Համահայկական խաղերն Արցախում անցկացնելու որոշումը եղել է Ապրիլյան պատերազմից հետո, ինչը խորհրդանշական է. Բակո Սահակյան
10:11 07/08/2019
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին ելույթ է ունեցել
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ։ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից ներկայացնում են Սահակյանի խոսքն ամբողջությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Այսօր հիշարժան օր է Արցախի կյանքում. Համահայկական ամառային խաղերն առաջին անգամ անց են կացվում մեր հանրապետությունում:
Ստեփանակերտում են գտնվում մայր Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից բազմաթիվ մարզիկներ ու մարզիչներ, երկրպագուներ ու պարզապես մարդիկ, ովքեր սիրում են սպորտը: Այստեղ չկան հյուրեր, այստեղ բոլորն իրենց տանն են, իրենց պապենական օջախում: Բարի գալուստ Արցախ աշխարհ:
Հայ ժողովուրդը սպորտի հանդեպ ունի ընդգծված վերաբերմունք: Դեռևս վաղնջական ժամանակներում Հայաստանում կազմակերպվում էին համաժողովրդական խաղեր, իսկ հայ մարզիկները մասնակցում էին տարբեր սպորտային մրցաշարերի, այդ թվում նաև անտիկ ժամանակաշրջանի Օլիմպիական խաղերին, ինչի մասին վկայում են պահպանված արձանագրությունները:
Համահայկական խաղերն իրենց բնույթով կարելի է համարել մեր սպորտային անցյալը, ներկան ու ապագան իրար կապող կարևոր մի օղակ:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն Արցախում անցկացնելու որոշումը կայացվել է 2016 թվականին, Ապրիլյան պատերազմից հետո, ինչն ինքնին խորհրդանշական է: Սա յուրովի մի պատասխան է ագրեսիային և բռնությանը: Սպորտը, մարմնավորելով ուժ, կամք, կազմակերպվածություն ու միասնականություն, միաժամանակ հանդիսանում է ատելության ու թշնամանքի հակապատկերը: Այն չի ճանաչում սահմաններ և խոչընդոտներ, միավորում է տարբեր ազգերի ու երկրների:
Մեր պարագայում դա ևս մեկ խթան է՝ ուղղված Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդմանը:
Ճակատագրի բերումով աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մեր քույրերն ու եղբայրներն այս միջոցառման շրջանակներում  հնարավորություն են ստանում մոտիկից ճանաչելու իրենց հայրենիքը, շփվելու իրար հետ, հաստատելու նոր ու ջերմ կապեր, դրական լիցքեր ստանալու հայրենի հողից՝ դառնալով ավելի համախմբված, ուժեղ ու անպարտելի:
Հենց դրանում է մեր ժողովրդի ուժը, հենց դրանում է մեր միասնականության զորությունը, դրանում է մեր հաղթանակների իմաստը: Այդպես եղել է, այդպես կլինի այսուհետ։
Խաղերի պատշաճ անցկացման ուղղությամբ կատարվել է մեծ ու ծավալուն աշխատանք, և ես ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել այս ամենը կյանքի կոչելու համար:
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բոլոր մասնակիցներին և մաղթում մեծագույն հաջողություններ:
Վստահ եմ, որ այս օրերը կվերածվեն սպորտային մեծ տոնի՝ հետաքրքիր պահեր պարգևելով մեզ և անմոռանալի հետք թողնելով բոլորիս սրտերում:
Անկախ արդյունքներից՝ այս խաղերում չեն լինելու պարտվողներ: Հաղթելու է մեր ողջ ժողովուրդը, հաղթելու են մեր միասնականությունը, մեր կամքն ու վճռականությունը:

President: Decision to hold Pan-Armenian Games in Artsakh made after 2016 April War
Artsakh Republic President Bako Sahakyan delivered a welcoming speech at the solemn opening ceremony of the 7th Pan-Armenian Summer Games in the country’s capital Stepanaket on Monday.
The full text of the speech, published by the presidential press service, reads:
“Honorable Prime Minister of the Republic of Armenia,
Today is a memorable day in Artsakh’s life – for the first time the Pan-Armenian Summer Games are held in our republic.
Stepanakert hosts numerous athletes and coaches, fans and just people who love sports from Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora. We do not have guests here; everybody is at home, in their ancestral hearth. Welcome to Artsakh!
The Armenian people have an emphasized attitude towards sports. In ancient times, nationwide games were held in Armenia, and Armenian athletes participated in various sports tournaments, including the Antique Olympic Games, as the preserved records report.
By their nature the Pan-Armenian games are an important link connecting our sporting past, present and future.
The decision to hold the 7th Pan-Armenian Summer Games in Artsakh was made in 2016, after the April War, which is symbolic by itself. This is a unique response to aggression and violence.  Embodying strength, willpower, organization and unity, sports is at the same time the antithesis of hatred and hostility. It recognizes no borders and discrimination, unites different nations and countries.
In our case, this is another impetus cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.
Our sisters and brothers living by destiny in various parts of the world have the opportunity to know their homeland, communicate with one another, establish new and warm bonds, and receive positive impulses from the native soil, becoming more united, much stronger and invincible.
That is the strength of our people, the power of our unity, the essence of our victories. It has always been like that, so it will be so further on.
Great and excessive work has been done for proper conduct of the games, and I would like to express my gratitude to all those who have spared no effort to bring all this to life.
I once again welcome all the participants of the 7th Pan-Armenian Summer Games and wish greatest success.
I am confident that these days will turn into a great sporting holiday, giving us exciting moments and leaving an unforgettable footprint in the hearts of all of us.
Regardless of the results, there will be no losers in these games. Our whole people, our unity, our will and determination will win.