Պատերազմում կյանքի մի դրվագ. Հրաշքով ողջ գտնված զինծառայողներն ու նրանց հեռվից հեռու փրկած ընտանիքը
«Վայ, ես ձեր ցավը տանեմ, ես ձեր ջանին մեռնեմ»,- դեկտեմբերի 21-ից ի վեր անընդհատ կրկնում է հադրութցի Ապրես Սարգսյանի կինը՝ տիկին Սվետան ու շարունակ ընտանիքի անդամների հետ մեկ լացում է, մեկ ծիծաղում։
70 օր անհայտության մեջ ապրած ու դեկտեմբերի 20-ին ողջ գտնված վեց զինծառայողները հենց տիկին Սվետայենց՝ Վանք գյուղում թողած տանն են թաքնվել, դիտարկում կատարել, սնվել ու անտառներ գնալուց առաջ այնտեղից ուտելիք վերցրել։
Գեղարքունիքի Արծվանիստ գյուղում այժմ հաստատված հադրութցի երիտասարդը դեկտեմբերի 21-ին, Panorama.amայս հրապարակումը հեռախոսում բացած, հասնում է Ապրես Սարգսյանի՝ նույն գյուղում ժամանակավոր զբաղեցրած տուն ու հայտնում լուրը՝ տղաները տիկին Սվետայի փակած պահածոներով են սնվել։
«Եկավ ասեց, Ապրե՛ս, ֆեյսբուքում գրած է, որ այդ տղաները ձեր տանն են եղել, քո անունն էլ է գրած։ Էդ գրածը կարդացինք, չես պատկերացնի, առավոտից էնքան լաց եղա, ախր ես մի քիչ էլ լավ չեմ, այստեղ տեղանքը բարձր է, ճնշումս բարձրանում է... համ ուրախացել եմ, որ էդ երեխեքը ողջ են, համ ուրախացել եմ, որ իմ փակածն են կերել, այ հիմա էլ տեսնում ես, լացս զսպել չի լինում»,- Panorama.am-ին պատմում է տիկին Սվետան։
Ապրեսենց ընտանիքում՝ կինը, դուստրը, փեսան, թոռնիկներն անհամբեր սպասում են հրաշքով ողջ գտնված վեց զինվորների, նրանց ծնողների հետ հանդիպմանը։ Մինչ այդ գտել են Դավիթի մոր՝ տիկին Ալինայի ֆեյսբուքյան էջը, նամակ են գրել։
«Էս տարի էնքան շատ բանկա էի փակել, էնքան, որ սաղ պոլկեքը լցրած է եղել, շարեցի, տեղ չարեց, ներքևում եմ շարել, գետնին, ասեցի՝ թող շատ լինի։ Մեր բախչայում մշակել եմ ամեն ինչ՝ պոմիդոր, բադրիջան, ամեն-ամեն ինչ։ Տղաներն էլ կհաստատեն։ Վայ, էնքան շատ եմ ուզում էդ երեխեքին տեսնեմ... Արդեն որ ասեցին, Հադրութը վերցրել են, էնքան էի թուրքին անիծում, ասում էի՝ հողեմ դրանց գլուխը, էդքան փակել եմ, տունս լիքը ամեն ինչով, նրանք կգնան, կզխտվեն իմ չարչարանքը։ Հետո որ լսեցի մեր երեխեքն են կերել, էնքան եմ ուրախացել, ասեցի՝ ինչ լավ եմ արել, որ շատ եմ փակել, իրենց հալալ է։ Ճիշտ է լավ չի, որ էդ վիճակում են եղել երեխեքը, բայց որ ըսենց բան է եղել, դա իմ սրտին մի քիչ հանգստությունէ բերել, հասկանո՞ւմ ես՝ ինչ եմ ասում»,- արտասուքը, հուզմունքն ու ուրախությունն իրար խառնած ասում է հադրութցի կինը։
Տիկին Սվետան իմանար՝ տղաներն իրենց տանն են, կասեր՝ սառցարանում հաց կար, հավի միս, որ հանեին՝ մի բան սարքեին, տաք-տաք ուտեին։
«Չգիտեմ՝ կերե՞լ են, չե՞ն կերել, էնքան կուզեմ՝ էդ տղեքին տեսնեմ»,- զրույցի կարճ ընթացքում ցանկությունը հարյուրերորդ անգամ կրկնում է  նա։
Ողջ գտնված տղաներից մեկից՝ Դավիթից հետաքրքրվեցինք, արդյոք սառնարանից հացը հանե՞լ են, կերե՞լ են։
«Գիտե՞ք, քանի որ սառնարանից արդեն հոտ էր գալիս, հոսանք չկար, անջատվել էր, մենք ռիսկ չարեցինք այնտեղից որևէ բան ուտել։ Բայց պահածոները շատ համով էին։ Ամեն օր մենք պոպոք ենք կերել։ Պարկերով դրված էին այնտեղ»,- Panorama.am-ի միջոցով տիկին Սվետային արձագանքում է Դավիթը։
Տղաները մեկ շաբաթ են անցկացրել Վանքի այդ հյուրընկալ տանը։ Բացել են, ընտանիքի լուսանկարները նայել։
