Բրիտանիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի մեկ այլ շտամ, որը տարածվել է 10 երկրներում
Էդինբուրգի համալսարանի գիտնականները Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերել են կորոնավիրուսի մեկ այլ տեսակ, որն արդեն տարածվել է ընդհանուր առմամբ 10 երկրներում: Այս մասին նախօրեին հաղորդել է The Guardian-ը՝ վկայակոչելով շոտլանդացի գիտնականներին:
Ինչպես գրում է Tass-ը, B1525 կոչվող տարբերակը հայտնաբերվել է Դանիայում (35 դեպք), Մեծ Բրիտանիայում (32), Նիգերիայում (12), ԱՄՆ-ում (7), Ֆրանսիայում (5), Գանայում (4), Ավստրալիայում (2), Կանադայում (2), Հորդանանում (2) և Իսպանիայում (1): Ինչպես նշում է հրատարակությունը, այս տեսակի վիրուսի առաջին գենոմի հաջորդականացումը իրականացվել է դեկտեմբերին՝ Մեծ Բրիտանիայի և Նիգերիայի մասնագետների կողմից:
Հետազոտողները շեշտում են, որ նոր տարբերակը տարբերվում է Անգլիայի կորոնավիրուսի գերակշռող շտամից` E484K մուտացիայով, որը նկատվում է նաև վիրուսի բրազիլական, հարավաֆրիկյան և բրիստոլյան տեսակներում:
Անցյալ շաբաթ Թագավորության Գլխավոր բժշկական բաժնի նոր շնչառական վիրուսային սպառնալիքների խորհրդատվական խումբը հայտարարեց հարավ-արևմտյան Անգլիայում կորոնավիրուսի նոր շտամի՝ Բրիստոլի հայտնաբերման մասին, որը համարվում  է որպես «մտահոգիչ» մուտացիա: Այնուհետև բժիշկները հավելեցին, որ այժմ երկրում առկա է կորոնավիրուսի չորս մուտացիայի մասին, որոնք դասակարգվում են որպես «մտահոգիչ»:

Исследователи из университета Эдинбурга обнаружили еще одну разновидность коронавируса в Великобритании, которая уже успела распространиться в общей сложности в 10 странах. Об этом в понедельник сообщила газета The Guardian со ссылкой на шотландских ученых.
Как передает ТАСС, вариант, получивший название B1525, был определен с помощью секвенирования образцов вируса в Дании (35 случаев), Великобритании (32), Нигерии (12), США (7), Франции (5), Гане (4), Австралии (2), Канаде (2), Иордании (2) и Испании (1).
Как отметило издание, первыми секвенирование геномов этой разновидности вируса провели в декабре специалисты в Великобритании и Нигерии.
Исследователи подчеркивают, что новый вариант отличается от доминирующего в Англии кентского штамма коронавируса мутацией Е484К в шиповидном белке, которая наблюдается также у бразильской, южноафриканской и бристольской разновидностей вируса. На этом фоне эксперты призвали британские власти увеличить количество тестов на коронавирус в тех районах страны, где был выявлен данный вариант.
На прошлой неделе Консультативная группа по угрозам новых респираторных вирусов при главном санитарном враче королевства сообщила об обнаружении в Бристоле на юго-западе Англии нового штамма коронавируса, который относится к категории "вызывающих беспокойство" мутаций. Специалисты также проинформировали о выявлении еще одного штамма в Ливерпуле, классифицированного как "изучаемый вариант".