Ունենք իշխանություն, որը պաշտպանում է նեոօսմանիզմի քաղաքականության շահերը. Դավիթ Շահնազարյան
«Գրեթե համոզված եմ, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն այսօրվա իր ուղերձում կօգտագործի «ցեղասպանություն» բառը»,- այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ-ական քաղաքական գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը։
Նրա խոսքով, պետք է հստակ հասկանալ, որ դա կապված է լինելու աշխարհաքաղաքական գործոնների, ԱՄՆ շահերի և Թուրքիայի այսօրվա քաղաքականության հետ։
«Բայց, ինչևէ, դրանից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար կարող են նոր հնարավորություններ բացվել, ինչն այս իշխանություններ անընդունակ են իրականացնել։ Այսօր ակնհայտորեն Թուրքիան վարում է նեոօսմանիզմի իր քաղաքականությունը, որի առաջին զոհերը ցավոք էլի մենք էինք։ Ու դա միայն այն պատճառով, որ Հայաստանում 3 տարի է ունենք իշխանություն, որը պաշտպանում է հենց նույն նեոօսմանիզմի քաղաքական շահերը»,- կարծիք հայտնեց քաղաքական գործիչը։
Ըստ նրա, 1915-ից հետո հայերի համար ամենամեծ աղետը 2020 թվականն էր, և հիմա հայ ժողովրդին պետք է ուժ, որպեսզի վերջինս կարողանա հաղթահարել իր ներսի նեոօսմանիզմը։
«Այն 5000-ից ավելի զոհերը, մեր հայրենիքի կորուստները չէին լինի, եթե Հայաստանն ունենար թեկուզ վատ, բայց իր իշխանությունը, այլ ոչ՝ օտարի նշանակածը։ Հուսանք, որ մոտ ապագայում մենք կկարողանանք ազատվել այս հանցագործ, պետական դավաճանություն կատարած իշխանություններից, որ կարողանանք պահպանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Եթե առաջ վստանգված էր Արցախը, ապա այժմ վտանգված է Սյունիքը»,- շեշտեց Դավիթ Շահնազարյանը։

Давид Шахназарян: У нас в стране власть, которая защищает политические интересы неоосманизма
«Я почти уверен, что сегодня президент США Джо Байден использует слово «геноцид» в своем послании», – заявил сегодня журналистам в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване представляющий Республиканскую партию Армении (РПА) политический деятель Давид Шахназарян.
По его словам, следует четко понимать, что это будет связано с геополитическими факторами, интересами США и нынешней политикой Турции.
«Но, в любом случае, после этого для внешней политики Армении могут открыться новые возможности, которые эти власти не в состоянии реализовать. Сегодня Турция явно проводит политику неоосманизма, первыми жертвами которой, к сожалению, опять стали мы. И это только потому, что у нас в Армении уже 3 года власть, которая защищает политические интересы того же неоосманизма», – выразил мнение политический деятель.
По его словам, самой большой катастрофой для армянского народа после 1915 года стали события 2020 года, и теперь армянскому народу нужны силы, чтобы суметь преодолеть неоосманизм внутри страны.
5000 погибших в войне, потери части Родины можно было бы избежать, если бы у Армении была хоть и плохая, но своя власть, а не назначенная извне.  Будем надеяться, что в ближайшем будущем мы сможем избавиться от этой преступной, совершившей госизмену власти, чтобы сохранить территориальную целостность и суверенитет Армении. Если раньше под угрозой был Арцах, то теперь под угрозой Сюник», – подчеркнул Давид Шахназарян.