Բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման ԵԽԽՎ երևանյան գրասենյակի առջև (լրացվում է)
Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարեց, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի շուրջ ԵԽԽՎ պատվիրակության հետ հանդիպումը փակ է եղել ՀՀ իշխանությունների նախաձեռնությամբ. «Պաշտոնապես հայտարարում եմ ԱԺ պատգամավորներից մեկի հետ իմ զրույցի մասին, որն ասաց հետևյալը. «մենք ԵԽԽՎ պատվիրակությանը հարցրեցինք՝ ինչի՞ եք գաղտնի անում, ինչո՞ւ այս ամենը հրապարակային չի լինում, և ԵԽԽՎ պատվիրակությունը հստակ պատասխան տվեց. «գիտեք, ձեր իշխանություններն են ուզել, որ գաղտնի լինի»:
Նրա խոսքով՝ այս պահին Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացմանը խանգարում է մեկ անձ՝ ՍԴ նախագահը. «Հրայր Թովմասյանն է այս երկրում միայն խանգարում Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացմանը։ Կոնվենցիայի վավերացումը Հայաստանում հիմք է դնելու մեծ հոմոֆոբիայի»։
Նաև նշեց, որ այս նախաձեռնությունը սկսում է Ստամբուլյան կոնվենցիայի դեմ բոլոր ուժերի համախմբման գործընթաց:
16:07
Ելույթ ունեցավ ՎԵՏՕ շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը՝ նշելով. «Կարող եմ արձանագրել, որ ՎԵՏՕ-ի ջանքերով կանխվեց Ստամբուլյան կոնվենցիայի օրոք քարոզչական կեղծիքի ողջ արշավը: Մենք բացահայտեցինք, որ կոնվենցիայի քարոզը ստի, կեղծիքի և մանիպուլյացիայի վրա է հիմնված, իսկ կոնվենցիայի քարոզով հիմնակում զբաղվում են տխրահռչակ Սորոսի գրասենյակի շահառուները: Իրականում Ստամբուլյան կոնվենցիայի նախնական քարոզչության փուլը ոչ միայն սուտ ու կեղծիք էր, այլ լկտի ծաղր՝ բռնության իսկական զոհերի նկատմամբ»։
15:41
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Երևանյան գրասենյակի առջև բողոքի ակցիա է անցկացվում՝ ընդդեմ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման:
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանն ավելի վաղ նշել էր. «ԵԽԽՎ-ից բանագնացներ են եկել, որպեսզի «համոզեն» ԱԺ պատգամավորներին և այլ պաշտոնատար անձանց կոնվենցիայի կարևորության մասին: Իրականում այս մարդիկ եկել են որպեսզի իշխանության ներկայացուցիչների հետ ճնշեն բոլոր այն պատգամավորներին, պաշտոնատար անձանց որոնք դեմ են ԼԳԲՏ համայնքի քարոզչության իրավական հիմք հանդիսացոող կոնվենցիայի վավերացմանը: Այս մարդիկ Հայաստանի Հանրապետության դեմ են և մենք այսօր դրա մասին բարձրաձայն կխոսենք ԵԽԽՎ պատվիրակության հայաստանյան գրասենյակի առջև»։
Հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը Հայաստանում է Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակությունը, որը ժամանալ է Հայաստան «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի (Ստամբլյան կոնվենցիա) վավերացման գործընթացին աջակցելու համար։

Акция против ратификации Стамбульской конвенции – у офиса Совета Европы в Ереване
Участники акции против ратификации Стамбульской конвенции от здания Национального Собрания Армении направились к офису Совета Европы в Ереване.
Председатель общественной организации «Гражданское сознание» Нарек Самсонян ранее отметил: «Из ПАСЕ прибыли переговорщики, чтобы "убедить" депутатов Национального Собрания и других должностных лиц в важности конвенции. В действительности же эти люди прибыли, чтобы с представителями власти оказать давление на всех тех депутатов и должностных лиц, которые выступают против ратификации конвенции, являющейся правовой базой для пропаганды ЛГБТ-сообщества. Эти люди – против Республики Армения, и мы сегодня об этом будем публично говорить напротив офиса СЕ в Ереване».
С 31 октября по 1 ноября в Армении находится делегация СЕ, прибывшая для оказания содействия процессу ратификации Конвенции Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием (также известная как Стамбульская конвенция).
Основатель движения ВЕТО Нарек Малян в свою очередь указал: «Могу констатировать, что усилиями движения ВЕТО удалось предотвратить всю пропагандистскую кампанию фальши при Стамбульской конвенции. Мы раскрыли, что пропаганда конвенции основана на лжи, фальши и манипуляции, а ее пропагандой в основном занимаются бенефициары печально известного офиса Сороса.  В действительности предварительный пропагандистский этап Стамбульской конвенции был не только построен на лжи, но и был наглой насмешкой по отношению к реальным жертвам насилия».
Нарек Самсонян заявил, что встреча с делегацией ПАСЕ по Стамбульской конвенции была закрытой по инициативе властей Армении.
«Я официально заявляю о своем разговоре с одним из депутатов НС, который сказал следующее: "Мы спросили делегацию ПАСЕ, почему встречу проводите в конфиденциальном режиме, а не публично, и делегация ПАСЕ дала четкий ответ: "знаете, ваши власти захотели, чтобы встреча была тайной"», – указал Самсонян.
По его словам, на данный момент только один человек препятствует ратификации Стамбульской конвенции – председатель Конституционного суда Грайр Товмасян.
«Только Грайр Товмасян в этой стране мешает ратификации Стамбульской конвенции. Ратификация Конвенции в Армении заложит основу для большой гомофобии»,– отметил он.
Он также отметил, что эта инициатива запускает процесс консолидации всех сил против Стамбульской конвенции.