«Երբ իրենց տան երկրորդ հարկում էի, դիտարկում էի անում, մի արկղ գտա՝ լուսանկարներով լի։ Ինձ շատ հետաքրքիր էր, թե ինչ ընտանիք էր այնտեղ ապրում։ Նայում էինք լուսանկարներն ու ասում, ինչ լավ ընտանիք է։ Դրանցից դատելով՝ մեծ, համերաշխ ու ուրախ ընտանիք է եղել։ Ես այնքան կուզեի հանդիպել այդ ընտանիքին։ Այնքան մեծ ցավ էի ապրում, որ այս տանը էլ ոչ ոք չի ապրելու, որ այդ տունը կորցնում ենք... Հիմա հեռակա ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել տիկին Սվետային, որ այդքան համեղ պահածոներ էր փակել»,- ասում է Դավիթը։
Տղաները դուրս գալուց առաջ գրություն էին թողել տանը՝ «Շնորհակալություն հյուրընկալության համար»։
Ապրես Սարգսյանի տանը։ Լուսանկարը տրամադրել է նրա կինը։
Տիկին Սվետային հիմա անհանգստացնում է տղաների առողջական վիճակը, հեռուստացույցով լսել է, որ նրանց ոտքերը ցրտահարվել են։  Հայտնեցինք, որ տղաները Ստեփանակերտից տեղափոխվել են Երևան, բուժումն այստեղ են շարունակում։
Ապրես Սարգսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հիշում է՝ բարեկամ սպա զինվորականը հոկտեմբերի կեսերին զանգահարել է իրեն, ասել, որ իրենց տանը զինվորներ կան, մի ճանապարհ բացատրի, որ զինվորները կարողանան անվտանգ լքել տունը։
«Ես բացատրեցի՝ ըսենց-ըսենց թող դուրս գան, ձորով բարձրանան, անտառներ մտնեն։ Բայց ես հիմա ուզում եմ էդ տղաների հետ հանդիպեմ, հարցնեմ իմանամ, ո՞նց է եղել, ի՞նչ է եղել։ Ի վերջո, իրենք են վերջին անգամ մեր տանը եղել»,- ասում է պարոն Ապրեսը։
Սրտաբաց, առատաձեռն ու հյուրընկալ Ապրես Սարգսյանի ընտանիքին Արծվանիստում սիրով ու ջերմությամբ են  ընդունել, Հադրութում զինծառայող ունեցող արծվանիստցիները հենց նրանց տանն էին գիշերում։ Այդպես ընտանիքի հետ մտերմացած արծվանիստցին, որ հիմա արտերկրում է, իր տունը տրամադրել է պատերազմից տուժած ընկերոջ ընտանիքին։
Լուսանկարում Ապրես Սարգսյանն է թոռնիկների հետ, նրա հետևում իր՝ Վանքում թողած տունն է։
Հադրութցի ընտանիքը տան և ունեցվածքի հետ կորցրել է թանկ հիշողությունների, անհոգ օրերի  մասին վկայող լուսանկարները։ Թղթե լուսանկարները մնացին արկղերում, իսկ թվայինները՝ համակարգիչներում։
Այս լուսանկարները տրամադրել է Ապրես Սարգսյանի քրոջ դուստրը՝ Աննա Միրզոյանը։ Նա նշում է, որ նկարի ձախ հատվածում երևացող բաց դուռը տանում է դեպի պահածոների դարակները։

Эпизод о жизни во время войны: чудом выжившие армянские военнослужащие и спасшая их издалека семья
«Ой, мои хорошие, дорогие вы мои», – с 21 декабря непрерывно повторяет супруга Апреса Саркисяна из оказавшегося в результате осенней войны в оккупации Азербайджана Гадрутского района Республики Арцах (НКР) – г-жа Света. А слезы и смех у нее и членов ее семьи сменяют друг друга.
Шестеро армянских военнослужащих срочной службы, которые на протяжении 70 дней числились пропавшими без вести, а 20 декабря были найдены живыми и возвращены на Родину, прятались в подвале оставленного в селе Ванк дома г-жи Светы, устроив там своеобразный наблюдательный пункт, там же нашли пропитание и запаслись продовольствием перед тем, как отправиться в леса.
А на следующий день после возвращения на Родину армянских военнослужащих, 21 декабря, нашедший приют в селе Арцванист Гегаркуникской области Армении молодой человек из Гадрута с открытой на экране телефона рассказывающей о чудесном спасении публикацией Panorama.am примчался во временное пристанище Апреса Саркисяна в том же селе и сообщил новость: парни питались заготовками г-жи Светы.
