начали работу с общественными организациями, о чем уведомлена и Полиция».
По словам Пашиняна, политическая воля и решение есть, вопрос здесь в обеспечении технической части решения, поэтому должно быть соответствующее программное обеспечение.
«Конечно, понятно, что особенно в 2018-2019 гг. в Армении зарегистрирован беспрецедентный рост количества автомобилей, есть невероятное количество автомобилей, продолжается их импорт в больших объемах, что, в свою очередь, создает вызовы. Противодействие этим вызовам должно состоять в том, чтобы полиция принимала самые жесткие меры в отношении незаконопослушных водителей. Недавние случаи показали, что толерантности здесь быть не может, потому что речь идет о безопасности и здоровье наших детей, наших соотечественников», – сказал Никол Пашинян.
Начальник Полиции РА Валерий Осипян, в свою очередь, напомнил о подобных авариях в прошлом, заверив, что все происшествия расследуются.
Он не исключил, что в их действиях есть упущения.
Касаясь трагического ДТП в Арарате, начальник Полиции сказал, что по ПДД обгон на мостах запрещён.
Валерий Осипян также представил цифры, отметив, что количество ДТП и жертв увеличилось за последние десять лет: «Например, по состоянию на 10 апреля 2018 года было зарегистрировано 1861 ДТП (150 жертв и 2736 пострадавших), в то время как за тот же период 2019 года было зарегистрировано 2203 дорожно-транспортных происшествия (169 жертв и 3212 пострадавших)».
Он также констатировал, что в Армении наблюдается беспрецедентный поток автомобилей. В частности, в 2017 году было импортировано 38 тысяч транспортных средств, в 2018 году – 73562, за шесть месяцев 2018 года – 28 954, а за шесть месяцев 2019 года – 54216 транспортных средств.
По словам Осипяна, одной из причин автомобильных аварий в Армении является плохое освещение дорог и формальный характер техосмотра.
«Это носит формальный характер, можно сказать, что техосмотра не осуществляется. Сегодня люди полируют машины снаружи, но все детали изношенные. А в прошлом технический осмотр был обязательным», – сказал начальник Полиции.
По его словам, единственное спасение – это внедрение балловой системы.
Никол Пашинян также положительно оценил балловую систему. «Я убежден, что политика применения штрафов не приносит никакого эффекта, если даже приносит, то это только локальный эффект», – сказал он.
Премьер-министр поручил продолжить усиленный режим службы на дорогах, выявить нетрезвых водителей, перегруженные автомобили.
Вице-премьер Мгер Григорян сказал, что пора синхронизировать процесс техосмотра и ОСАГО, что будет наиболее эффективной мерой. То есть, автомобиль, техническое состояние которого не является удовлетворительным, не должен получать страховку.
Пашиняну понравилось это предложение, и он поручил министру территориального управления и инфраструктур Сурену Папикяну обсудить предложение вице-премьера с председателем Центрального банка.