Շուշան Դոյդոյան. Իրենց փորած փոսն առաջինն ընկնելու են անզուսպ ու ոչ բարեխիղճ խոսքով իշխանական գործիչները
13:45 26/03/2021
Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծն ԱԺ-ն ընդունեց առանց հաշվի առնելու մասնագիտական հանրության, Մարդու իրավունքերի պաշտպանի կարծիքները, նույնիսկ ԱԺ-ում արդարադատության փոխնախարարի կողմից ներկայացված լավ հիմնավորումներով առարկությունները։ Panorama.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով զրպարտության ու վիրավորանքի համար նախատեսված տուգանքի չափի բազմապատկումը, ընդգծեց  «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ հիմնադիր, նախագահ Շուշան Դոյդոյանը՝ ավելացնելով, որ մինչև վերջ վստահ էր՝  այդ օրենքը չի կարող ընդունվել։
«Նման պրակտիկան ընդհանրապես անհամատեղելի է օրենքների մշակման և ընդունման՝ Հայաստանում արդեն իսկ ձևավորված մշակույթի հետ։ Ես սա համարում եմ շատ արտառոց, բացասական նախադեպ։ Հուսով եմ, որ այն կլինի առաջինն ու վերջինը»,-նման կարծիք հայտնեց տեղեկատվության ազատության հարցերով փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ իմքայլական պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած օրինագիծը, որը երկու օր առաջ 76 կողմ, 39 դեմ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունվեց ԱԺ կողմից, վիրավորանքի համար առաջարկում է գործող 1 միլիոնի փոխարեն մինչև 3 միլիոն դրամ տուգանք, իսկ զրպարտության պարագայում՝ 2 միլիոնի փոխարեն մինչև 6 միլիոն դրամ։
Շուշան Դոյդոյանը վստահ է՝ օրինագիծը, եթե իրավական ուժ ստանա,  ոչ միայն չի ծառայելու սահմանված նպատակին, այլ հակառակը՝ առաջ է բերելու ավելի  խորքային խնդիրներ, իսկ արդեն առկա խնդիրներն ավելի են խորանալու։ Բացի այդ, այն ավելացնելու է դատարանների ծանրաբեռնվածությունը, լրատվամիջոցներն էլ ներքաշվելու են բազմաթիվ դատական քաշքշուկների մեջ՝ նրանց կանգնեցնելով փակման վտանգի առաջ։
«Նիկոլ Փաշինյանը, երբ գլխավոր խմբագիր էր, նման խնդրի առաջ կանգնեց իր թերթը, քանի որ չկարողացավ վճարել 6 մլն դրամ տուգանքը։ Երեք պատգամավոր դատի էին տվել թերթին, նրանցից յուրաքանչյուրը պահանջել էր երկու մլն դրամ։ Ի վերջո թերթը սնանկացավ։ Այսինքն, այն խնդիրները, մերժելի իրավիճակներն ու երևույթները, որոնք եղել են 90-ականների վերջին, 2000-ականների սկզբին, կարծես վերակենդանացնում ենք»,- հնարավոր հետևանքներն ու վտանգները մատնանշեց ոլորտի գիտակը։
Դոյդոյանը հիշեցրեց՝ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են, ապա զգուշացրեց՝ փոս փորողն ինքն է ընկնում փոսի մեջ։
«Օրենքի հեղինակն ու նրան սատարողներն առաջին են ընկնելու իրենց փորած փոսը, քանի որ նրանք աչքի չեն ընկնում զուսպ ու բերախիղճ քաղաքական խոսքով, անզուսպ, երբեմն վիրավորական գնահատկաններ են հնչեցնում մարդկանց հասցեին»,-նշեց նա։
Ապատեղակատվության դեմ պայքարելու նպատակը, ըստ նրա ևս չի արդարացվելու, հակառակը լրատվամիջոցների համար խաչընդոտներ ստեղծելու արդյունքում չստուգված ու կեղծ լուրերը լայն տարածում են ստանալու։
Միջազգային կազմակերպությունների հետ ակտիվորեն աշխատող Շուշան Դոյդոյանը նրանցից էլ է մտահոգություններ ստանում նման օրինագծի ընդունման վերաբերյալ։
«Տարակուսած են։ Ցավոք, նախագիծը նաև չի ուղարկվել դուրս՝ կարծիքի ու փորձաքննության համար։ Լավ, մեզ չեն վստահում, կարելի էր չէ՞, փորձաքննության համար ուղարկել արտասահմանցի կամ միջազգային մասնագետների մոտ։ Ցավոք, դա էլ չեղավ»,-ասաց Շուշան Դոյդոյանը։
Նշենք, որ նրա ղեկավարած կենտրոնն էլ միացել էր լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությանն ու կոչ արել հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին չստորագրել այդ օրենքը։ Նախագահի աշխատակազմից երեկ կազմակեպության ղեկավարին հայտնել են, որ ամենայն հավականությամբ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում կունենա մասնագետների հետը՝ քննարկելու վիճահարույց օրինագիծը։
«Մեր վերջին հույսն ու հանգրվանը հանրապետության նախագահն է։ Մենք առաջարկում ենք չստորագրել այն և  ուղարկել Սահմանդրական դատարան, քանի որ գտնում ենք, որ հակասություն կա ՍԴ-ի՝ 2011 թվականի նոյեմբերին կայացրած որոշման մի քանի դրույթների հետ։ Դա կարող է բավարար հիմք լինել օրենքը չստորագրելու կամ ստորագրելը հետաձգելու համար»,-նշեց նա։
Դոյդոյանի կարծիքով, այս օրինագծի դեմ պետք է համատեղ ու ակտիվ պայքար մղեն նաև լրատվամիջոցները։
«Համայնքը պետք է միասնական լինի ու պրոակտիվ գործողություններ իրականացնի՝ ցույց տալու, որ դա անընդունելի օրենք է, օրինակ, կարելի է ամենօրյա վերահսկողություն իրականցնել քաղաքական գործիչների հանրային խոսքի նկատմամբ»,-ընդգծեց ԻԱԿ նախագահը։

