Նույն տարիքի երեխաների մի մասը դպրոց կգնա 3 օր, մյուսը՝ 6
Ուշադրությամբ հետևելով կրթության փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանի ասուլիսին, մեծ հարցական ունեցանք, որի մասին էլ հայտնեցինք ԿԳՄՍ։
Հայտարարվել էր, 20-ից ավելի աշակերտ ունեցող դասարանները կիսվելու են երկու խմբի, որոնցից յուրաքանչյուրը երեք օր է դպրոց հաճախելու։ Փոխնախարարը նշել էր, որ դասապրոցեսն ու ուսումնական պլանն այնպես է կազմվելու, որ աշակերտները հավասարապես ստանան անհրաժեշտ նյութերը։
Այսպիսով ստացվում է, որ մեկնարկող դասապրոցեսին աշակերտների մի մասը կմասնակցի եռօրյա, իսկ մյուս մասը՝ վեցօրյա ռեժիմով։ Այս մասին էլ հենց Panorama.am-ը հարց ուղղեց ԿԳՄՍ նախարարություն՝ արդյո՞ք ստացվում է այնպես, որ 9 տարեկան երեխան մի դպրոցում կարող է երեք օր մասնակցել 45 րոպեանոց դասապրոցեսին, իսկ մյուս դպրոցում՝ 6 օր... ԿԳՄՍ նախարարությունից արձագանքեցին՝ այո։
ԿԳՄՍ փոխնախարարը վստահեցնում էր, որ ուսուցիչների հավելյալ ծանրաբեռնվածություն չի լինելու, և նրանք աշխատելու են նախատեսված դրույքաչափով։
Նա մասնավորապես նշել էր. «Նախարարությունը սահմանել է այնպիսի մոտեցում, որով ուսուցչի ծանրաբեռնվածությունն ավելին չի լինի, քան նախատեսված է իր ժամաքանակով։ Սա չի նշանակում, որ դասաժամերը փոխելու ենք 20-20 րոպեի, դասաժամերի տևողությունը հստակ է, որ 45 րոպե է, դասամիջոցները՝ 5 րոպե։ Եվ այս դասաբաշխումները տեղի են ունենում դպրոց գալու օրերի հերթականության միջոցով։ Այսինքն՝ եթե դասարանը կիսվելու է երկու խմբի, ապա առաջինը գալու է իր սահմանված օրերին, իսկ երկրորդը՝ իր։ Եվ եթե ուսուցիչը պետք է շաբաթական երկու դասաժամ ունենար, ապա այն պահպանվում է, և հավելյալ ծանրաբեռնվածություն չի ավելանում»։
Թե այդ դեպքում ինչպես պետք է բաշխվեն դասաժամերը, կորոշեն դպրոցները։
Այսպիսով, չնայած պլանի «այնպես կազմելուն», եթե ուսուցիչները հավասար «ծանրաբեռնվածություն» են ունենալու, ստացվում է, որ շաբաթական 3 օր դպրոց հաճախող երեխաները կամ հետ կընկնեն 6 օր հաճախողներից, կամ նրանց կծանրաբեռնեն ծնողների հաշվին։
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ ԿԳՄՍՆ-ն կրկին անգամ հոգածությամբ, խորությամբ և արդարացիության սկզբունքով չի մոտեցել նոր ուսումնական տարվա ծրագրին, թեև դրա համար ուներ մի ամբողջ ամառ՝ մտածելու ու լուծում գտնելու համար։
Գոնե 6 օր հաճախողները կրկին անցնեին հնգօրյա ռեժիմին.... Թեև՝ պարզ է ինչու այդպես չեն արել՝ որ ուսուցիչների հետ ֆինանսական խնդիրներ, իրենց կարծիքով, չծագեն։
«Հավասարություն» դնելով ուսուցիչների աշխատանքներին, նախարարությունը մեծ անհավասարության նշան է դրել աշակերտների՝ հավասար հնարավորությամբ գիտելիք ստանալու իրավունքների միջև։

В Армении часть учащихся одного возраста будет ходить в школу 3 дня в неделю, другая часть – 6 дней
Внимательно следя сегодня за пресс-конференцией заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян, у нас возник серьезный вопрос, который мы и направили в министерство ОНКС.
На пресс-конференции было указано, что в школах, где в каждом классе более 20 учеников, классы будут разделены на 2 группы. Дети будут ходить в школу по очереди, каждая группа – по 3 дня. По словам замминистра, учебный процесс и учебный план будут составлены таким образом, чтобы всем ученикам в равной степени были предоставлены необходимые материалы.
Таким образом, получается, что в начинающемся учебном процессе часть учеников будет участвовать в трехдневном режиме, а другая часть – в шестидневном режиме. Именно об этом сайт Panorama.am и направил вопрос в министерство ОНКС Армении: выходит ли так, что 9-летний ребенок в одной школе может участвовать в 45-минутном учебном процессе 3 дня в неделю, а в другой – 6 дней?.. Из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении ответили утвердительно.
Заместитель министра ОНКС уверяла, что у учителей не будет дополнительной нагрузки и что они будут работать по предусмотренной ставке.
Она в частности отметила: «Министерство избрало такой подход, при котором нагрузка учителя не будет больше, чем предусмотрено количеством его часов. Это не значит, что мы сделаем уроки по 20-20 минут, продолжительность уроков четко составляет 45 минут, перемен – 5 минут. И эти распределения происходят посредством очередности дней посещения школы. То есть, если класс будет разделен на две группы, то группы будут приходить в назначенные им дни. И если у учителя в данном классе 2 урока в неделю, то эти часы сохраняются, дополнительной нагрузки не будет».
А как распределять уроки, в данном случае решат школы.
Таким образом, несмотря на «составление плана таким образом», если у учителей будет равная «загруженность», то посещающие школу 3 дня в неделю дети либо будут отставать от посещающих школу 6 дней учащихся, либо их будут загружать за счет родителей.
Все это свидетельствует о том, что министерство ОНКС в очередной раз не подошло к программе нового учебного года с осторожностью, глубиной, принципом справедливости, хоть для этого у него и было целое лето, чтобы подумать и найти решение.
Хотя бы посещающие школу 6 дней ученики вновь перешли бы на 5-дневку… Хотя, понятно, почему так не сделали: чтобы, по их мнению, финансовых проблем с учителями не возникло.
Ставя знак «равенства» между работой учителей, министерство поставило большой знак неравенства между правами учащихся – на получение знания с равными возможностями.