Արա Սաղաթելյան. Քչերը գիտեն, որ 2011-ին Ադրբեջանում շատ հստակ գին էր նշանակված իմ գլխի համար
«Ես տանելու եմ ավելի սուր ու անընդմեջ պայքար։ Ես գտնում եմ, որ նորմալ չի, երբ, կներեք արտահայտությանս համար, մի բիճ գեղցի երկիրը տակնուվրա է արել ու տարբեր կեղծարարությունների, զերծարարությունների հիման վրա իրեն այնքան վստահ է զգում, որ անգամ ԱԱԾ համակարգը դարձրել է իշխանությունների քիլլեր»,-հայտարարեց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Նա հիշեցրեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն Միքայել Համբարձումյանի հայտարարությունը, երբ նշել էր, որ չի կարելի ԱԱԾ-ն վերածել քաղաքական գործիքի։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ այսօր նա ազատ արձակվեց 14-օրյա կալանքից։
«Գործը, որով փորձում են ինձ մեկուսացնել հասարակությունից, ըստ ԱԱԾ փաստաթղթերի, հարուցվել է հոկտեմբերի 10-ին։ Ավելի քան վստահ եմ, որ այս գործը ևս եղել է քննարկման առարկա։ Առավել քան վստահ եմ, որ Միքայել Համբարձումյանի հրաժարականի հիմքը եղել է այս, Վազգեն Մանուկյանի ու մի շարք այլ նման գործեր, երբ կեղծ, շինծու մեղադրանքներով մարդկանց փորձում են զրկել ազատությունից»,-ասաց Սաղաթելյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ է թիրախ ընտրվել հենց Արա Սաղաթելյանը, վերջինը պատասխանեց, երկրի ղեկավարն ու նրա որոշ պնակալեզներ, որոնք զբաղված են տեղեկատվական, քաղաքական ոլորտով, մտասևեռվածություն ունեն իր հետ կապված։
«Բացի այդ բոլորին հայտնի է, որ ես Միքայել Մինասյանի ընկերն եմ, նրա թիմի անդամ եմ։ Ըստ երևույթին, ձեռքերը չեն հասնում Միքայել Մինասյանին, և նա փորձումէ այս կերպ որոշակի անհարմարություն պատճառել։ Ուզում եմ տեղեկացնել, որ մեր ընկերությունն ու թիմն այնքան ստաբիլ են, որ նման աննորմալ քայլերով ոչնչի չեն հասնի, առավել ևս նման մեղադրանքներով»,-ասաց Արա Սաղաթելյանը։
Նա հիշեցրեց, որ սա իր նկատմամբ հարուցված հինգերորդ գործն է, որով փորձում են իրեն ազատությունից զրկել։
Սաղաթելյանը չբացառեց, որ իրեն անազատությունից զրկելը կարող է կապված լինել նաև իր՝ հակադրբեջանական քարոզչության իրականացման հետ։
«Քչերը գիտեն, որ 2011-ին Ադրբեջանում շատ հստակ գին էր նշանակված իմ գլխի համար, շատ բարդ իրադարձությունների արդյունքում։ Ադրբեջանական մամուլը, մասնագիտական շրջանակաները պարզապես երջանիկ էին, այն մարդիկ, որ 2009, 2010, 2011 թվականներին ինձ որակում էին հայկական Գեբելս ու այլ վիրավորական արտահայտություններ անում, շատ երջանիկ էին։ Գիտե՞ք, տվյալ անձի ու նրա շրջապատի ստրկամտությունն այնքան մեծ է, որ ինքը կարող է մի բանը մի քանի տեղ վաճառել։ Քանի որ ՆԻկոլ Փաշինյանի ողջամտության մասին խոսք լինել չի կարող, ես բավարար հիմքեր ունեմ կարծելու, որ ինքը սպոնտան որոշումներ է կայացնում և անում է, կամ էլ նրան իր համար ոչ ակնհայտ ձևով կառավարում են»,-նշեց Սաղաթելյանը։

Ара Сагателян: Мало кто знает, что в 2011 году в Азербайджане за мою голову была назначена конкретная цена
22:41 05/03/2021
«Я буду вести более острую и непрерывную борьбу. Я считаю, что это ненормально, когда, извините за выражение, некий провинциальный выродок перевернул страну с ног на голову и на основании различных фальсификаций и злоупотреблений чувствует себя настолько уверенно, что даже систему СНБ превратил в киллера властей», – сказал бывший руководитель аппарата НС Ара Сагателян в интервью телеканалу «Армньюс».
Он напомнил заявление бывшего директора СНБ Микаела Амбарцумяна, когда он указал, что СНБ нельзя превращать в политический инструмент.
Отметим, сегодня решением Апелляционного уголовного суда Сагателян после 14-дневного ареста был отпущен на свободу.
«Дело, которым меня пытаются изолировать от общества, согласно документам СНБ, было возбуждено 10 октября. Я более чем уверен, что это дело также было предметом обсуждения. Я более чем уверен, что основанием для отставки Микаела Амбарцумяна послужили это дело, дело Вазгена Манукяна и ряд других подобных дел, когда людей пытаются лишить свободы по ложным, сфабрикованным обвинениям», – сказал А.Сагателян.
На вопрос, почему мишенью был выбран именно он, Ара Сагателян ответил, что на его личности помешаны руководитель страны и некоторые из его обслуги, занимающиеся информационной и политической сферами.
«Кроме того, всем известно, что я – друг Микаела Минасяна, член его команды. Судя по всему, руки не доходят до Микаела Минасяна, и он пытается таким образом причинить определенные неудобства. Хочу сообщить, что наша дружба и команда настолько стабильны, что такими ненормальными шагами, тем более с такими обвинениями, они ничего не добьются», – сказал Ара Сагателян.
Он напомнил, что это уже пятое дело, возбужденное против него, по которому его пытаются лишить свободы.
Сагателян не исключил, что лишение его свободы может быть связано и с осуществлением им антиазербайджанской пропаганды.
«Мало кто знает, что в 2011 году в Азербайджане за мою голову была назначена конкретная цена – в результате очень сложных событий. Азербайджанская пресса, экспертные круги были просто счастливы, люди, которые в 2009, 2010, 2011 годах называли меня армянином Геббельсом и делали другие оскорбительные выражения в мой адрес, были очень счастливы.
Вы знаете, что раболепие этого человека и его окружения настолько велико, что он может что-то продать в нескольких местах? Поскольку о здравомыслии Никола Пашиняна не может быть и речи, у меня есть достаточно оснований полагать, что он принимает спонтанные решения и претворяет их в жизнь, или что им управляют – неочевидным для него способом», – сказал Сагателян.