Կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման 13-րդ միջոցառման շահառուները նպաստառու ընտանիքներն են
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը կառավարության նիստում ներկայացրեց կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման 13-րդ միջոցառումը, որի նպատակն է այս պայմաններում աջակցել սոցիալական դժվարությունների առաջ կանգնած սոցիալապես անապահով ընտանիքներին։
«Շահառու են այս տարվա ապրիլի դրությամբ ընտանեկան և սոցիալական նպաստների իրավունք ունեցող ընտանիքները։ Խոսքը շուրջ 85 հազար ընտանիքի մասին  է»,- ասաց նախարարն ու հավելեց, որ ընտանիքները կստանան իրենց նպաստների 50 տոկոսի չափով միանվագ աջակցություն։
Աջակցության 70 տոկոսը կտրամադրվի կանխիկ, ապրիլ ամսվա նպաստի վճարման հետ միասին, իսկ 30 տոկոսը կփոխանցվի որպես բաժանորդի կողմից սպառած էլեկտրաէներգիայի վճար ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
Եթե շահառուն բաժանորդ չէ, գումարը տրվում է նրան կանխիկ, եթե շահառուն ունի կուտակած պարտք, այն ուղղվում է պարտքի մարմանը, պարտք չունենալու դեպքում՝ դառնում է որպես կանխավճար։ Ծրագրի իրականացման համար տրամադրվել է 1.2 մլրդ դրամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ այս ծրագրի շրջանակում կարող են ընդգրկվել օրավարձով աշխատող քաղաքացիները, նրանք կարող են օգտվել հինգ միջոցառումներից որևէ մեկով։

Nearly 85,000 families to receive support as part of 13th coronavirus relief measure in Armenia
At a government meeting on Thursday, Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan presented the 13th relief measure to support the socially vulnerable families facing social problems due to the coronavirus outbreak.
"As of April, the beneficiaries of the measure are the families entitled to family and social benefits. It covers nearly 85,000 families,” the minister said, adding that the families will get one-time assistance at a rate of 50% of their benefits.
70% of the support is provided to the family in cash, together with the payment of April benefits, while 30% is transferred as a payment for the electricity consumed by the subscriber. In case the beneficiary is not a subscriber, the amount is provided in cash. If the beneficiary has a debt, the amount is directed to its repayment, otherwise it is registered as a prepayment for electricity consumption.