Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը կորոշվի ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում
ԱԺ պատգամավորների առնվազն քառրոդ մասի  պահանջով նոր տեսակի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու և այդ վիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության և պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը  որոշելու համար ստեղծվել է ԱԺ քննիչ հանձնաժողով, որի կազմը և անդամների թիվը պետք է որոշի խորհրդարանը։
Հանձնաժողովի նախաձեռնող խմբի անդամ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ ըստ ներկայացված նախագծի, նախաձեռնողներն առաջարկում են, որ հանձնաժողովն ունենա 12 անդամ, որից 7-ը իշխող խմբակցությունից, 3-ը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից, և 2-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ից։
«Այս իրավակարգավորումը, մեր կարծիքով, ընդհանրապես անիմաստ է, քանի որ հանձնաժողովն այլևս ստեղծված է, և դրա անդամների ընտրությունը պետք է ուղղակի գրության միջոցով լիներ, որը կուղարկվեր խմբակցություններին։ Բայց ներկայիս կանոնակարգով, պետք է ԱԺ պատգամավորները հաստատեն կարգը»,- նշեց նա։
ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք հանձնաժողովը կքննարկի ընդդիմության հայտարարություններն ու գործողությունները, որոնք եղել են հակասական, իրարամերժ, ապակողմնորոշող, և միտված են եղել լրահոսում մեկ օր երևալուն և մի խումբ անձանց բարեհաճությունը վայելելուն. «Մասնավորապես, ընդդիմության կողմից ասվել է, որ պետք է փակել Իրանի և Իտալիայի հետ եղած սահմանը, հետո ասվել է, որ կարանտինի անվանումը կխանգարի, որ սահմանները բացվեն։ Կամ առաջարկել են, որ խորհրդարանը չաշխատի, հետո բողոքել են, որ խորհրդարանում պետք է դիմակ չկրել...»։
Ի պատասխան, Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ հարցը կապ չունի ներկայացված որոշման հետ։
«Բայց կպատասխանեմ։ Հարցի մեջ արդեն կան գնահատողական դատողություններ, ինչպես նաև խեղաթյուրված մասեր։ Երբ ասվել է Իտալիայի սահմանը փակեք, դա հենց այն պահին պետք է արվեր, երբ Հայաստան էին գալիս վարակակիրներ, իսկ մեզ մոտ դեռ հաստատված դեպքեր չկային։ Իսկ երբ սեպտեմբեր ամսին ասում ենք, որ պետք է ձեռնարկել քայլեր, որ սահմանները բացվեն, արդեն այլ իրավիճակ է, և հետևաբար, պետք է սահմանները բացվեն։ Ես չեմ հիշում ընդդիմադիր որևէ պատամավորի, որն ասած լինի, թե խորհրդարանում չպետք է կրել դիմակներ, այլ ասվել է, որ ԱԺ նախագահը չի կարող պատգամավորին հեռացնել նիստերի դահլիճից, եթե պատգամավորը դիմակ չի կրում։ Ինչպես տեսնում եք՝ տվյալ պատգամավորն այդ օրվանից մինչև այսօր չի գալիս նիստերին։ Բայց բանավեճը դրա մասին է եղել»,- շեշտեց Էդմոն Մարուքյանը։

Эффективность борьбы с коррупцией установит следственная комиссия НС Армении
По требованию не менее чем одной четверти от общего числа депутатов Национального Собрания Армении – в целях установления эффективности осуществленных правительством РА и комендатурой мероприятий в направлении предотвращения распространения коронавируса нового типа и борьбы с COVID-19 – создана следственная комиссия, состав и число членов которой должен утвердить парламент.
Член инициативной группы по созданию комиссии, глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян отметил, что, согласно представленному проекту, авторы инициативы предлагают, чтобы комиссия состояла из 12 членов, в ней должны быть представлены все парламентские фракции. Большинство мест – 7 – получат представители от правящего блока «Мой шаг». При этом «Процветающая Армения» будет представлена в комиссии тремя депутатами, а «Просвещенная Армения» – двумя.
Вице-спикер НС Армении Лена Назарян поинтересовалась, будет ли комиссия обсуждать заявления и действия оппозиции, которые были противоречивыми, взаимоисключающими, дезориентирующими и нацеленными на то, чтобы промелькнуть в прессе и удостоиться благосклонности группы людей.
«В частности, оппозиция заявила, что необходимо закрыть сообщение с Ираном и Италией, потом же заявила, что название «карантин» помешает открытию границ с Арменией. Или же предлагала, чтобы парламент не работал, затем жаловалась на ношение масок в НС…» – перечислила Назарян.
В ответ Эдмон Марукян сказал, что вопрос не имеет отношения к представленному решению.
«Но я отвечу. В вопросе уже содержатся оценочные суждения, а также искаженные части. Когда говорилось о необходимости закрытия границы с Италией, это нужно было сделать в тот самый момент, когда в Армению приезжали инфицированные люди, но у нас еще не было подтвержденных случаев заражения коронавирусом. И когда в сентябре мы говорим, что нужно предпринять шаги в направлении открытия границ, ситуация – уже другая, и, следовательно, границы должны открыться. Я не припомню ни одного депутата от оппозиции, который говорил бы, что в парламенте не нужно носить маски, но было сказано, что спикер НС не может удалить депутата из зала заседаний, если депутат не носит маску. Как видите, данный депутат с того дня и до сих пор не приходит на заседания. Но дискуссия шла об этом», – подчеркнул Эдмон Марукян.