Шушан Дойдоян: Из-за своей несдержанной и недобросовестной речи государственные деятели первыми попадут в вырытую ими яму
Законопроект о внесении изменений в Гражданский кодекс был принят Национальным Собранием без учета мнения профессионального сообщества, Защитника прав человека и даже хорошо аргументированных возражений заместителя министра юстиции в Национальном Собрании. В беседе с корреспондентом Panorama.am, комментируя увеличение штрафа за клевету и оскорбление, подчеркнула основатель, президент общественной организации «Центр свободы информации» Шушан Дойдоян, добавив, что до конца была уверена, что этот закон не может быть принят.
«Подобная практика вообще несовместима с культурой разработки и принятия законов, уже сформировавшейся в Армении. Считаю это очень нелепым, негативным прецедентом. Надеюсь, он будет первым и последним», - сказала эксперт по вопросам свободы информации.
Напомним, законопроект, автором которого является депутат фракции «Мой шаг», вице-спикер НС Ален Симонян, принятый два дня назад Национальным Собранием во втором чтении в полном объёме 76 голосами "за" и 39 "против", предлагает установить штраф в размере до 3 миллионов драмов вместо действующего 1 миллиона за оскорбление и до 6 миллионов драмов - вместо 2 миллионов за клевету.
Шушан Дойдоян уверена, что в случае вступления законопроекта в законную силу он не только не послужит поставленной цели, но, напротив, вызовет более глубинные проблемы, а существующие проблемы еще больше усугубятся. Кроме того, он увеличит загруженность судов, а средства массовой информации будут вовлечены в многочисленные судебные тяжбы, что поставит их под угрозу закрытия.
«Когда Никол Пашинян был главным редактором, его газета столкнулась с такой проблемой, потому что не смогла выплатить штраф в размере 6 миллионов драмов. Три депутата подали в суд на газету, каждый из них потребовал по два миллиона драмов. В конце концов газета обанкротилась. Другими словами, мы как бы возрождаем проблемы, неприемлемые ситуации и явления, имевшие место в конце 90-х - начале 2000-х годов», - сказала эксперт в данной области, указав на возможные последствия и опасности.
Дойдоян напомнила, что все равны перед законом, а затем предупредила, что тот, кто роет яму, сам в нее и попадает.
«Автор закона и его сторонники первыми попадут в яму, которую они вырыли, потому что они не выделяются сдержанной и сознательной политической речью, озвучивают несдержанную, порой оскорбительную оценку в адрес людей», - сказала она.
По ее словам, цель борьбы с дезинформацией также не будет оправдана, наоборот, в результате создания препятствий для СМИ, непроверенные и ложные слухи получат широкое распространение.
Шушан Дойдоян, которая активно работает с международными организациями, также получает от них опасения по поводу принятия такого законопроекта.
«Они сбиты с толку. К сожалению, проект не был отправлен международным организациям для получения мнения и экспертизы. Хорошо, не доверяют нам, но ведь можно было отправить его на экспертизу иностранным или международным специалистам? К сожалению, и этого не произошло», - сказала Шушан Дойдоян.
Отметим, что возглавляемый ею Центр также присоединился к заявлению журналистских организаций и призвал президента республики Армена Саркисяна не подписывать данный закон. Вчера из Аппарата президента руководителю организации сообщили, что, по всей вероятности, Армен Саркисян встретится со специалистами, чтобы обсудить спорный законопроект.
«Наша последняя надежда и пристанище - президент республики. Мы предлагаем не подписывать его и направить в Конституционный суд, так как считаем, что законопроект противоречит некоторым положениям решения Конституционного суда от ноября 2011 года. Это может быть достаточным основанием для отказа от подписания закона или отсрочки его подписания», - сказала она.
По мнению Дойдоян, СМИ также должны совместно и активно бороться с этим законопроектом.
«Общество должно быть сплоченным и предпринимать проактивные действия, чтобы показать, что этот закон неприемлем, например, можно осуществлять ежедневный контроль над публичными выступлениями политиков», - подчеркнула президент ЦСИ.