Հռոմեական կոնվենցիան թույլ չի տվել անօթևան հային արտաքսել Կուզբասից
Կեմերովոյի շրջանի Մարիինսկի քաղաքային դատարանը ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ վարչական տույժ է կիրառել Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրյա քաղաքացիների մնալու ռեժիմը խախտելու համար։ Դատարանը հիմնվել է 1950-ի նոյեմբերի 4-ին Հռոմում կնքված «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի դրույթների վրա։ Այս մասին գրում է «city-n.ru»-ն։
Ըստ Կեմերովոյի շրջանի Մարիինսկի քաղաքային դատարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսի Բուշուևի, վարչական դատարանի կողմից վարչական իրավախախտման գործի քննության ընթացքում պարզվել է, որ 2019 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի ՆԳՆ դեպարտամենտի միգրացիայի բաժնի տեսուչը հայտնաբերել է 50-ամյա ՀՀ քաղաքացու, ով առանց կացության փաստաթղթի բնակվում է ՌԴ տարածքում։
Իրականացված վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմելուց հետո նրան բերման են ենթարկել վարչական պատասխանատվություն ՝ Ռուսաստանի Դաշնության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 18.8-րդ հոդվածի 11-րդ մասի համաձայն, որը ենթադրում է 2 հազարից 5 հազար ռուբլի տուգանք ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից վարչական վտարմամբ կամ առանց դրա:
Դատարանում մեղադրյալը ճանաչել է իր մեղավորությունը, բայց առարկել է երկրից վտարելու մասին որոշումը՝ բացատրելով, որ  ապրում է Կրասնոյարսկում կնոջ և երկու երեխաների հետ միասին, նա ավելի քան 30 տարի ամուսնացած է, և եկել է Մարիինսկ աշխատելու: Նա նշել է, որ  չունի փաստաթղթեր կապված ֆինանսական ծանր իրավիճակի հետ։
Կատարված վարչական իրավախախտման վերաբերյալ դատարանը  որոշում է կայացրել՝ հյիմնվելով Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության ինչպես նաև միջազգային պայմանագրերի վրա։
1950-ի նոյեմբերի 4-ին Հռոմում կնքված «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն՝ յուրաքանչյուր ոք ունի անձնական և ընտանեկան կյանք ունենալու իրավունք, որը պետք է հարգել։ Պետական իշխանությունների կողմից այս իրավունքի իրացման միջամտությունն արգելված է, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ այդպիսի միջամտությունը նախատեսված է օրենքով և անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակության մեջ ազգային անվտանգության և հասարակական կարգի, երկրի տնտեսական բարօրության համար։
Հաշվի առնելով վարչական պատասխանատվության ծանրացուցիչ հանգամանքների բացակայությունը, հանցագործի ինքնության մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև գործի առանձնահատուկ հանգամանքների բացակայությունը, դատարանը եզրակացրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից վարչական վտարման ձևով պատիժ նշանակելը հակասում է վերը նշված կոնվենցիային:
Արդյունքում, դատարանը Ռուսաստանից  չի վտարել Հայաստանի քաղաքացուն, և հաշվի առնելով նրա ֆինանսական վիճակը, վճռել է վերջինիս տուգանել երկու հազար ռուբլու չափով:

Римская конвенция и узы брака не позволили депортировать из Кузбасса армянина без гражданства
Мариинский городской суд Кемеровской области при назначении административного наказания гражданину Армении за нарушение режима пребывания иностранных граждан в Российской Федерации учёл положения статьи 8 Конвенции о защите прав человека и основных свобод, заключённой в Риме 4 ноября 1950 года, о праве каждого на уважение личной и семейной жизни и недопущении вмешательства со стороны публичных властей в осуществление этого права, за исключением ряда случаев, сообщает «Город Nовостей».
Как сообщил официальный представитель Мариинского городского суда Кемеровской области Алексей Бушуев, в ходе рассмотрения судом дела об административном правонарушении установлено, что инспектором отделения по вопросам миграции отдела МВД России 9 ноября 2019 года выявлен 50-летний гражданин Армении, находящийся без документов, подтверждающих право пребывания на территории Российской Федерации. После составления протокола о совершённом административном правонарушении он был доставлен в суд для привлечения к административной ответственности по части 11 статьи 18.8 Кодекса Российской Федерации об административных правонарушениях, влекущей штраф в размере от 2 тысяч до 5 тысяч рублей с административным выдворением за пределы Российской Федерации или без такового.
В суде правонарушитель признал свою вину, но возражал против выдворения за пределы страны, пояснив, что в Красноярске у него проживает жена и двое взрослых детей, в браке он состоит уже более 30 лет, а в Мариинск приехал работать. Документов же не имеет в связи с тяжёлым материальным положением.
Суд, решая вопрос о виде и размере наказания за совершённое административное правонарушение, учёл, что Кодекс Российской Федерации об административных правонарушениях основывается на Конституции Российской Федерации, а также на общепризнанных принципах и нормах международного права и международных договорах Российской Федерации.
В силу положений статьи 8 Конвенции о защите прав человека и основных свобод, заключённой в Риме 4 ноября 1950 года, каждый имеет право на уважение его личной и семейной жизни. Не допускается вмешательство со стороны публичных властей в осуществление этого права, за исключением случаев, когда такое вмешательство предусмотрено законом и необходимо в демократическом обществе в интересах национальной безопасности и общественного порядка, экономического благосостояния страны, в целях предотвращения беспорядков или преступлений, для охраны здоровья или нравственности или защиты прав и свобод других лиц.
Учитывая отсутствие отягчающих административную ответственность обстоятельств, данные о личности правонарушителя, а также конкретные обстоятельства рассматриваемого дела, суд пришёл к выводу, что назначение наказания в виде административного выдворения за пределы Российской Федерации будет противоречить вышеприведённой Конвенции.
В результате суд не стал выдворять гражданина Армении за пределы России, и с учётом его материального положения назначил наказание за совершённое правонарушение в виде административного штрафа в размере двух тысяч рублей. 20 ноября 2019 года постановление вступило в законную силу.