«Примчался и говорит: Апрес, в фейсбуке написано, что эти парни были у вас дома, твое имя тоже написано! Мы прочитали эту публикацию, не представляете, сколько я проплакала с утра. У меня не очень хорошее самочувствие, а в Гегаркунике местность на возвышенности, давление скачет… Я так обрадовалась, что дети нашлись живыми, питались моими заготовками…Видишь, и сейчас слез сдержать не могу», – рассказывает в беседе с корреспондентом Panorama.am г-жа Света.
В семье Апреса – жена, дочь, зять, внуки – с нетерпением ждут встречи с 6 военнослужащими, которые спаслись чудом, их родителями. А пока нашли аккаунт в соцсети Facebook матери одного из 6 военных – Давида, госпожи Алины, и написали письмо.
«В этом году я закатала столько банок, что даже полок для них не хватило, пришлось поставить их на пол. Решила: пусть будет побольше. В огороде в этом году посадила все, что можно было: помидоры, баклажаны, все-все. Парни тоже подтвердят.  Вай, вы не представляете, как сильно я хочу их всех увидеть… Когда нам сказали, что взяли Гадрут, я столько проклинала турок, сетовала, что все мои заготовки достанутся им: придут, а там у меня дом – полная чаша, сожрут все, что закатала с таким трудом.
Потом, когда узнала, что съели наши дети, я так обрадовалась, сказала себе: как хорошо я сделала, что закатала так много банок, им это полагается. Конечно, плохо, что дети попали в такое положение, но то, что так вышло, у нас дома оказались именно они, это принесло моей душе некоторое спокойствие. Понимаешь, о чем я?», – говорит жительница Гадрутского района, у которой переплелись слезы, радость и волнение.
Если бы госпожа Света знала, что парни у них дома, сказала бы, что в холодильнике есть хлеб, курица, могли бы достать, приготовить поесть что-то горячее.
«Не знаю, съели или нет, я так хочу увидеть этих ребят», – повторила она свое желание в сотый раз во время короткой беседы.
Мы спросили одного из военных – Давида, нашли ли они в холодильнике хлеб.
«Вы знаете, поскольку электричества не было, холодильник тоже выключился, от продуктов уже исходил неприятный запах, мы не рискнули оттуда что-нибудь поесть. Но заготовки на зиму были очень вкусными. Каждый день мы ели также орехи. Нашли их там мешками», – рассказал через Panorama.am Давид г-же Свете.
В этом гостеприимном доме в Ванке ребята провели неделю. Посмотрели также семейные фото.
«Когда я был на втором этаже их дома, проводил наблюдение, нашел коробку – с фотографиями. Меня очень заинтересовало, какая семья там жила. Смотрели фото и говорили: какая хорошая семья. Судя по фото, это большая, дружная и счастливая семья. Я бы хотел очень встретиться с этой семьей. Я переживал такую большую боль, что в этом доме больше не будет жить никто из наших, что мы теряем этот дом ... А пока хочу заочно поблагодарить госпожу Свету за то, что она сделала такие вкусные заготовки», – говорит Давид.
Перед тем, как покинуть ставший для них убежищем дом, ребята оставили записку: «Спасибо за гостеприимство».
В доме Апреса Саркисяна. Фото предоставлено его супругой
Госпожа Света сейчас беспокоится о состоянии здоровья парней, она слышала по телевизору, что у них отморожены ноги. Мы сообщили, что ребят перевезли из Степанакерта в Ереван, здесь они продолжают лечение.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Апрес Саркисян вспоминает: в середине октября ему позвонил один из родственников, офицер, сказал, что в их доме есть военные, попросил назвать безопасный путь, по которому они могут незамеченными покинуть дом.
«Я объяснил: пусть выходят так-то и так-то, поднимаются по ущелью, заходят в леса. Но теперь я хочу встретиться с этими ребятами, спросить их, как все было. В конце концов, они последние, кто был в нашем доме», – говорит г-н Апрес.
Сайт Panorama.am пообещал организовать встречу выживших чудом ребят и сыгравшей большую роль в их спасении семьи, как только военные поправятся.
Сердечную, щедрую и гостеприимную семью Апреса Саркисяна в Арцванисте встретили тепло и с любовью, в свое время жители села, чьи сыновья служили в Гадруте, ночевали в доме Саркисянов в Ванке. Так подружившийся с семьей Саркисянов житель Арцваниста, который сейчас живет за пределами Армении, предоставил свой дом в селе пострадавшей от войны семье друга.
На фото Апрес Саркисян с внуками, за ними – оставленный в Ванке дом.
Семья из Гадрута вместе со своим домом и имуществом потеряла и фотографии – свидетельства о драгоценных воспоминаниях и некогда беззаботных днях. Бумажные фотографии остались в коробках, а электронные – в компьютерах.
Эти фотографии предоставила племянница Апреса Саркисяна – Анна Мирзоян. Он отмечает, что открытая дверь на фото слева ведет к полкам с заготовками.