«Մեր հանրության կտրական պահանջը պետք է լինի, որ ճանապարհների ապաշրջափակման վերաբերյալ փոխվարչապետների, հանձնաժողովների, ընդհանրապես որևէ հանդիպում չպետք է լինի, մինչև ռազմագերիների վերադարձի հարցը չլուծվի»,- «Պրեսսինգ» հաղորդաշարի ընթացքում նման համոզմունք է հայտնել Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) նախկին տնօրեն, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Դավիթ Շահնազարյանը։
Նա հիմարություն է որակում պաշտպանության նախարարության այն պատասխանը, ըստ որի արցախյան վերջին պատերազմում գերիների, անհետ կորածների, զոհվածների թիվը պետական գաղտնիք է։
«Ես դիտմամբ եմ այդ կոպիտ խոսքն օգտագործում։ Իշխանությունը պարտավոր է հրապարակել անհետ կորածների, գերիների ցուցակները միասին։ Չեն հրապարակում, որովհետև թաքցնում են ամեն ինչ։ Ես հիմա պատրաստվում եմ հրապարակել իրական թվերը։ Զոհվածների թիվը տարբեր գնահատականներով վեց հազար է։ Ես հիմա կհրապարակեմ ռազմագերիների իրական թիվը, որը չգիտես ինչի ներկայացնում են որպես պետական գաղտնիք։ Ինչպես միշտ պատասխանատու եմ իմ ասածների համար ամբողջապես։ Այսօր Ադրբեջանում կա 235 ռազմագերի»,-հայտարարեց Դավիթ Շահնազարյանը։
Նրա խոսքով, գերիների թվում կան նաև քաղաքացիական անձինք։
Շահնազարյանն ավելի մանրամասնեց, ասաց, ըստ Ադրբեջանի այնտեղ պահվում է 171 ռազմագերի, և «64 ահաբեկիչ», ինչպես իրենք են ասում։
«Այս թվերը չափազանց կարևոր են։ Այս թվերը գաղտնի պահելու փոխարեն իշխանությունը պետք է ահազանգի Կարմիր Խաչ, միջազգային կազմակերպություններ։ Կրկնում եմ՝ հանցագործություն է, քանի դեռ մեկ հայազգի կա Ադրբեջանի բանտերում, ինչ-որ բանակացությունների գնալը»,-ասաց Շահնազարյանը։

Давид Шахназарян: На сегодняшний в Азербайджане находятся 235 армянских пленных
Жестким требованием нашей общественности должно быть следующее: не должно быть ни одной встречи на уровне вице-премьером Армении, Азербайджана и РФ, комиссий по вопросу разблокировки дорог, пока вопрос возвращения на Родину удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных не будет решен, заявил в интервью в авторской программе Сатик Сейранян «Pressing» бывший директор СНБ РА Давид Шахназарян.
Он назвал глупостью ответ министерства обороны Армении о том, что число павших, пропавших без вести и попавших в плен в ходе осенней 44-дневной войны в Арцахе – гостайна.
«Я специально использую это грубое слово. Власти обязаны обнародовать списки погибших, пропавших без вести и попавших в плен. Не публикуют, ибо пытаются скрыть совершенное ими преступление. Я намерен представить реальные цифры. Число погибших, по разным оценкам, составляет 6 тыс. Назову и число военнопленных, которое сегодня, по непонятным причинам, представляют как государственную тайну. На сегодняшний в Азербайджане находятся 235 армянских пленных. В их числе есть гражданские лица, в том числе женщины», – заявил Давид Шахназарян.
«Более того, в Азербайджане удерживаются 171 военнопленный и 64 «террориста», как они говорят. Эти данные чрезвычайно важны, и вместо того, чтобы держать их в секрете, власти должны говорить об этом на всех международных платформах – МККК, международных организациях. Я считаю преступлением вести какие-то переговоры, пока в азербайджанских тюрьмах есть хотя бы один армянский пленный», - отметил он.