ԲՀԿ-ն առաջարկում է քրեորեն պատժելի դարձնել կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացրել կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը քրեորեն պատժելի դարձնելու օրինագիծ։
Համապատասխան առաջարկը ներկայացնող՝ Քրեական օրենսգրքում լրացում և Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը ներկայացրեց ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Գործող կարգով կենդանու դեմ դաժան վերաբերմունքը պատժվում է չնչին տուգանքով։ Ոստիկանության կողմից ստացված տեղեկատվության համաձայն, այդ տուգանքով պատասխանատվության որևէ անձ չի ենթարկվել»,- նշեց պատգամավորը։
Նա ասաց, որ իրենք առաջարկում են Քրեական օրենսգրքում լրացում կատարել և այնտեղ ավելացնել հոդված՝ «Կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը» անվանումով։
«Առաջարկում ենք տնային և անտուն կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի՝ խեղելու, մասնատելու, թունավորելու, փորձարկելու, ողջ վիճակում անդամահատումը, մաշկահանումը, կենդանուն բարձրությունից նետելը, մարտերի կազմակերպման ու անցկացման համար սահմանել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից 300-ապատիկի չափով կամ կալանքով՝ 1-3 ամիս ժամկետով կամ՝ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 1 տարի ժամկետով։ Իսկ նույն արարքը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ու առանձնակի դաժանությամբ, պատժվում է նվազագույն աշխատավարձի 300-ապատիկից 500-ապատիկի չափով կամ կալանքով՝ 1-3 տարի ժամկետով»,- մանրամասնեց Զոհրաբյանը։
Նա նաև ասաց, որ օրինագծերով սահմանվում են նաև տնային և անտուն կենդանիների տարբերակումները. «Տնայինը՝ տնային պայմաններում պահվող կենդանիներն են, իսկ անտունները, որոնք վայրի չեն և չունեն տնօրինող ու տիրապետող»։

Депутаты фракции «Процветающая Армения» предложили криминализировать жестокое обращение с животными
Фракция Национального Собрания Армении «Процветающая Армения» представила на обсуждение проект о криминализации жестокого обращения с животными.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян представила законопроект  о внесении изменений в Уголовный кодекс и Кодекс об административных правонарушениях.
«По действующим регулировкам жестокое обращение с животными наказывается незначительным штрафом. Согласно полученным из полиции данным, ни одно лицо ещё не привлекалось к ответственности в виде штрафа», – отметила парламентарий.
Она отметила, фракция предлагает внести дополнения в Уголовный кодекс и добавить статью – «Жестокое обращение с животными».
Н. Зограбян отметила, что за жестокое обращение с домашними и бездомными животными, в частности, за причинение увечий, расчленение, проведение опытов и прочее, предлагается ввести штрафы в стократном или трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы или арестом сроком от 1 до 3 месяцев, или лишением свободы сроком максимум на 1 год. «За совершенное аналогичное деяние группой лиц, группой лиц по предварительному сговору или организованной группой, наказывается штрафом в трехсоткратном или пятисоткратном размере установленной минимальной зарплаты или арестом сроком от 1 до 3 лет», – пояснила она.
Она отметила также, по проекту устанавливаются также различие понятий «домашние» и «бездомные» животные. «Домашние – содержащиеся в домашних условиях, а бездомные – это не дикие животные, это животные, у которых нет хозяев», – пояснила Н. Зограбян.