Էդ ի՞նչ փաստաթուղթ է, որ պիտի վարչապետը իմանար. Վ. Կարապետյանը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրության մասին
17:15 16/07/2019
Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրության մասին լսելիս իշխանության ներկայացուցիչները  մեղմ ասած լարվում են։ Վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն էլ Panorama.am-ի հետ զրույցում մեծ դժկամությամբ, երբեմն բղավելով պատասխանեց արձանագրության վերաբերյալ հարցերին։
Նախ ասաց, դեռ երեկ մեկնաբանել է։ Խոսքը հավանաբար «Հայկական ժամանակ»-ին տված մեկնաբանության մասին է, որը հրապարակվել է երեկ կեսգիշերին մոտ։ Կառավարության էջում, Վլադիմիր Կարապետյանի ֆեյսբուքյան էջում վերջին օրվա ընթացքում ամանաշատ քննարկված հարցի վերաբերյալ որևէ մեկնաբանություն չի եղել։ Ավելին, հիշյալ մեկնաբանությունից հետո նոր հարցեր են առաջացել։
Panorama.am-ի հարցին, թե հաջողվե՞լ է  իրենց պարզել, ինչպես է արձանագրությունը դուրս եկել հանձնաժողովի պատերից, Կարապետյանն ասաց՝ համապատասխան քննարկումները դեռ շարունակվում են, այդ թվում Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ, քանի որ միայն հանձնաժողովի հետ առնչությունն ունեցողը կարող էր այն հրապարակային դարձնել։
Արդոք արձանագրությունը հանձնաժողովն ուղարկե՞լ է Հայաստանի կառավարությանը, նաև կառավարության ղեկավարին։  Այս հարցը բարկացրեց Կարապետյանին։
Ասաց՝ տեղյակ չէ, կառավարության անդամներին ուղարկվե՞լ է, թե՞ ոչ։ Պնդեցինք՝ իսկ վարչապետի՞ն։
«Էդ ի՞նչ փաստաթուղթ է, որ պիտի վարչապետը իմանար։ Դուք հասկանո՞ւմ եք, ինչի մասին եք խոսում։ Բա ինչի՞ եք էդ հարցը տալիս»,-բարկացավ նա։
Հիշեցրեցինք, որ արդարադատության նախարարությունը տարածած հայտարարության   մեջ  նշել է՝  հարցի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ, ապա հարցրեցինք, ե՞րբ  կլինի հայտարարությունը։
«Վաղը»,-ասաց Կարապետյանը։
Վերջինի՝  «Էդ ի՞նչ փաստաթուղթ է, որ պիտի վարչապետը իմանար» տրամաբանությամբ հարց է առաջանում, էդ ի՞նչ փաստաթուղթ է, որ վարչապետը պիտի հայտարարություն անի։
Ի դեպ, Կարապետյանին հիշեցրեցինք՝ մայիսի 27-ին արած իր հայտարարությունը  Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից վեթթինգի իրականացմանն աջակցելու մասին։ Այստեղ էլ վարչապետի մամուլի խոսնակը բորբոքվեց։ Նրան բարեկրթության մասին հիշեցրեցինք, հանգստացավ, հարցը լսեց, ապա ասաց. «Ես հաստատում եմ, այն ինչ ասել եմ։ Եթե ես ասել եմ, ո՞նց կարող եմ չհաստատել»։

В. Карапетян о протоколе Венецианской комиссии: Что это за документ, о котором должен знать премьер Армении?
18:49 16/07/2019
Представители власти Армении, слыша о протоколе Венецианской комиссии, мягко говоря, напрягаются. Пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян в беседе с корреспондентом Panorama.am с огромным трудом, иногда повышая голос, ответил на вопросы касательно данного протокола.
Во-первых, он отметил, что уже давал комментарий в связи с данным вопросом вчера. Вероятнее всего речь идет о комментарии газете «Айкакан Жаманак», который был обнародован накануне около полуночи. На официальной странице правительства Армении в соцсети Facebook, на странице пресс-секретаря Владимира Карапетяна комментариев касательно самого обсуждаемого вопроса нет. Более того, после вышеупомянутого комментария возникли новые вопросы.
На вопрос корреспондента Panorama.am, удалось ли им выяснить, как данный протокол был обнародован, В. Карапетян ответил, что соответствующие обсуждения пока продолжаются, в том числе с представителями Венецианской комиссии, поскольку только имеющий отношение к ВК мог обнародовать данный протокол.
Вопрос о том, действительно ли ВК отправила протокол правительству Армении, в частности, премьеру Армении Николу Пашиняну, разозлил В. Карапетяна.
Затем он отметил, что не в курсе, был ли отправлен протокол членам правительства или нет. На уточняющий вопрос, был ли отправлен протокол премьер-министру, он ответил: «Что это за документ, о котором должен был знать премьер? Вы понимаете, о чем говорите? Так почему же вы задаете этот вопрос».
Корреспондент напомнил о том, что в распространенном министерством юстиции РА заявлении отмечается, что премьер в ближайшее время выступит с заявлением по поводу доклада на 119-ом пленарном заседании Венецианской комиссии РА, затем спросил, когда ожидается заявление. «Завтра», – ответил В. Карапетян.
В связи с логикой последнего: «Да что это за документ, о котором должен был знать премьер» возникает вопрос, тогда что это за документ, в связи с которым премьер должен выступить с заявлением.