Ադրբեջանցիներից ու կրակից փրկված ոչխարներն ապահով Երևանում շների բաժին դարձան
Ազգությամբ եզդի Սամվել Քոչարյանը մեկ գիշերվա մեջ զրկվել է ունեցվածքից, ակնկալվող եկամուտից։ Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում՝ Հաղթանակ թաղամասի սկզբնամասում թափառող շների ոհմակը մտել է անասնագոմ ու հոշոտել բոլոր 206 հղի, նոր ծննդաբերած ոչխարներին, նորածին գառնուկներին։
«Հունվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 7-ին գոմի հարևանությամբ ապրողը զանգել է հորեղբորս, ասել է՝ շները գոմի մեջ են, ոչխարներն էլ աջ ու ձախ թափած են։ Հորեղբայրս վազելով գալիս է, տեսնում է՝ շները մեջն են։ Բոլոր ոչխարները հոշոտված են եղել, 4-5-ը՝ վիրավոր»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է ունեզրկված քաղաքացին։
Վիրավոր ոչխարներն էլ են սատկել, մնացել է մեկը։ Հույս չկա, որ այդ մեկն էլ կապրի։ Ութ տարեկանից անասնապահությամբ զբաղվող Սամվելն այժմ տեղը չի գտնում։ Ոչխարները պարտքով նրան էր տվել Սյունիքի Տեղ գյուղի ծանոթներից մեկը պատերազմի օրերին, երբ հայտնի չէր, թե ինչով կավարտվի պատերազմը։ Որպեսզի իր պահած անասունները թշնամու ձեռքում ու նրա կրակի տակ չհայտնվեն, սյունեցին իր կենդանիներին պարտքով վաճառում է Սամվելին։ Ապահով Երևանում սյունեցու պահած ոչխարները շների բաժին են դարձել։
«Այդ մարդն իմացել է, զանգել է։ Իր վիճակն իմ վիճակից վատ է։ Ասում է՝ ես ի՞նչ եղավ։ Բայց դե ես պարտավորություն եմ ստանձնել, պետք է մեկ ամսում վճարեմ նրա 10 մլն դրամի պարտքը»,- ասում է անասնապահը։
Սամվելը հույս ուներ՝ ոչխարները կծնեն, մայրերին կվաճառի, պարտքը կմարի, ձագերին էլ կմեծացնի, նորից կբազմանան։
«Այդ 10 մլն դրամի մեջ ներառված չէ ճանապարհածախսը։ Ես մեքենաներ եմ վարձել, 6-700 հազար դրամ էլ դրա համար ծախսել։ Դրան գումարած անասնակեր։ Դե իմ քրտինքն էլ ջհանդամը»,- շների պատճառած վնասները թվարկում է տուժած քաղաքացին։
Հորեղբայրը դեպքի վայր ժամանելու պահին հաշվել է՝ երկու շուն գոմից դուրս եկան, ութն էլ դեռ մեջն էին։ Ստեղծված իրավիճակում, ըստ Սամվելի, մեղավոր է Երևանի քաղաքապետարանը։ Տարածքում թափառող շների մասին թե Սամվելը, թե գոմի հարևանությամբ ապրողները դիմել են թաղապետարան, բայց ինչպես տեսնում եք, խնդրին լուծում չի տրվել։
«Մենք ասել ենք՝ շները վնաս են տալիս։ Սրանից երևի 20 օր կամ մի ամիս առաջ հարևանն էր դիմել։ Եկել տարել են։ Ականջներին էդ նշանը խփել են, հետ են բերել։ Տարբերություն չկա։ Ասում են՝ ստերջացրել են, դրանից հետո ձագ չեն ունենա, բայց վտանգ տալիս են։ Հոպարս էլ է դիմել, եկել են, տարել են, ստերջացրել են, բերել են, բաց են թողել նույն տեղում։ Հորդորով, խնդրանքով դիմեցի բոլոր մարմիններին, բայց տեսա, ոչ մեկին էլ չի հետաքրքրում, ամեն ինչ անելու եմ, պետք է օգնեն, ես 10 մլն պարտքը վերադարձնեմ, քիչ գումար չի»,-նշում է Սամվելը։
Ծանր դեպքից հետո էլ քաղաքացին միայնակ է մնացալ իր խնդրի հետ։ Զանգահարել է քաղաքապետարան, ԱԻՆ, խնդրել անասունների մարմինները հեռացնել տարածքից, հոտ է տարածվում։
«Էգուց մյուս օր սա խոլերայի, ժանտախտի բուն է դառնալու։ Զանգել են՝ ասում են, դեռ չգիտենք, կարող է գելի արած լինի։ Ես էլ ասում եմ, եկեք տանենք էքսպերտիզայի, տեսնենք՝ շնե՞րն են արել, թե գայլը, կարող է ես եմ դրել դանակով կտրտել։ Ախր ոչ մի բան չեն անում, իրոք, այսպես չի կարելի»,-պետական մարմինների անգործությունից բարկանում է Սամվելը։
Նրա խոսքով, շներից մեկը կամ մի քանիսը կարողացել են ներս մտնել դռան վերևի հատվածում առկա բաց մասից։ Ներսում սկսած կոտորածից վնասվել ու բացվել է դուռը, ինչի հետևանքով գոմ են ներխուժել նաև մյուս շները։
Հարևանը տեսածն այսօր ներկայացրել է ոստիկանության քննիչներին։ Սամվելն ասում է, շներն այլևս այդտեղից չեն հեռանա, արյան համը բերաններն է ընկել։
«Հիմա տեսեք, մեկ ժամվա ծնված գառ է, պորտը թաց-թաց էր։ Անցած տարի ասեցի՝ գյուլեմ էդ շներին, ինձ ասեցին, դատ կհասնի։ Մարդ վախենում է խփի, սպանի, չսպանի էլ, գալիս են, վնաս են տալիս։ Հա ինչքա՞ն կարելի է։ Աբսուրդ է էս ամեն ինչը։ Նայում ես՝ հունվարի 18-ին ունեի 10 մլն դրամի ապրանք, նայում ես էսօր՝ ունեմ 10 մլն դրամի պարտք»,- տեղը չի գտնում մի գիշերում ունեցվածքից զրկված Սամվելը։
Նա նշում է՝ հետևողական է լինելու իր խնդրի բարձրաձայնման, պատճառված վնասի փոխհատուցում ստանալու հարցում։

Спасенные от обстрелов и азербайджанцев овцы стали легкой добычей для собак в безопасном Ереване
Езид по национальности, Самвел Кочарян, буквально за одну ночь лишился имущества и ожидаемого дохода. В административном районе Малатия-Себастия города Еревана, в начале квартала Ахтанак («Победа»), свора бездомных собак проникла в хлев и загрызла всех 206 беременных, только родивших овец и новорожденных ягнят.
