Կրթության ոլորտի մասնագետներին ասում են՝ փորձեք այլ դաշտում այլ աշխատանք գնել
Դեռևս հունիսին լուծարված Կրթության ազգային ինստիտուտի շուրջ 400 աշխատակից մինչև օրս գործազուրկ են: Թեև արդեն մի քանի հանդիպում ունեցել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համապատասխան պաշտոնյաների հետ, սակայն նրանց անհայտ է, թե ինչ է սպասվում իրենց:
Այսօր Կրթության ազգային ինստիտուտի աշխատակիցները հավաքվել էին նախարարության մոտ: Panorama.am-ի հետ զրույցում ինստիտուտի աշխատակից, գերմաներենի մասնագետ Սաթենիկ Հայթյանն ասաց, որ նախկին հանդիպումների ժամանակ որևէ սպառիչ պատասխան չեն ստացել:
«Մեր ինստիտուտը լուծարվեց այն հիմքով, որ դառնալու է հիմնադրամ, սակայն երբ կդառնա հիմնադրամ, չենք կարողանում հասկանալ: Առաջ ասել էին սեպտեմբերին, հետո՝ հոկտեմբերի 15-ին իբր պետք է լիներ կառավարության որոշում: Սակայն որևէ որոշում չկա: Եկել ենք իմանալու, թե ինչ է լինելու: Հանդիպեցինք փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանի հետ: Նա ասաց, որ կանոնադրությունը գրված է, պատրաստ է, մեր կոնտակները վերցրեցին, որպեսզի քննարկման ժամանակ մեզ էլ հրավիրեն: Այսինքն երկու շաբաթով հետաձգվեց»,- ասաց նա:
Ս.Հայթյանի խոսքով, հիմնադրամ դառնալուց հետո այն չի կոչվելու այլևս Կրթության ազգային ինստիտուտ, նաև չի կատարելու այն ֆունկցիան, որը կատարել է մինչև լուծարումը, մասնավորապես ուսուցիչների վերապատրաստում:
«Հարց է՝ երբվանի՞ց կսկսի աշխատել այդ կառույցը և արդյո՞ք մենք կաշխատենք այդտեղ: Մեզ հայտնել են, որ իրենք չեն կարող ասել՝ մենք կաշխատենք, թե ոչ, մրցույթ է լինելու, աշխարհի ծայրից ցանկացած մարդ կարող է մասնակցել: Այն լինելու է փոքր կառույց: Մեզ ասում են փորձեք այլ աշխատանք փնտրել, եթե լավագույններն եք, փորձեք այլ դաշտում այլ աշխատանք գնել: Այնպես չէ, որ կրթության ոլորտի մասնագետների համար, որոնք զբաղվել են չափորոշիչներով, վերապատրաստմամբ, գործը դրված է, որ գնաս ու անես»,- նշեց նա:
Կրթության ազգային ինստիուտը մասնաճյուղեր է ունեցել Հայաստանի մարզերում: Նախ դրանք են փակվել, այնուհետև նաև լուծարվել է հենց ինստիտուտը:
Ս. Հայթյանն ասաց, որ մինչև 2021 թվականը ուսուցիչների վերապատրաստումները սառեցված են, ասել են, որ այլ կառույցներ են իրականացնելու, ոչ թե նոր ստեղծվող հիմնադրամը:
«Բայց արյդյոք այդ կազմակերպությունները կլինեն պետական մտածողությամբ, պետական կառույցներ, թե կլինեն հիմնադրամներ, որոնք գումար են բերում, վերապատրաստում են, իսկ հետո երբ վերջանում է գումարը...: Իսկ այդ հիմնադրամներին ո՞վ է վերահսկելու, արդյո՞ք իրենց վերապատրաստումները կլինեն արդյունավետ, որակով, թե՞ ոչ»,- հարցադրումներն անում է Կրթության ազգային ինստիտուտի արդեն նախկին աշխատակիցն ու պատասխաններ չունի:
Ս. Հայթյանն ընդգծեց, որ իրենց ինստիտուտոտում աշխատել են կրթության ոլորտում երկար տարիների փորձ ունեցող մասնագետներ, գիտության թեկնածուներ, ձեռնարկների հեղինակներ, ու այս պահին բոլորը գործազուրկ են, չգիտեն էլ, թե ինչ է լինելու:
Նշենք, որ «Կրթության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության գործունեության հիմնական ուղղություններն էին հանրակրթության և ՄԿՈՒ ոլորտներում՝ մանկավարժական և ղեկավար կադրերի վերապատրաստում, ուսումնամեթոդական գրականության փորձաքննություն, կրթության կառավարման և բովանդակային նորմատիվների մշակում, գնահատման համակարգի մշակում, մանկավարժական մամուլի հրատարակում:

Специалисты Национального института образования Армении остались без работы: в министерстве предложили найти работу в другой сфере
12:21 18/10/2019
400 сотрудников упраздненного ещё в июне Национального института образования до сих пор остаются безработными. Несмотря на то, что провели несколько встреч с соответствующими должностными лицами министерства образования, науки, культуры и спорта, однако, им очевидно, что их ждет в будущем.
Сегодня сотрудники Национального института образования собрались у министерства. В беседе с корреспондентом Panorama.am сотрудник института, специалист по немецкому языку Сатеник Айтян отметила, что во время предыдущих встреч они не получили исчерпывающих ответов.
«Наш институт был упразднен на том основании, что станет фондом, однако, когда именно он станет фондом – мы не понимаем. Раньше говорили, что это произойдет в сентябре, затем – 15 октября должно было быть принято решение правительства. Однако никакого решения не было. Пришли узнать, что ожидается. Встретились с заместителем министра Аревик Анапиосян. Она сказала, что регламент уже разработан, готов, они взяли наши контакты, чтобы пригласить нас на обсуждение. То есть, всё отложено ещё на две недели», – отметила она.
По словам С. Айтян, после того, как институт станет фондом, он отныне не будет называться Национальным институтом образования, не будет выполнять функцию до упразднения, а именно – профессиональную переподготовку учителей.
«Возникает вопрос, когда эта структура начнет работать, и действительно мы будем работать там. Но нам сообщили, что не могут сказать, будем ли мы там работать или нет. Состоится конкурс, человек из любой точки мира может принять в нем участие. Это будет небольшая структура. Нам говорят – попробуйте найти другую работу, если вы – лучшие, попытайтесь найти работу в другой сфере. Не так, что существует много вакансий для специалистов сферы образования, которые занимались стандартами, переподготовкой», – отметила она.
У Национального института образования также имеются филиалы в областях Армении. Сначала были закрыты эти филиалы, затем также упразднен Национальный институт.
С. Айтян отметила, что до 2021 года заморожена переподготовка учителей, сказали, что переквалификацию будут осуществлять другие структуры, а не создаваемый фонд.
«Но на самом ли деле эти организации будут с государственным мышлением, будут государственными структурами или фондами, которые приносят прибыль, осуществляют переподготовку, а потом, когда средства заканчиваются… Кто будет осуществлять контроль над этими фондами, действительно ли переподготовка будет эффективной, качественной или нет?» – задаётся вопросами уже бывшая сотрудница Национального института образования, ответов на которые не получены.
С. Айтян подчеркнула, что в Национальном институте образования работали имеющие многолетний опыт работы в сфере образования специалисты, кандидаты наук, авторы учебных пособий и все на данный момент являются безработными, не знают, чего ждать в будущем.