«19 января в 7 часов утра человек, живущий рядом с хлевом, позвонил моему дяде и сказал, что собаки в хлеву, а овцы раскиданы направо и налево. Прибегает дядя и видит, что внутри собаки. Все овцы загрызены, 4-5 ранены», – рассказал корреспонденту Panorama.am обездоленный гражданин.
Раненые овцы тоже не выжили, осталась только одна. Нет надежды, что и она выживет. Самвел, занимающийся животноводством с восьми лет, сейчас не находит себе места. Овец ему одолжил один из знакомых из села Тег Сюникской области во время войны, когда еще не было известно, чем закончится война. Чтобы животные, которых он держал, не попали в руки врага или не оказались под огнем азербайджанской стороны, житель Сюника отдает в долг своих животных Самвелу. В безопасном Ереване овцы жителя Сюника стали добычей для  собак.
«Этот человек узнал и позвонил. Его состояние хуже моего. Он спрашивает: «Что это произошло?» Но я взял на себя обязательство и должен за месяц выплатить ему долг в 10 млн драмов», - говорит животновод.
Самвел надеялся, что овцы родят, родивших самок он продаст, выплатит долг, ягнят же вырастит, они снова расплодятся.
«В эти 10 млн драмов не входят дорожные расходы. Я арендовал машины и потратил на это 600-700 тысяч драмов. Плюс расходы на корм. Ну и пролитый мной пот – все пошло к черту», - перечисляет пострадавший гражданин ущерб, нанесенный собаками.
Прибыв на место происшествия, дядя в этот момент насчитал: две собаки вышли из хлева, восемь из них все еще были внутри. По словам Самвела, в сложившейся ситуации виновна мэрия Еревана. И Самвел, и люди, живущие по соседству с хлевом, обращались в районную администрацию по поводу бродячих бездомных собак, но, как видите, проблема не решена.
«Мы сообщили, что собаки причиняют ущерб. За 20 дней или месяц до этого обратился с этим вопросом сосед. Приехали – забрали собак. Потом их вернули, уже с бирками на ушах. Разницы нет. Говорят, что собак стерилизовали, потом у них не будет потомства. Но они все равно причиняют вред. Мой дядя тоже обращался с данным вопросом. Снова приехали, собак забрали, стерилизовали, спустя время их вернули и выпустили в том же месте. С просьбой, с призывом я обратился во все компетентные органы, но увидел, что никого этот вопрос не интересует. Но я сделаю все, мне должны помочь, чтобы я мог вернуть свой долг в 10 млн. Это не маленькая сумма», – отмечает Самвел.
Даже после этого серьезного происшествия гражданин остался один со своей проблемой. Он звонил в мэрию, в МЧС, попросил убрать туши животных с территории, ибо уже распространяется зловоние.
«Завтра, послезавтра это станет источником холеры и чумы. Звонили, говорят, мол, пока не знаем, это могли сделать и волки. Я предложил: давайте сделаем экспертизу, узнаем, сделали это собаки или волки. Быть может, я сам ножом перерезал их? Они ничего не делают, так действительно нельзя», – возмущается Самвел бездействием государственных органов.
По его словам, одна или несколько собак смогли проникнуть через открытую часть над дверью. В результате начавшейся внутри бойни дверь была повреждена, открылась, в результате чего в хлев ворвались и другие собаки.
Сосед увиденное представил следователям полиции. Самвел говорит, собаки больше не уйдут отсюда, они почуяли запах крови.
«Вот посмотрите, это ягненок родился за час. В прошлом году я сказал, что застрелю этих собак, мне сказали, что мне будет грозить за это тюрьма. Человек боится подстрелить, убить, а если не убивать – они приходят и причиняют вред. Сколько можно? Это абсурд. Вы смотрите, 18 января у меня были животные на 10 миллионов драмов, посмотрите сегодня: у меня долг в 10 миллионов драмов», – сказал Самвел, в одночасье лишивший имущества.
Он заявляет, что проявит последовательность в вопросе озвучивания проблемы и получения компенсации за причиненный ущерб.